Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat
Uprawa rzepak
Data publikacji 07.01.2022r.

A chodzi o późnojesienne infekcje rzepaku, które monitoruje firma Innvigo. Doradcy firmy oraz współpracujący z nią rolnicy odnotowywali w listopadzie ub.r. że na plantacjach rzepaku ozimego dochodzi do intensywnego porażania roślin przez grzyby powodujące suchą zgniliznę kapustnych.

Porażenia rzepaku pojawiały się w nowych miejscach i dotyczyły też odmian dotychczas odpornych

Zjawisko jest tym bardziej niepokojące, że występuje m.in. na terenach, gdzie do tej pory choroba ta nie stanowiła problemu. Infekcje były widoczne również na odmianach, które plantatorzy uważają za odporne. Eksperci oceniają, że takiej skali porażeń nie było nawet od kilkudziesięciu lat.

r e k l a m a

Skala porażenia jest ogromna, a intensywność infekcji jak na listopad bardzo wysoka. Taka sytuacja była widoczna zarówno na nowo założonych plantacjach rzepaku, między innymi na Górnym Śląsku i na Opolszczyźnie, jak i w rejonach, gdzie dotychczas porażenie tymi patogenami nie występowało na tak dużą skalę – na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W przypadku nowych plantacji w południowo-zachodnich województwach odsetek porażonych roślin sięgał aż 80%. W poprzednich latach we wschodniej części Polski choroba ta nie stanowiła problemu, natomiast jesienią ub.r. znaczne porażenie wystąpiło nawet na terenach przygranicznych. Okazuje się, że z podobnym zjawiskiem mają do czynienia również rolnicy z Litwy, Łotwy i Estonii.

r e k l a m a

Jakie czynniki mogły wpłynąć na pojawienie się porażenia rzepaku?

Żeby lepiej zrozumieć przyczyny i specyfikę tej niezwykle trudnej sytuacji fitopatologicznej, należy przeanalizować kilka czynników. Po pierwsze – warto wrócić pamięcią do sezonu 2020/2021. Na większości terenów był on bardzo trudny, między innymi z powodu wysokiego porażenia rzepaku przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych lokalnie wręcz na poziomie epidemicznym. Równocześnie na plantacjach dochodziło do rozwoju sprawców werticiliozy. Konsekwencją tamtego poważnego porażenia są problemy obserwowane jesienią 2021. Za tydzień szerzej napiszemy o pozostałych przyczynach silnego porażenia rzepaku i radach, co w tej sytuacji robić wiosną.

Marek Kalinowski

Za informacja Innvigo

Zdjęcie: arch. red. (M. Kalinowski)

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1/2022 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a