StoryEditorAgrotechnika

Kiedy i jak przeprowadzić wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych?

16.02.2021., 09:02h
Korekcyjne odchwaszczanie zbóż ozimych jest wiosną zwykle pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Trzeba zawsze pamiętać, że dobór herbicydu powinien być podyktowany nie tylko skalą zachwaszczenia i obecnością konkretnych chwastów uciążliwych, ale tym, jakie rozwiązania (substancje czynne) były stosowane jesienią.
Teraz mamy zimę, ale pamiętajmy, że jesień była całkiem ciepła i długa. Nawet po wykonanym odchwaszczaniu jesienią sprzyjało to kiełkowaniu kolejnych chwastów, bo glebowy bank ich nasion jest bogaty.

Wiosenne roztopy mogą utrudnić odchwaszczanie zbóż

Wiosenne poprawki z pewnością będą konieczne, a strategia jak szybko je wykonać i czym, to wiele scenariuszy do indywidualnej oceny na każdej plantacji. Bo jeżeli np. jesienią po wschodach udało nam się skutecznie ograniczyć miotłę zbożową, to wiosną poprawki powinny być celowane w eliminację chwastów dwuliściennych. Jeżeli zaś problemem jest miotła, konieczne będzie zwalczanie chwastów jedno- i dwuliściennych, przy czym przytłumiona jesienią miotła musi najpierw otrząsnąć się wiosną ze stresu herbicydowego.
 
Każdy rolnik doświadczył na pewno sytuacji, kiedy mimo ocenionego zachwaszczenia wiosną i decyzji jak najszybszego wykonania zabiegu na pole nie da się wjechać. Wtedy pozostaje czekanie. Są oczywiście produkty, najczęściej wieloskładnikowe lub tzw. paki, umożliwiające zwalczanie chwastów w późnych fazach rozwoju zbóż, ale zawsze takie rozwiązania są droższe i mniej skute...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 09:52