StoryEditorCiekawostki

Nawóz z odchodów owadów, czyli rolnictwo w stylu zero waste

07.04.2021., 15:04h
Nieustający wzrost liczby ludności na świecie, a przez to stale rosnące zapotrzebowanie na żywność, są jednym z głównych powodów nadmiernej eksploatacji naszej planety, czyniąc przy tym dużo szkody środowisku naturalnemu. Szukając alternatyw tego stanu rzeczy, wiele możemy nauczyć się dzięki rolnictwu!

Rolnictwo to także idea zero waste

Już w 2050 roku liczba ludności ma przekroczyć 10 mld. Problemy z niedoborem wody i dewastacja gruntów staną się coraz powszechniejsze . Dlatego szuka się różnych alternatyw, aby poprawić stan naszej planety. Tutaj może pomóc rolnictwo, chociaż kojarzy się ono na co dzień z filozofią „zero waste”, czyli stylem życia, którego ideą jest maksymalne ograniczenie generowania odpadów.

– Wbrew powszechnym twierdzeniom, rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste”. Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz” – - tłumaczy prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii, Wydział Rolnictwa. Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP.

Możliwości wykorzystania odpadów produkcji roślinnej jest wiele

Od wielu lat słyszy się, że za jakiś czas owady będą stanowić ważne źródło białka w diecie ludzi i zwierząt. Naukowcy postanowili pójść o krok dalej i wykorzystać także naturalny nawóz jaki dzięki nim otrzymujemy. Chodzi o owadzie odchody.

Prof. Zuzanna Sawinska z zespołem swoich współpracowników chcę się dowiedzieć W jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz owadzi będzie mógł znaleźć zastosowanie. Badania odbywają się w ramach grantu prowadzonego dla HiProMine pt: „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny”. Badacze uważają, ze taki nawóz znajdzie szerokie zastosowanie, czy to w rolnictwie, czy w ogrodnictwie, a nawet w uprawach hobbystycznych.

Badania nad nawozem z odchodów owadów wydają się obiecujące

– Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, wskazują że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej jak sałaty czy bazylii – wyjaśnia prof. UPP dr hab. Z. Sawinska.
 
Obecnie naukowcy zajmują się takimi zagadnieniami jak:
  • stosowanie różnych dawek takiego nawozu,
  • sposoby stosowania,
  • sposoby radzenia sobie roślin z problemem suszy po zastosowaniu nawozu kontra próba kontrolna bez nawozu z odchodów Hermetia illucens.

Podsumowując możliwości jakie może dać obornik owadzi jest wiele. Czekamy na dalsze wyniki tego interesującego projektu badawczego.

Badania realizowane są jako podwykonawstwo w ramach badań przemysłowych i rozwojowych w projekcie HiProMine S.A. „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny” - działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie notatki prasowej UP Poznań
Zdjęcie: UP Poznań
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 09:42