Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie uprawiać i chronić ziemniaki, aby były najwyższej jakości?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Jakie uprawiać i chronić ziemniaki, aby były najwyższej jakości?
Uprawa Ziemniaki
Data publikacji 11.05.2020r.

Dr Tomasz Bieńkowski, rolnik, przedsiębiorca, właściciel gospodarstwa i prezes Polskiej Federacji Ziemniaka, podkreśla, że w tym roku szykują się największe nasadzenia ziemniaków w Europie od 15 lat.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Podobna sytuacja będzie w Polsce. Z powodu koronawirusa wiele fabryk wstrzymało kontraktację, co może spowodować więcej nasadzeń na tzw. wolny rynek. W takiej sytuacji tym bardziej należy pamiętać, że to produkty jakościowe w pierwszej kolejności znajdą nabywców.

Zdrowy sadzeniak to podstawa

Myśląc o uprawie ziemniaka trzeba zaczynać od zdrowych sadzeniaków. To jest podstawa, jeżeli ktoś chce produkować dobre surowce i budować własną markę. Często spotyka się gospodarstwa, w których producent mówi, że wymieniał 3 lata temu sadzeniaki, ale od sąsiada, który wcześniej kupił je w tzw. centrali. Jak podkreśla Tomasz Bieńkowski – działania takie sprzyjają utrzymywaniu się słabej jakości produktów i przenoszeniu wraz z materiałem niekwalifikowanym chorób kwarantannowych – głównie bakteriozy pierścieniowej. Należy stosować sadzeniaki sprawdzone, o wiadomym pochodzeniu i unikać krojenia bulw.

Jednym z największych problemów w produkcji ziemniaka jest oczywiście zaraza ziemniaka i alternarioza, ale nie mniejszym jak się okazuje są choroby takie jak rizoktonioza i czarna nóżka. Coraz częstszym problemem w produkcji ziemniaka jakościowego do długiego magazynowania staje się również parch srebrzysty i antraknoza ziemniaka. W celu zmniejszenia presji czarnej nóżki należy stosować sprawdzony materiał z plantacji, na których nie stwierdzono choroby albo z takich, gdzie została wykonana szczegółowa selekcja negatywna.

W naszym gospodarstwie w celu wyeliminowania antraknozy ziemniaka i parcha srebrzystego, stosuje się przed sadzeniem na uprawioną ziemię od 2 do 3 litrów azoksystrobiny (substancja czynna popularnego preparatu Amistar). W celu ograniczenia parcha zwyczajnego zaleca się stosowanie do nawożenia siarczanu amonu w dawce 200 kg/ha jak również specjalnych preparatów o zwiększonej zawartości molibdenu takich jak np. Anty Parch Activ w dawce około 2 l/ha – podpowiada Tomasz Bieńkowski.

Należy sadzić w zimną i mokrą ziemię 

r e k l a m a

Jest kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim nie sadzić w zimną i mokrą ziemię. Gleba powinna mieć minimum 8OC co pozwala na ograniczenie presji chorób kiełków. Pośpiech nie jest wskazany, bo często ziemniaki sadzone 15 kwietnia w zimną ziemię wschodzą w tym samym terminie, jak te sadzone np. 2 maja w ciepłą ziemię. A w 2019 roku okazało się, że ziemniaki wysadzone 15 maja dały najwyższy plon. Trafiły na idealne warunki i znacznie lepiej poradziły sobie w trakcie suszy.

Zbyt wczesne sadzenie podczas chłodnej pogody generuje same problemy: słabe wschody, silną presję rizoktoniozy ziemniaka powodującą na początku zgorzel kiełków, a później pęknięcia w łodygach ziemniaków otwierające drzwi dla innych chorób. Najwięcej szkód rizoktonioza wyrządza w temperaturach poniżej 10OC, podczas długotrwałych opadów deszczu oraz głębokiego sadzenia bulw.

Sadzenie ziemniaków odbywa się w firmie od 20 kwietnia przez cztery zespoły non stop, przez całą dobę
  • Sadzenie ziemniaków odbywa się w firmie od 20 kwietnia przez cztery zespoły non stop, przez całą dobę 

Precyzyjne zaprawianie ogranicza ryzyko

Rozmówca podkreśla, że bardzo ważne jest odpowiednie zaprawianie ziemniaków.Zabieg musi być precyzyjny i nie można przekraczać zalecanej dawki zaprawy, bo to może zadziałać fitotoksycznie i ograniczy wigor bulw.

