StoryEditoragrotechnika

Kiedy zdecydować się na zabieg skracania zbóż, a kiedy lepiej z nim zaczekać?

14.03.2023., 11:03h
Każda substancja czynna retardantów skraca, ale każda działa inaczej, ma też inne okno aplikacji i wymagania w odniesieniu do temperatury i nasłonecznienia.

Oczywiście z zabiegiem trzeba czekać na optymalne okno pogodowe, ale faza rozwojowa roślin jest kluczowa dla uzyskania najlepszego efektu regulacji łanu. Nie tylko skrócenia źdźbeł, ale też ich pogrubienia, wzmocnienia dokłosia, ewentualnego dokrzewienia łanu (pisaliśmy o tym tydzień temu) i stymulacji systemu korzeniowego.

Najważniejsze, aby trafnie ocenić fazę wzrostu zbóż

Każdy sezon jest inny i rodzi szereg pytań. Próbować skracać, kiedy jest zbyt chłodno? Oczywiście można, ale tylko wybranymi preparatami działającymi już od 5oC. Często nawet bardziej wymagająca substancja dzięki unikatowej formulacji ma obniżone minimum termiczne działania.

A co robić, kiedy w fazie skracania jest sucho? Tak było wiosną 2019 r. – wielu rolników po suchym styczniu i trwającym deficycie wilgoci do wczesnej wiosny rezygnowało z podstawowego zabiegu skracania pierwszego międzywęźla, przenosząc zabieg na dalsze fazy. Nie były to dobre decyzje zabiegów podstawowych na przełomie kwietnia i maja. Jak pokazał tamten sezon – nie były to dobre decyzje. Podobny scenariusz miał miejsce także w 2020 r. i tylu błędów już nie popełniono.

To tak ty...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 10:27