Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ponad 100 odmian kukurydzy posiano na Krajowe Dni Kukurydzy 2022

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Uprawa
Ponad 100 odmian kukurydzy posiano na Krajowe Dni Kukurydzy 2022
Uprawa Kukurydza
Data publikacji 12.05.2022r.

Ponad 100 odmian kukurydzy oferowanych przez 18 firm hodowlano-nasiennych. Zostały one wysiane w drugiej połowie kwietnia. Kiedy wzrosną odpowiednio temperatury powietrza oraz gleby, kolekcja zostanie uzupełniona o pokazowe poletka sorga oraz kukurydzy cukrowej.

Wszystkie te odmiany będzie można oglądać na Krajowych Dniach Kukurydzy, których współorganizatorem i głównym patronem medialnym jest Tygodnik Poradnik Rolniczy. W trakcie imprezy odbędzie się konferencja naukowo-techniczna pt. "Obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy".

r e k l a m a

W tym roku wysiano 400 ha kukurydzy kiszonkowej i 200 ha ziarnowej

Krajowy Dzień Kukurydzy w tym roku organizowany jest 6 września w Wilkowicach oraz 11 września w Szepietowie. Została przez nas opracowana kolekcja odmian przeznaczonych nie tylko dla rolników prowadzących gospodarstwa w Wielkopolsce oraz na Podlasiu. To szeroka oferta czołowych firm nasiennych, które zaprezentują swój dorobek hodowlany – informuje Teresa Nowacka z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, który jest organizatorem Krajowych Dni Kukurydzy.

W Wielkopolsce odbędą się one na terenie należącym do Przedsiębiorstwa Długie Stare. To spółka należąca do Skarbu Państwa. Tworzy ją sześć Zakładów Rolnych i jeden Zakład Usług Rolnych. Firma specjalizuje się w produkcji mleka. Samo stado bydła mlecznego liczy 1,1 tys. krów.

Mamy duże doświadczenie w uprawie kukurydzy. Mimo przeciętnych gleb udaje nam się uzyskiwać wysokie plony. Wielkopolska to kolebka rozwoju uprawy tej rośliny w Polsce. Chcemy przedstawić innym rolnikom nasze osiągnięcia oraz dorobek firm nasiennych – mówi Piotr Reimer, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Długie Stare.

Część wielkopolska Krajowych Dni Kukurydzy odbędzie się w miejscowości Wilkowice na terenie administrowanym przez Zakład Rolny Święciechowa. W Wilkowicach znajduje się między innymi bukaciarnia oraz dwie obory na 250 krów, prowadzone w systemie wolnostanowiskowym. Jedna z obór posiada boksy, gdzie za ściółkę służy piasek. Dój krów odbywa się na hali udojowej typu rybia ość.

Kukurydza zasiana została taką samą technologią uprawy, jaką stosujemy na naszych plantacjach produkcyjnych. Dla nas strategiczne znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej ilości surowca do przygotowania kiszonki. W tym roku siejemy 400 ha kukurydzy kiszonkowej i 200 ha ziarnowej. Poletka przygotowywane na potrzeby Krajowego Dnia Kukurydzy będą więc traktowane naszymi rozwiązaniami produkcyjnymi, które na co dzień stosujemy w naszych Zakładach Rolnych – informuje Wojciech Majorczyk, odpowiadający za produkcję roślinną i doświadczenia w Przedsiębiorstwie Długie Stare.