W naszym gospodarstwie po wycofaniu z rynku zaprawy Prestige Forte, stosujemy zaprawę Moncut 460 SC o działaniu systemicznym w celu ochrony ziemniaka przed rizoktoniozą. Warto pamiętać, żeby podczas przygotowywania ziemniaka do sadzenia nie zaprawiać świeżo wysortowanych ziemniaków, które mają świeżo oberwane kiełki i tzw. otwarte oczka. Trzeba chwilę odczekać, aż oczko zagoi się – wyjaśnia Tomasz Bieńkowski.

Gospodarstwo zwiększa areał uprawy ziemniaka o blisko 100 ha

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Poradnik Uprawy Winorośli - dla amatorów

Poradnik Uprawy Winorośli - dla amatorów

Płacisz tylko

25,60 zł

Cena regularna 32,00 zł

SPRAWDŹ
Gospodarstwo CN Nidzica posadzi w tym roku blisko 70 odmian, z czego 50 odmian pochodzi z zewnątrz, a 20 odmian będzie własnych.

Na polach będzie cały przekrój odmian, zaczynając od ultrawczesnych jadalnych takich jak Ruta, czy Aster, a skończywszy na późnych takich jak Lawina, czy Bzura. Nie zabraknie stałych pozycji takich jak: Ignacy, Tajfun, czy Lord. Pojawi się też kilka nowych produktów: Bintje, Electra, Monte Carlo, czy Maritiema – wylicza dr Tomasz Bieńkowski.

Gospodarstwo zwiększy w tym roku areał uprawy ziemniaka o blisko 100 ha, poza tym we współpracy z dwoma gospodarstwami ekologicznymi rozpocznie produkcję 20 ha ziemniaków ekologicznych.

Początek sadzenia zaplanowany był na 20 kwietnia. Spokojnie czekaliśmy na ogrzanie się gleby i dopiero ruszyliśmy w pole. Mamy do obsadzenia duży obszar, bo aż 600 ha, więc sadzimy non stop przez całą dobę. Posiadamy cztery zespoły sadzące i dwie sadzarki, co pozwala na utrzymanie dobrego tempa pracy w systemie zmianowym. Przewiduję, że po miesiącu, czyli około 20 maja sadzenie powinno się zakończyć– wyjaśnia Tomasz Bieńkowski.

 Na polach CN Nidzica będzie w tym roku aż 70  odmian
  •  Na polach CN Nidzica będzie w tym roku aż 70  odmian

Walka z chwastami to konieczność 

Duże znaczenie przy uprawie ziemniaków ma skuteczna walka z chwastami w dwóch okresach, czyli na początku i na końcu wegetacji. W początkowym okresie chwasty mają doskonałe warunki, nawet nie mają z kim konkurować, bo rosną dużo szybciej, niż ziemniaki, które w początkowej fazie są raczej powolne.

U nas w powiecie nidzickim dominują gleby słabe, więc największy problem jest z chwastnicą, komosą, wyką ptasią, powojem polnym, mamy też trochę tasznika – wylicza właściciel gospodarstwa. Jednym z najtańszych i najskuteczniejszych rozwiązań stosownych przy odchwaszczaniu ziemniaków jest zastosowanie preparatów na bazie metrybuzyny. Przy metrybuzynie trzeba jednak pamiętać o wrażliwości odmian. To trzeba i można sprawdzić na stronach internetowych producenta herbicydu, można skonsultować to z hodowcą odmiany lub zapytać w Polskiej Federacji Ziemniaka.

Pan Tomasz w swoim gospodarstwie stosuje sprawdzoną i skuteczną technologię odchwaszczania. Przedwschodowo, mniej więcej tydzień po posadzeniu, wykonuje zabieg z metrybuzyny przy odmianach niewrażliwych, do tego dodaje 2 l Boxera 800 EC i 100 ml chlomazonu. Metrybuzyna eliminuje chwastnicę jednostronną, chabra bławatka, gorczycę polną, gwiazdnicę pospolitą, fiołka polnego, komosę białą, rdest powojowaty. Natomiast Boxer zwiększa spektrum działania o jasnotę purpurową, miotłę zbożową, przetacznika bluszczykowego, przetacznika perskiego, czy przytulię czepną. Jeżeli jest duży problem z chwastami jednoliściennymi, można jeszcze spokojnie sięgnąć po bezpieczny dla ziemniaka graminicyd.

Kiedy zaczynać zabiegi? Jak ziemniaki są posadzone i uformowane są redliny. Czekamy około tygodnia, żeby pojawiły się pierwsze siewki chwastów i możemy przeprowadzić zabieg, najlepiej na wilgotną glebę. Wszystkie zabiegi lepiej wykonywać dopóki chwasty są małe, z zasadą, że im gleby są lżejsze, tym dawki powinny być mniejsze.

