Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Podwójne uderzenie w mączniaka

Paweł Mikos
Kategoria: Uprawa
Podwójne uderzenie w mączniaka
Uprawa Środki Ochrony Roślin
Data publikacji 03.11.2020r.

O tym, jak ważna jest ochrona jabłoni i gruszy przed mączniakiem i szkodnikami nie trzeba przekonywać żadnego sadownika. Porażone przez patogeny rośliny nie rozwijają się prawidłowo przez co jakość i wielkość plonu może się znacznie obniżyć. Dlatego należy wybrać korzystną pod wieloma względami strategię walki z tymi trudnymi przeciwnikami.

W listopadzie 2020 roku na rynku pojawiło się kilka nowych produktów, dzięki którym, korzystniej niż do tej pory, a zarazem przy zachowaniu zasad zintegrowanej produkcji, można zapobiec i skutecznie zwalczać mączniaka w jabłoni i gruszy.

Pierwszym z nich jest znany wszystkim proquinazid, substancja stosowana i ceniona za skuteczność w uprawach polowych, obecnie przeznaczona również do ochrony sadów. 

Produkt Tarot Sad 200 EC, bo o nim mowa, z rejestracją w jabłoni i gruszy już od fazy mysiego uszka (BBCH 10) i karencją 50 dni, w dawce 0,2-0,3l skutecznie chroni rośliny, oraz hamuje rozwój i migrację zarodników mączniaka. Tarot Sad 200 EC jest podstawowym preparatem do ochrony sadu przed mączniakiem. Ma zastosowanie zapobiegawcze, ale jednocześnie wspiera i uzupełnia działanie innych fungicydów (np. triazoli), na które omawiany patogen powoli zaczyna się uodparniać.

 

Drugim produktem jest Rodeo 50 EW fungicyd o działaniu układowym, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego już od fazy różowego pąka do fazy, gdy owoce osiągają połowę typowej wielkości (BBCH 57-75) w dawce 0,4-0,5l/ha. Dzięki zabiegowi wykonanemu krótko przed zbiorami, można utrzymać zdrowe pędy i owoce. Zawarty w produkcie cyflufenamid ma zdolności wyniszczające na wczesnym etapie infekcji oraz zabezpieczające przed dalszym rozwojem choroby. Rodeo 50 EW jest produktem o krótkiej karencji – 14 dni, może być łączony z innymi fungicydami w celu kompleksowego zwalczania mączniaka w różnym stadium rozwoju. 

Rodeo 50 EW i Tarot Sad 200 EC stanowią skuteczne rozwiązanie w zwalczaniu mączniaka, zabezpieczają przed nim nowe przyrosty i są bezpieczne dla rośliny chronionej.

Od wiosny 2021 zapowiadany jest szereg nowych preparatów do ochrony sadów, takich jak np. Corleone 200 SC do zwalczania owocówki jabłkóweczki oraz zwójkówki liściowej, Emporia 018 EC przeciw przędziorkom w gruszy, truskawce i malinie, czy Spector 33 WG do zwalczania szarej pleśni w truskawce i malinie.

Te oraz wiele innych produktów znaleźć można na stronie sklepu internetowego www.sklep.rudnikagro.pl

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a