Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Monitoring szkodników rzepaku już od połowy lutego

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa Data: 01.02.2021
Monitoring szkodników rzepaku już od połowy lutego
Uprawa Szkodniki
Data publikacji 01.02.2021r.

W tym roku trzeba poświęcić więcej uwagi obserwacjom i monitorowaniu wczesnych szkodników. Zwykle ten sezon monitoringu większość rolników rozpoczynało w rzepaku pod koniec lutego. Tak naprawdę warto wystawić żółte naczynia już teraz, bo okazuje się, że niektóre szkodniki są aktywne.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Pogoda jest nieprzewidywalna i w każdym roku pisze inny scenariusz. Jako ciekawostkę przypomnę, że dokładnie rok temu Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informował w komunikacie z 17 stycznia 2020 r. o aktywności w zbożach ozimych larw łokasia garbatka i świeżych uszkodzeniach roślin. Latały też muchówki śmietek, aktywne były gąsienice rolnic, larwy pryszczarka pszenicznego oraz skoczki. W tym roku ostatnie styczniowe spadki temperatur schłodziły pełzającą wegetację ozimin i aktywność szkodników. Niemniej pod koniec ub.r. w komunikacie IOR z połowy grudnia w gminie Kowalewo Pomorskie stwierdzano w pszenżycie ozimym placowe ubytki roślin, a dokładna ekspertyza wykazała, że przyczyną było żerowanie larw łokasia garbatka.

Z monitoringiem ruszyć w połowie lutego

Biorąc te przykłady po uwagę trzeba pamiętać o konieczności monitorowania upraw i to zanim ruszy wiosna. Skuteczne monitorowanie szkodników wymaga podstawowej znajomości biologii ich rozwoju, a zwalczanie wymaga znajomości progów ekonomicznej szkodliwości (progi szkodników rzepaku w tabeli). Nie wszystkie szkodniki możemy zauważyć w uprawach gołym okiem, bo często są bardzo małe i płochliwe. Ponadto mogą ukrywać się pod liśćmi i między granulami gleby. Czego nie da się zauważyć można wyłowić w pułapki, a najbardziej popularną i skuteczną są żółte naczynia. Aby założyć takie polowe centrum monitoringu potrzebne są plastikowe pojemniki (żółte oczywiście, przypominające barwę kwitnącego rzepaku). Z monitoringiem przy użyciu żółtych naczyń warto wystartować mniej więcej w połowie lutego.

Na początku powinny stać po prostu na glebie, ale trzeba je umocnić np. zagiętym i wbitym w glebę metalowym prętem, aby nie porwał ich wiatr. W kolejnych miesiącach wegetacji powinniśmy je podnosić do poziomu wzrostu roślin. Specjaliści zalecają, aby zależnie od wielkości plantacji naczynia rozmieszczać od każdej strony pola 20 m w głąb łanu (przy słodyszku 5 m). Naczynia do połowy należy napełnić wodą i dodać kilka kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np. płyn do mycia naczyń).

W lutym i wczesną wiosną z uwagi na mróz lub przymrozek zamiast wody powinniśmy stosować zimowy płyn do spryskiwaczy szyb. Odłowione szkodniki powinniśmy liczyć każdego dnia o tej samej godzinie (ok.południa). Najlepiej jest wykorzystywać żółte naczynia produkowane specjalnie do monitoringu szkodników. Ich konstrukcja z możliwością instalowania pręta w środku pozwala na ustabilizowanie w glebie i podnoszenie do góry wraz ze wzrostem wydłużeniowym roślin rzepaku. Naczynia są wyposażone także w specjalną siateczkę do przykrycia, która nie przeszkadza w odławianiu szkodników, ale zapobiega wyjadaniu szkodników przez przypadkowych gości – ptaki.

Szkodnik

Termin obserwacji

Próg ekonomicznej szkodliwości

Metody monitoringu

Chowacz brukwiaczek

w marcu

(BBCH 20-29

10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Chowacz czterozębny

przełom marca i kwietnia

(BBCH 25-39)

20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Słodyszek rzepakowy

zwarty kwiatostan

(BBCH 50-52)

1-2 chrząszcze na 1 roślinie

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

luźny kwiatostan

(BBCH 53-59)

3-5 chrząszczy na 1 roślinie

Chowacz podobnik

Przełom kwietnia i maja - kwitnienie

BBCH 60-69)

4 chrząszcz na 25 roślinach

lustracje wzrokowe, żółte naczynia, czerpakowanie

Pryszczarek kapustnik

od początku opadania płatków kwiatowych

(BBCH 65-69)

1 muchówka na 4 rośliny

lustracje wzrokowe, czerpakowanie

Mszyca kapuściana

od początku rozwoju łuszczyn

(od BBCH 71)

na brzegu plantacji 2 kolonie na 1 m kw.

lustracje wzrokowe

  • Tabela. Terminy i metody obserwacji oraz orientacyjne progi ekonomicznej szkodliwości najważniejszych gatunków wiosennych szkodników rzepaku (Źródło: Integrowana ochrona roślin w zwalczaniu szkodników roślin uprawnych)

Odławianie na tablice

r e k l a m a

Przypominając o tych najprostszych i skutecznych pułapkach do monitorowania szkodników rzepaku należy wspomnieć, że wykorzystujące reakcję owadów na konkretną barwę możemy monitorować wiele szkodników innych upraw wykorzystując barwne tablice lepowe.

