Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są progi szkodliwości mszyc dla zbóż, rzepaku i kukurydzy?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Jakie są progi szkodliwości mszyc dla zbóż, rzepaku i kukurydzy?
Uprawa Szkodniki
Data publikacji 13.06.2022r.

Na zbożach i w trawach stwierdza się w Polsce ponad 70 gatunków mszyc. Mszyce mocno szkodzą też w ziemniakach, burakach, kukurydzy, rzepaku i roślinach bobowatych.

Szkodliwe są zarówno formy dorosłe, jak i larwy mszyc, a temperaturą progową dla ich rozwoju, poniżej której giną jest minus 6 st. C. Czy w tym roku będą problemy z mszycami. Niewątpliwie tak. Co prawda do tej pory nie miały sprzyjających warunków, ale już są.

Śledź agrofagi poprzez dedykowaną platformę

r e k l a m a

Warto zajrzeć na stronę IOR i śledzić komunikaty pojawiające się na platformie Sygnalizacji Agrofagów. W Komunikacie z 13 maja z Winnej Góry IOR – PIB informował o pojawieniu się uskrzydlonych formach mszycy trzmielinowo-burakowej na buraku cukrowym oraz pierwszych koloniach. W buraku obserwowano ponadto pierwsze złoża jaj śmietki ćwiklanki po spodniej stronie liści.

Najliczniej występującym gatunkiem zasiedlającym wszystkie zboża (aż 70–80% populacji wszystkich mszyc w zbożach) i kukurydzę jest mszyca czeremchowo-zbożowa zabarwiona w tonacji oliwkowo-brunatnej. Mszyca zbożowa zabarwiona w tonacji zielonej z wyraźnie ciemnymi syfonami to drugi gatunek pod względem liczebności notowany w zbożach, preferująca górne partie roślin i kłosy. Trzecim gatunkiem co do znaczenia w zbożach jest mszyca różano-trawowa. W zbożach preferuje liście i jak mszyca czeremchowo-zbożowa żeruje też w kukurydzy.

Mszyce wektorami patogenów

Największa szkodliwość mszyc wynika z tego, że są one wektorami chorób wirusowych roślin. W zbożach najgroźniejsza jest żółta karłowatość jęczmienia dotykająca najmocniej jęczmień ozimy. Od kilku sezonów duże szkody mszyce wyrządzały w rzepaku roznosząc wirusa żółtaczki rzepy. Teraz jest już sporo odmian z odpornością na wirusa, ale jeszcze kilka lat przez mszyce likwidowano zawirusowane plantacje.

Mszyce są dużym problemem plantacji nasiennych ziemniaka, a ich producenci są ostrzegani o konieczności wykonania zabiegów zwalczających wektory wirusa Y i liściozwoju komunikatami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin. Wirusy Y i liściozwoju są bardzo groźne, a mszyca brzoskwiniowa jest jedynym w Polsce wektorem wirusa liściozwoju ziemniaka o znaczeniu ekonomicznym. Bardzo efektywnie przenosi wirusa Y ziemniaka i nieco słabiej wirusy M i S.

Progi szkodliwości decydują o zabiegu

r e k l a m a

Progi szkodliwości mszyc są ustalone. Zabiegi chemicznego zwalczania mszyc w zbożach należy wykonać w okresie od fazy pełni kłoszenia (skala BBCH 55) do początku fazy dojrzałości mlecznej wszystkich gatunków zbóż (skala BBCH 73) po przekroczeniu progu szkodliwości, tj. stwierdzeniu w okresie kłoszenia i zaraz po kłoszeniu 5 mszyc na kłos.

Progiem szkodliwości mszyc w kukurydzy od fazy 1 liścia do końca wegetacji jest stwierdzenie 300 mszyc na roślinie.

Progową szkodliwość w rzepaku stanowią dwie kolonie mszyc na 1 mkw. na brzegach plantacji. Zagrożenie zbiega się najczęściej w okresie rozwoju łuszczyn (BBCH 65–80).

W tej produkcji nasiennej ziemniaków pierwsze uskrzydlone mszyce będące wektorami chorób wirusowych zwalcza się interwencyjnie. Progiem szkodliwości w dalszym okresie na plantacjach nasiennych jest 5–10 mszyc na 100 liściach, a na plantacjach produkcyjnych 10–20 mszyc na 100 liściach.

Mszyca trzmielinowo-burakowa że - ruje na liściach sercowych buraków, które fałdują się i zwijają, ale często najpierw kolonizuje na plantacji wybrane chwast

  • Mszyca trzmielinowo-burakowa że - ruje na liściach sercowych buraków, które fałdują się i zwijają, ale często najpierw kolonizuje na plantacji wybrane chwast

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Ciepło i sucho – to mszyce lubią najbardziej, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 23/2022 na str. 27.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. Marek Kalinowski

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a