Odmiany kukurydzy zostały wysiane 22 kwietnia

  • Odmiany kukurydzy zostały wysiane 22 kwietnia
Do siewnika punktowego jedna odmiana kukurydzy zasypywana była do zbiorników czterech rzędów roboczych​
  • Do siewnika punktowego jedna odmiana kukurydzy zasypywana była do zbiorników czterech rzędów roboczych​

r e k l a m a

Siew kukurydzy został wykonany 8-rzędowym siewnikiem punktowym

Odmiany kukurydzy na potrzeby Dnia Pola przysłało 18 firm. Przygotowały one ponad 100 odmian zarówno ziarnowych, jak i tych typowo kiszonkowych. Zostały one zasiane 22 kwietnia na areale około 3 ha. Przedsiębiorstwo Długie Stare przeznaczyło jedno z lepszych stanowisk, jakie posiada w zasobach. Co prawda klasa gleby jest zróżnicowana III b – IV a, jednak w sytuacji, kiedy nie występują niedobory wody oraz przy wyborze odpowiedniej technologii uprawy zapewnia wysokie plony. Przedplonem dla kukurydzy były buraki cukrowe.

W zeszłym roku uzyskaliśmy plon korzeni na poziomie 91 t/ha, przy polaryzacji sięgającej 17,65%. Można je uznać za rekordowe – informuje Majorczyk.

Po zbiorze buraków jesienią ubiegłego roku została wykonana płytka uprawa agregatem talerzowym. Wysiano także sól potasową w dawce 150 kg/ha. Wiosną na stanowisko dostarczono 20 t/ha obornika, który został wymieszany z glebą poprzez kolejny zabieg talerzowania, po którym pole zostało zaorane. Przed siewem kukurydzy wykonano jeszcze jeden zabieg agregatem zębowym z wałami spulchniającymi. Siew został zaś przeprowadzony 8-rzędowym siewnikiem punktowym. Wraz z nim podano doglebowo nawóz wieloskładnikowy w dawce 150 kg/ha. Tuż przed rozpoczęciem wykonywania wiosennych zabiegów uprawowych po to, aby do minimum ograniczyć straty azotu wylano także 250 l/ha RSM z inhibitorem ureazy.

Długość poletek pokazowych liczy 40 m. Do ośmiorzędowego siewnika pneumatycznego wsypywane były za każdym przejazdem po dwie różne odmiany, a po siewie rzędów sekcje były dokładnie czyszczone z pozostałości nasion. Operator dbał, aby usuwać nasiona z przewodów nasiennych poprzez redlice siewne, kiedy maszyna na uwrociu była podniesiona. Kukurydza została zasiana w rozstawie rzędów wynoszącej 76 cm.

Wojciech Majorczyk, który odpowiada za produkcję roślinną w Przedsiębiorstwie Długie Stare

  • Wojciech Majorczyk, który odpowiada za produkcję roślinną w Przedsiębiorstwie Długie Stare
Udział w Krajowych Dniach Kukurydzy w Wilkowicach zgłosiło 18 firm hodowlano-nasiennych, które zaprezentują łącznie 100 odmian
  • Udział w Krajowych Dniach Kukurydzy w Wilkowicach zgłosiło 18 firm hodowlano-nasiennych, które zaprezentują łącznie 100 odmian

Ochrona herbicydowa zostanie wykonana w fazie trzech liści

Jeśli chodzi o kukurydzę, to stosujemy technologię tradycyjną. Nie ma mowy o uproszczeniach. Obsada jest też taka sama jak na naszych plantacjach produkcyjnych. Siejemy 90 tys. na ha i tyle też będzie na poletkach przygotowywanych na potrzeby Dnia Pola. Dwie firmy poprosiły nas, aby zmniejszyć średnią wysiewu do 70 tys./ha. Duża obsada na polach produkcyjnych wynika z tego, że my siejemy w zdecydowanej większości kukurydzę na kiszonkę będącą postawą żywienia krów – mówi Wojciech Majorczyk.

Ochrona herbicydowa zostanie wykonana w fazie trzech liści popularnym środkiem do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy, który zawiera trzy substancje czynne: terbutylazyna, mezotrion i s-metolachlor. Planowany powschodowy termin odchwaszczania kukurydzy spowodowany jest późniejszym dosiewem odmian sorgo oraz kukurydzy cukrowej. Tej pierwszej rośliny nie można opryskiwać, kiedy wzejdzie. Termin siewu przypada zwykle w momencie, kiedy zwykła kukurydza już wzeszła i osiągnęła fazę kilku liści. Opryski na wszystkie poletka przygotowane na Krajowy Dzień Kukurydzy będą więc wykonywane w podobnym terminie.