Umożliwiają one wczesne wykrycie nalotów. Tablice żółte można wykorzystywać na plantacjach rzepaku i zbóż, ale jeszcze większe zastosowanie mają w szklarniach, w sadach i uprawach warzyw. Barwne tablice umieszcza się  nad wierzchołkami roślin i kupując zaopatrzymy się także w odpowiedni stelaż do ich montażu. Znaczenie ma barwa tablic, bo żółte (podobnie jak żółte naczynia) są wykorzystywane w uprawach polowych – zwłaszcza w rzepaku. Do prowadzenia sygnalizacji wystarczające są tablice o rozmiarach 20x20 cm zawieszone tak, aby 1/3 – 1/2 tablicy wystawała ponad wierzchołki roślin. Tablice żółte wabią także mączlika szklarniowego, połyśnicę marchwiankę, miniarki, ziemiórki, kwieciaka malinowca. Tablice niebieskie służą natomiast do odławiania wciornastków, a tablice białe np. pryszczarka malinowca.

Żółte naczynia wykorzystywane do odławiania szkodników głównie w rzepaku, pozwalają monitorować chrząszcze chowaczy (brukwiaczka, czterozębnego i podobnika) oraz słodyszka rzepakowego
  • Żółte naczynia wykorzystywane do odławiania szkodników głównie w rzepaku, pozwalają monitorować chrząszcze chowaczy (brukwiaczka, czterozębnego i podobnika) oraz słodyszka rzepakowego

Czerpak także użyteczny

Są też metody uzupełniające, a w przypadku szkodników rzepaku jest taką tzw. czerpakowanie. To szybki sposób wstępnej oceny składu gatunkowego oraz liczebności owadów znajdujących się na danej plantacji, ale wymaga czerpaka entomotologicznego.

Oczywiście trzeba mieć do tego wprawę i czerpak, ale pewnie niejeden rolnik widział takie odławianie na Dniach Pola. Ten sposób monitoringu pozwala w szybkim czasie uzyskać informacje o szkodnikach i o innych owadach, w tym pożytecznych znajdujących się na plantacji. Kolejną przydatną metodą w dalszym okresie rozwoju niektórych gatunków roślin jest stosowanie pułapek feromonowych (z dyspenserami feromonowymi przeznaczonymi do odłowu konkretnych gatunków, np. omacnicy prosowianki). W przypadku obserwacji owadów o aktywności zmierzchowo-nocnej, np. motyli rolnic przydatne są pułapki świetlne. Prowadzenie rzetelnego monitoringu jest niezwykle ważnym elementem ochrony roślin i warto to robić.

Aplikacja Xarvio scouting

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

119,00 zł

Cena regularna 199,00 zł

SPRAWDŹ
Odłowione w żółte naczynia szkodniki trzeba systematycznie liczyć, a przy tym rozpoznawać, bo odławia się tam wszystko. Na początku monitoringu wielkiego ruchu nie ma, ale po nalotach chowacza brukwiaczka, a potem chowacza czterozębnego i bardzo często w tym samym czasie słodyszka rzepakowego indentyfikacja i liczenie szkodników bywa trudne.

Można jednak skorzystać z pomocnika – aplikacji Xarvio scouting. O tym ciekawym i pomocnym rozwiązaniu pisaliśmy zaraz po debiucie tej aplikacji na Targach Agrotech Kielce w 2019 r. prezentowanej przez firmę BASF. Aplikacja ma wiele funkcji, a jedną z nich jest liczenie i rozpoznawanie szkodników rzepaku zgromadzonych w żółtym naczyniu. Aby to wypróbować, musimy ściągnąć darmową aplikację na telefon. Mając odłowione szkodniki w żółtym naczyniu robimy zdjęcie zawartości i po chwili wiemy ile ich jest i jakie gatunki wpadły w pułapkę.


Tak działa aplikacja mobilna Xarvio scouting. Robimy zdjęcie szkodnikom odłowionym w naczyniu i po chwili wiemy ile ich jest i najważ- niejsze – jakie są to gatunki. A tutaj na zdjęciu tej operacji mamy wynik następujący: chowacze – 38 szt., słodyszek rzepakowy 380 szt. i pchełka rzepakowa – 2 szt.

  • Tak działa aplikacja mobilna Xarvio scouting. Robimy zdjęcie szkodnikom odłowionym w naczyniu i po chwili wiemy ile ich jest i najważniejsze – jakie są to gatunki. A tutaj na zdjęciu tej operacji mamy wynik następujący: chowacze – 38 szt., słodyszek rzepakowy 380 szt. i pchełka rzepakowa – 2 szt.

Marek Kalinowski
Zdjęcia:  Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody