Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Plon pszenicy powyżej 14 t/ha! Jakie odmiany dają takie zbiory?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Plon pszenicy powyżej 14 t/ha! Jakie odmiany dają takie zbiory?
Uprawa Pszenica
Data publikacji 20.09.2022r.

Przedstawialiśmy już informacje o tegorocznych indywidualnych i krajowych rekordach plonowania rzepaku i pszenicy. Wyniki, zważywszy na wiosenną suszę i letnie upały, naprawdę godne podziwu.

Uprawa pod chmurką i na dużych powierzchniach o zmienności glebowej nigdy nie da takich wyników jak uzyskiwane w doświadczeniach, a te w doświadczeniach też są dalekie od genetycznego potencjału plonowania roślin.

r e k l a m a

Liga Mistrzów Plonowania PROCAM

Plonowanie roślin w doświadczeniach COBORU zależnie od gatunku jest o 30–50% wyższe do uzyskiwanych w rzeczywistości na polach produkcyjnych. To jest w zasięgu praktyki rolniczej i wymaga przede wszystkim promocji wymiany materiału siewnego na kwalifikowany.

Doradcy agronomiczni PROCAM w ramach poletek demonstracyjnych Instytutu Praktycznej Agronomii prowadzili w bieżącym sezonie badania technologii ochrony i nawożenia odmian pszenicy oraz ich plonowania. Dodatkowo, w ramach Ligi Mistrzów Plonowania pod nadzorem Kancelarii Rekordów dokumentowali plony na polach produkcyjnych rolników z różnych części
Polski.

Największy, udokumentowany w 2022 roku plon zebrany z pola produkcyjnego wyniósł 12,358 t/ha i jest to obecnie drugi wynik w historii prób ustanawiania Rekordów Polski – mniejszy o 209 kg/ha od rekordu z 2020 r. – 12,567 t/ha. Oba wyniki osiągnięto na odmianie
Argument.

Plantatorzy zbierają plony niewiele ustępujące tym z doświadczeń, ale każdy rolnik dokonuje tego z najnowszymi odmianami. To pokazuje, jak ważny jest postęp hodowlany i siew kwalifikatu

  • Plantatorzy zbierają plony niewiele ustępujące tym z doświadczeń, ale każdy rolnik dokonuje tego z najnowszymi odmianami. To pokazuje, jak ważny jest postęp hodowlany i siew kwalifikatu

r e k l a m a

Najlepsi gonią plony z doświadczeń

A jak wyglądają różnice w plonowaniu odmian pszenicy w doświadczeniach i na polach rolników? Różnice nie są aż tak duże. Na poletkach wdrożeniowych IPAP na Żuławach rekordowe odmiany średnio plonowały blisko lub powyżej 13 ton z hektara:

  • Chevignon 13,2 t/ha,
  • Findus 12,95 t/ha,
  • RGT Ritter 13,8 t/ha,
  • Argument 14,1 t/ha.

Pomiary plonów z hektara na polach produkcyjnych przyniosły najlepsze plony na poziomie ponad 11 ton z hektara z rekordowym w 2022 roku plonem 12,358 t/ha odmiany Argument:

  • Argument 12,358 t/ha,
  • RGT Ritter 11,394 t/ha,
  • Findus 11,273 t/ha.

Warto wspomnieć, że na polach produkcyjnych uczestników Ligi Mistrzów Plonowania plony miejscami, wg odczytów urządzeń kombajnów, na odcinkach pól także przekraczały 13 t/ha, a nawet 14 t/ha.

Odczyt z kombajnu – zbiór na polu produkcyjnym odmiany Argument 14,2 t/ha

  • Odczyt z kombajnu – zbiór na polu produkcyjnym odmiany Argument 14,2 t/ha

Za informacją PROCAM

fot. PROCAM

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 20.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a