Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kolejne substancje czynne środków ochrony roślin znikają z rynku

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Kolejne substancje czynne środków ochrony roślin znikają z rynku
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 23.12.2021r.

Plan wycofania ważnych substancji czynnych środków ochrony roślin jest realizowany. Często są to substancje bardzo skuteczne i umożliwiające rotację środków zapobiegającą tworzeniu odporności. Kto następny w kolejce?

W 2021 roku wycofano 7 substancji czynnych

W bieżącym roku wypadły produkty zawierające: tiofanat metylu, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd, metalaksyl-M oraz mankozeb (mankozeb można stosować do 4 stycznie 2022 r. co i tak nie ma praktycznego znaczenia).

Rok wcześniej zniknęły z rynku ważne, popularne i skuteczne substancje czynne jak: desmedifam (zawierały ją 23 herbicydy głównie do odchwaszczania buraków, ale także truskawek), chlorprofam/chloroprofam (w regulatorach wzrostu hamującym kiełkowanie ziemniaków i herbicydach do odchwaszczania cebuli), chlorotalonil (ważna substancja była w składzie ponad 100 fungicydów), dimetoat (był w składzie 34 insektycydów), metiokarb (zawarty w dobrze znanej zaprawie Mesurol).

Jeszcze wcześniej nie odnowiono zezwoleń dla kilkunastu innych ważnych substancji czynnych, wśród nich tiuramu, propikonazolu i dikwatu. chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylu.

r e k l a m a

Gdzie znajdziemy informacje kiedy i jakie substancje będą wycofane z życia wkrótce?

Nowe terminy na sprzedaż i stosownie środków ochrony roślin zawierających wycofywane substancje czynne są na stronie resortu rolnictwa w zakładce "ochrona roślin". Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi Komisji UE wprowadzone do obrotu środki ochrony roślin zawierające:

  • fosforek wapnia, imidachlopryd, zeta-cypermetryna – mogą być stosowane do 31 lipca 2022 r.;
  • haloksyfop-P – mogą być stosowane do 28 sierpnia 2022 r.;
  • pencykuron – mogą być stosowane do 30 listopada 2022 r.;
  • alfa-cypermetrynę – mogą być stosowane do 7 grudnia 2022 r.;
  • famoksadon – mogą być stosowane do 16 września 2022 r.;
  • prochloraz – mogą być stosowane do 1 października 2023 r.;
  • flutriafol – mogą być stosowane do 31 grudnia 2022 r.; i
  • indoksakarb – mogą być stosowane do 19 września 2022 r.

Podaliśmy ostatecznie daty do których środki z wymienionymi substancjami czynnymi mogą być stosowane, przechowywane lub unieszkodliwiane. Rozporządzenia wykonawcze określają szczegółowe daty do których te środki mogą być wprowadzane do obrotu, sprzedawane i dystrybuowane i dla niektórych z wymienionych substancji czynnych już te terminy wygasły.

Wielu środków ochrony roślin, których substancje czynne są wycofywane nie ma już w obrocie. Trzeba je zastosować i zużyć lub zutylizować do wyznaczonych rozporządzeniem Komisji UE granicznych dat

  • Wielu środków ochrony roślin, których substancje czynne są wycofywane nie ma już w obrocie. Trzeba je zastosować i zużyć lub zutylizować do wyznaczonych rozporządzeniem Komisji UE granicznych dat

Marek Kalinowski

Zdjęcia: Marek Kalinowski

r e k l a m a

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu M. Kalinowskiego pt. Znikają kolejne substancje czynne, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-52/2021 na str. 48.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a