StoryEditorKukurydza

Kiedy przymrozki są zabójcze dla kukurydzy?

03.05.2019., 07:05h
Wiosenne przymrozki w okolicach Zośki, to prawie reguła i zawsze trzeba się z nimi liczyć. Ten okres jest najgroźniejszy dla kukurydzy i buraków cukrowych, a także wcześniej sianych roślin lubiących ciepło (np. soja).
Rolnicy po przymrozkach często podejmują pochopne decyzje np. o przesiewie kukurydzy. Zdarza się, że kukurydza wymarznie, ale bywa też, że po dwóch tygodniach od przymrozku zregeneruje się.

Wszystko zależy od tego, jak mocny był przymrozek i w jakiej fazie dotknął kukurydzę. Ponieważ stożek wzrostu rośliny kukurydzy pozostaje pod powierzchnią gleby do czasu pełnego wykształcenia przez nią sześciu liści (około 3 tygodnie po wschodach), to jest on w tym czasie chroniony przed skutkami lekkich przymrozków. 

Groźni zimni ogrodnicy

Przymrozki wiosenne to zjawisko zapisane jest w naszym klimacie i ma najczęściej miejsce między 9 a 19 maja. Zdarza się jednak wcześniej, później, albo praktycznie nie występuje. Największe szkody majowe przymrozki wyrządzają w uprawach sadowniczych, a w uprawach polowych w kukurydzy. 

Minusowe temperatury historycznie przypisane są na czas kalendarzowych ogrodników: Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja), Bonifacego (14 maja) i dodatkowo tzw. zimna Zośka (15 maja).  

Kiedy kukurydza jest najbardziej wrażliwa na przymrozki?

Kukurydza jest wrażliwa  na przymrozek po 3 tygodniach od wschodów (stożek wzrostu wysuwa się nad ziemię), ale też w momencie szpilkowania. Dlatego decyzję o ewentualnym przesiewie uszkodzonych plantacji należy podjąć nie wcześniej jak po tygodniu od chwili wystąpienia uszkodzeń. Przymrozki najlepiej znoszą plantacje kukurydzy przed wschodami i te które mają w tym czasie wykształcone 2–3 liście.

Ważne jest zaniechanie na kilka dni przed prognozowanym przymrozkiem i przez 10 dni po przymrozku wykonywania jakichkolwiek zabiegów herbicydowych. To może osłabioną kukurydzę ostatecznie dobić z powodu stresu fitotoksyczności.

Z obserwacji wynika, że ochronny bywa głębszy siew nasion kukurydzy. Oczywiście najlepiej jest siać na optymalną głębokość i w optymalnym terminie, ale takie są wnioski wielu rolników i firm nasiennych. Wynikało to też z pewnego zbiegu okoliczności, bo okazywało się, że kukurydza siana głębiej (czasami był to czysty przypadek a nie celowe działanie) miała głębiej stożek wzrostu i nie zaszkodził jej przymrozek nawet w krytycznej fazie szpilkowania. 

Ogrodników można oszukać…

…manipulując terminem siewu kukurydz, tak aby na czas ewentualnych przymrozków jeszcze nie zdążyła wzejść albo aby miała w tym czasie już ok. 3 liści chroniących pozostający jeszcze w glebie stożek wzrostu. Przed stresem przymrozku można zabezpieczyć rośliny przez stosowanie preparatów wykazujących działanie antystresowe. Są to specjalistyczne nawozy dolistne, ale przede wszystkim biostymulatory o oddziaływaniu ograniczającym wpływ stresów na rozwój roślin.

Ich działanie jest potwierdzone i znacznie przyspieszają one regenerację tkanek po uszkodzeniach przymrozkowych. Należy mieć jednak świadomość, że takie preparaty nie zabezpieczą roślin przed znacznym spadkiem temperatur.


Marek Kalinowski
fot. Marek Kalinowski

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 07:29