Polski Związek Producentów Kukurydzy nie ingerował w program ochrony przeciw chwastom oraz nawożenia. Niektóre z firm dostarczyły nawozy mikroelementowe i zostaną one wykorzystane. Kukurydza w Przedsiębiorstwie Długie Stare jest odżywiana tymi składnikami podczas wegetacji dwukrotnie.

Nie mogliśmy zastosować ochrony przeciw chwastom różnymi produktami. Niektóre firmy prosiły, aby skorzystać ze środków będących w ich ofercie, ale nie było technicznej możliwości, aby przygotować tak wiele cieczy roboczych na stosunkowo niewielki areał poszczególnych poletek i do opryskiwacza o belce 30 m – informuje Wojciech Majorczyk.

Przedsiębiorstwo Długie Stare niedaleko Leszna, prowadzi produkcję roślinną na areale 3,1 tys. ha. W strukturze zasiewów znajduje się kukurydza na kiszonkę uprawiana jest na 400 ha oraz na ziarno – 200 ha. W przypadku trudnych warunków i mniejszych zbiorów kukurydzy kiszonkowej deficyt uzupełniają odmiany ziarnowe. W Przedsiębiorstwie uprawiane są także zboża, rzepak oraz buraki cukrowe. Tworzy je sześć Zakładów Rolnych zlokalizowanych na terenie powiatu leszczyńskiego: Długie Stare, Krzecko Małe, Strzyżewice, Święciechowa, Trzebiny oraz Niechłód. Do każdego Zakładu Przedsiębiorstwa przyporządkowanych jest od 400 do 600 ha. Stado bydła liczy łącznie we wszystkich Zakładach 3 tys. szt., z czego 1,1 tys. to krowy mleczne. Łączna produkcja mleka wynosi 14 mln l. W spółce znajduje się także bydło opasowe rasy limousine oraz krzyżówki bydła hf z limousine. Do Zakładu Rolnego w Krzycku należy ferma bydła mięsnego mieszcząca się w Gołanicach.

  • Przedsiębiorstwo Długie Stare niedaleko Leszna, prowadzi produkcję roślinną na areale 3,1 tys. ha. W strukturze zasiewów znajduje się kukurydza na kiszonkę uprawiana jest na 400 ha oraz na ziarno – 200 ha. W przypadku trudnych warunków i mniejszych zbiorów kukurydzy kiszonkowej deficyt uzupełniają odmiany ziarnowe. W Przedsiębiorstwie uprawiane są także zboża, rzepak oraz buraki cukrowe. Tworzy je sześć Zakładów Rolnych zlokalizowanych na terenie powiatu leszczyńskiego: Długie Stare, Krzecko Małe, Strzyżewice, Święciechowa, Trzebiny oraz Niechłód. Do każdego Zakładu Przedsiębiorstwa przyporządkowanych jest od 400 do 600 ha. Stado bydła liczy łącznie we wszystkich Zakładach 3 tys. szt., z czego 1,1 tys. to krowy mleczne. Łączna produkcja mleka wynosi 14 mln l. W spółce znajduje się także bydło opasowe rasy limousine oraz krzyżówki bydła hf z limousine. Do Zakładu Rolnego w Krzycku należy ferma bydła mięsnego mieszcząca się w Gołanicach.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Tomasza Ślęzaka pt. Odmiany na Krajowy Dzień Kukurydzy, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19/2022 na str. 28.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. Tomasz Ślęzak

Widziałeś już nasze video "Jak uprawiać kukurydzę, by dała wysoki plon i zysk?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a