Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe odmiany roślin pastewnych na sezon 2022

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Nowe odmiany roślin pastewnych na sezon 2022
Uprawa Pozostałe rośliny
Data publikacji 09.03.2022r.

W dniu 8 lutego 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Pastewnych w kadencji 2022–2025. W sprawie jakich odmian roślin pastewnych obradowano? Jak wyglądał przebieg spotkania?

Posiedzenie Komisji miało charakter wideokonferencji i poprzedzone zostało spotkaniem online z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian roślin pastewnych i soi, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

Na początku właściwego posiedzenia Komisji jej członkowie wybrali prof. Jerzego Księżaka na przewodniczącego Komisji oraz prof. Piotra Stypińskiego na jego zastępcę. W trakcie posiedzenia Komisja zaopiniowała zamierzenia rejestrowe przygotowane przez COBORU dotyczące wpisania i odmowy wpisania do Krajowego rejestru odmian roślin pastewnych i soi. Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru 14 nowych odmian (w nawiasie podajemy nazwy kodowe odmian, pod którymi zgłoszono je do badań urzędowych).

r e k l a m a

Jakie odmiany znalazły się w Rejestrze COBORU?

Groch siewny

Colin (d. DS 18133) – odmiana pastewna; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.

r e k l a m a

Łubin wąskolistny

SM Orion (d. PRH 112/19) – odmiana niesamokończąca, niskoalkaloidowa; zgłaszający: Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR

Soja

Adelfia – odmiana późna; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.

Asterix (d. SM SR17045) – odmiana średnio późna; zgłaszający: farmsaat Polska sp. z o.o.

ES Bachelor (d. ESG1813) – odmiana późna; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.

GL Susanna (d. GL306) – odmiana późna; zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp. k.

Pamela (d. SZD P6301) – odmiana wczesna; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.

Pula (d. SMSJ201) – odmiana późna; zgłaszający: farmsaat Polska sp. z o.o.

Koniczyna łąkowa

MHR Nela (d. MHR-NKO-0518) – odmiana pastewna, diploidalna; zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.

Lucerna siewna

Legumy (d. L2794) – odmiana pastewna; zgłaszający: G.I.E. GRASS

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ

Seradela

Igela – odmiana pastewna; zgłaszający: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.

Rzodkiew oleista

Giewont (d. Raph-3) – odmiana pastewna, przeznaczona głównie do uprawy w międzyplonie ścierniskowym; zgłaszający: "Pietrzak" sp. z o.o. sp. k.

Rolterra (d. ROL 400) – odmiana pastewna, przeznaczona głównie do uprawy w międzyplonie ścierniskowym; zgłaszający: Przedsiębiorstwo Nasienne Rolnas sp. z o.o.

Wiktor (d. Raph-7) – odmiana pastewna, przeznaczona głównie do uprawy w międzyplonie ścierniskowym; zgłaszający: "Pietrzak" sp. z o.o. sp. k.

Do wpisanych w KR 32 odmian soi, dołączy jeszcze 6 najnowszych. W tym gatunku dzieje się prawdziwa rewolucja. Jeszcze 10 lat temu mogliśmy wybierać do uprawy właściwie tylko dwie krajowe odmiany soi. Do wpi - su do Krajowego rejestru zgłoszono w 2020 r. i 2021 r. i przyjęto do badań
  • Do wpisanych w KR 32 odmian soi, dołączy jeszcze 6 najnowszych. W tym gatunku dzieje się prawdziwa rewolucja. Jeszcze 10 lat temu mogliśmy wybierać do uprawy właściwie tylko dwie krajowe odmiany soi. Do wpi - su do Krajowego rejestru zgłoszono w 2020 r. i 2021 r. i przyjęto do badań 

Fot. Marek Kalinowski

Za informacją COBORU


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2022 na str. 31.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video ""Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a