 Musimy naprawdę przyłożyć się do tych pierwszych zabiegów, ponieważ chwasty, z którymi nie poradzimy sobie po sadzeniu i w okresie wegetacji, ponownie dadzą o sobie znać, kiedy nać położy się na redlinach. I w ostatnim momencie wegetacji będą zabierały ziemniakowi część składników pokarmowych, ale większym problemem będzie utrudniony zbiór maszynowy – przestrzega właściciel gospodarstwa.

Kwasy humusowe poprawiają żyzność gleb

Ziemniaki są korzystne w płodozmianie, ale degradują glebę. W przeszłości temu procesowi zapobiegało stosowanie obornika w uprawie ziemniaka. Obecnie jest to produkt deficytowy.

 Staramy się nie zbierać słomy, a raczej po rozdrobnieniu szarpaczem pozostawić ją na polu, tak aby zwiększać masę organiczną w glebie. Dla lepszego rozłożenia resztek pożniwnych przed talerzowaniem stosujemy oprysk w dawce 200 l/ha (woda z dodatkiem 20 proc. RSM 32 proc.). Stosujemy również kwasy humusowe, które również znacząco poprawiają żyzność gleb i pozwalają na zwiększenie akumulacji wody w kompleksie sorbcyjnym. Badania z 80% roztworem kwasu humusowego prowadził IHAR Oddział w Boninie i wyniki są rewelacyjne. Np. w ubiegłym bardzo trudnym sezonie przy dawce 20 l/ha plon wzrastał o blisko 30 proc., a zastosowanie kwasów humusowych znacząco ograniczało występowanie parcha zwyczajnego i presję chorób grzybowych. Stosując ten produkt uzupełniamy masę organiczną i poprawiamy mikrobiologię gleb, tak aby przeciwdziałać ich erozji, degradacji i stepowieniu– wyjaśnia Tomasz Bieńkowski.

Właściciel gospodarstwa CN Nidzica wyjaśnia, że w latach, kiedy brakuje mu powierzchni do uprawy ziemniaków, wymienia się z sąsiadami na grunty. Jak to wygląda w praktyce?

Po prostu zdarza się, że inni rolnicy uprawiają nasze grunty, a my na ich działkach uprawiamy ziemniaki. Dzięki temu możemy zachować 3 lata przerwy między uprawą ziemniaka na tym samym polu. Często też wydzierżawiamy grunty pod uprawę ziemniaka. Dotyczy to nie tylko mojego gospodarstwa, ale również i innych z naszej grupy, którzy współpracują z firmą na zasadzie kontraktacji – wyjaśnia rozmówca.

CN Nidzica to przedsiębiorstwo rolne zlokalizowane w powiecie nidzickim w północno-wschodniej Polsce. Areał reprodukcji nasiennej to ok. 2500 ha prowadzonej w grupie zorganizowanych gospodarstw, w tym gospodarstwach spółki. W strukturze zasiewów dominują oziminy (rzepak, żyto, pszenżyto) oraz owies i pszenżyto jare. Głównym produktem są jednak ziemniaki – ogółem blisko 600 ha. W tym roku ok. 100 ha będzie przeznaczone pod produkcję  ziemniaka towarowego na eksport oraz 20 ha ziemniaka ekologicznego. Całość produkcji prowadzona jest pod nadzorem PIORiN i certyfikowana w systemie GLOBAL GAP i  GMP+. Firma realizuje własny program hodowlany we współpracy z polskimi hodowlami ziemniaka i IHAR oraz wprowadza na rynek odmiany hodowli zagranicznych.   Na zdjęciu dr Tomasz Bieńkowski
  • CN Nidzica to przedsiębiorstwo rolne zlokalizowane w powiecie nidzickim w północno-wschodniej Polsce. Areał reprodukcji nasiennej to ok. 2500 ha prowadzonej w grupie zorganizowanych gospodarstw, w tym gospodarstwach spółki. W strukturze zasiewów dominują oziminy (rzepak, żyto, pszenżyto) oraz owies i pszenżyto jare. Głównym produktem są jednak ziemniaki – ogółem blisko 600 ha. W tym roku ok. 100 ha będzie przeznaczone pod produkcję  ziemniaka towarowego na eksport oraz 20 ha ziemniaka ekologicznego. Całość produkcji prowadzona jest pod nadzorem PIORiN i certyfikowana w systemie GLOBAL GAP i  GMP+. Firma realizuje własny program hodowlany we współpracy z polskimi hodowlami ziemniaka i IHAR oraz wprowadza na rynek odmiany hodowli zagranicznych. Na zdjęciu dr Tomasz Bieńkowski


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Zdjęcia: 
Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcie Główne: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody