StoryEditorAgroporady

Kiedy należy wykonać zabieg T0 w zbożach ozimych?

07.10.2019., 10:10h
Zanim sięgniemy po środki chemiczne, zawsze warto podjąć inne działania agrotechniczne ograniczające presję chorób grzybowych. Ale czy to wystarczy? Niestety, udział zbóż w strukturze zasiewów wielu gospodarstw wynosi nawet 75%, a już po przekroczeniu granicy 60% znacznie narastają problemy z chorobami grzybowymi. Jesienna presja chorób zbóż ozimych w najcieplejszych rejonach kraju bywa jesienią tak duża, że rolnicy wykonują jesienny zabieg T0. Taka decyzja musi być oczywiście uzasadniona.

Jak twierdzą fachowcy – odporność zbóż na infekcje grzybowe w pewnym stopniu można zwiększyć np. poprzez nawożenie siarką. Siarka, która podobnie jak magnez jest makroelementem, wpływa pozytywnie na jakość ścian komórkowych. Badania wskazują też, że 1 kg siarki w niedoborze blokuje wykorzystanie 9–15 kg azotu, zaś na podstawie analiz prób glebowych można powiedzieć, że 50–70% polskich gleb charakteryzuje się niską bądź bardzo niską zawartością siarki. 

Najbardziej zagrożony jęczmień

Na presję jesiennych chorób wpływają sprzyjające grzybom warunki atmosferyczne, ale również błędy agrotechniczne. Korzystne warunki dla rozwoju grzybów stwarzają resztki pożniwne niedokładnie przykryte uprawkami, samosiewy zbóż, chwasty i nieprawidłowe zmianowanie. Najbardziej zagrożone chorobami grzybowymi jesienią są zboża ozime siane wcześniej i w terminie optymalnym, lecz zbyt gęsto. Niestety, terminy siewu zbóż ozimych są w wielu gospodarstwach przyspieszane, choć na przekór tej modzie naukowcy uważają, że trzeba robić odwrotnie. 

Szczególnie zagrożony chorobami jest jesienią jęczmień ozimy, w drugiej kolejności pszenica oz...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 14:45