Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie taki handel równoległy straszny jak go malują. Fakty i mity o imporcie środków ochrony roślin

Paweł Mikos
Kategoria: Uprawa
Nie taki handel równoległy straszny jak go malują. Fakty i mity o imporcie środków ochrony roślin
Uprawa Strefa marki
Data publikacji 19.10.2020r.

Import środków ochrony roślin od lat wzbudza kontrowersje. Najczęstsze pytania, które wiążą się z tym tematem to oryginalność, jakość i cena. Jako firma z największym portfolio importowanych środków ochrony roślin chcemy obalić mity związane z handlem równoległym i zachęcić do kupowania naszych produktów.

Pomimo ogromnego zaufania, jakim darzą nas klienci od lat kupujący importowane preparaty, wciąż pojawia się sporo wątpliwości, które wyjaśniamy, aby przekonać rolników, że krzywdzące teorie na temat produktów z handlu równoległego nie są prawdą.

Czym jest handel równoległy?

W największym skrócie to nic innego jak import środków ochrony roślin z dowolnego kraju unijnego pod warunkiem ich wcześniejszego zarejestrowania w Polsce przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To MIT, że handel równoległy oznacza nielegalny import

Każdy produkt w handlu równoległym jest zarejestrowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i tylko wtedy może być wprowadzany do obrotu. Handel równoległy może odbywać się tylko i wyłącznie w ramach Unii Europejskiej.

Oryginalność produktów

Każdy produkt z handlu równoległego jest zarejestrowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oznacza to, że posiada swój indywidualny numer pozwolenia i jest opatrzony polską etykietą, zatwierdzoną przez MRiRW. Przestrzegamy przed nabywaniem i stosowaniem preparatów niewiadomego pochodzenia, bez etykiet, z ceną mocno odbiegającą od rynkowej.

Produkt referencyjny to produkt, na którym opiera się rejestracja w handlu równoległym; jest to preparat zarejestrowany w Polsce, będący punktem odniesienia dla produktu importowanego. Należy podkreślić, że produkt referencyjny to nie tylko produkt posiadający tę samą substancję aktywną, ale przede wszystkim wyprodukowany przez ten sam koncern co produkt importowany.

Podobieństwa i różnice z produktem referencyjnym

Identyczność składu, opakowań i wytwórcy/producenta między produktem importowanym i referencyjnym stwierdza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spełnienie co najmniej 3 wyżej wymienionych cech umożliwia otrzymanie pozwolenia na handel równoległy. Etykieta produktu z handlu równoległego, dawka i zakres stosowania są identyczne z produktem referencyjnym.

Zamiennik, odpowiednik, generyk to skróty myślowe i uproszczenia, które należy wyjaśnić.

Wymienione określenia nie są błędne, ale chcemy doprecyzować, że gdy dostępne na rynku preparaty zawierające tę samą substancją aktywną są właśnie względem siebie zamiennikami lub odpowiednikami (różni producenci, skład podobny lub identyczny) to produkty z handlu równoległego są identyczne z produktami referencyjnymi, ponieważ mają identyczny skład i tego samego producenta i wytwórcę.

Niższa cena? Czy to jest możliwe?

Tak, ponieważ istotą handlu równoległego jest różnica w cenie między produktem importowanym i referencyjnym. Ma to związek z różną polityką cenową w poszczególnych krajach UE.

Czym jest handel równoległy?

tabela fungicydy

Tabela herbicydy

Tabela pozostałe środki ochrony roślin


Firma Rudnikagro Sp. z o.o. powstała w 2003 roku i od tego czasu prowadzi działalność w sektorze rolniczym. Jest firmą wyłącznie z polskim kapitałem od samego początku zarządzaną przez jej założyciela. Współpracujemy z firmami handlowymi i producentami rolnymi. W swojej ofercie posiadamy nawozy, materiał siewny, środki ochrony roślin. Skupujemy również płody rolne. Od 2011 r. główną częścią naszej działalności jest import środków ochrony roślin, które są sprawdzonym sposobem na skuteczną ochronę i zmniejszenie nakładów finansowych w gospodarstwach.
Jako pionier i doświadczony importer środków ochrony roślin Rudnikagro So. z o.o. podpisuje się pod hasłem bezpiecznego kupowania i stosowania pestycydów. Gwarantujemy oryginalność, skuteczność i najwyższą jakość naszych produktów. Potwierdza to zwiększająca się liczba klientów, którzy regularnie zaopatrują się w nasze preparaty. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami, takimi jak np.: Acador Plus, Kojot 306 SE, Tarot 200 EC, Trident 375 SC.
Odwiedź nasz sklep internetowy i poznaj nas lepiej! www.sklep.rudnikagro.pl.

Autor: Ewelina Korol

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a