Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

PORADNIK: Jak plonują polskie odmiany pszenicy w trudnych warunkach?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Uprawa
PORADNIK: Jak plonują polskie odmiany pszenicy w trudnych warunkach?
Uprawa pszenica
Data publikacji 13.08.2021r.

Kilkanaście odmian pszenic wysiewanych w gospodarstwie w Uśmierzu w pow. hrubieszowskim rok w rok gwarantuje równomierne rozłożenie ryzyka. W poprzednim sezonie najlepiej z wyjątkowo niesprzyjającym przebiegiem pogody poradziły sobie głównie odmiany z hodowli polskich. Jakie odmiany pszenicy najlepiej plonowały?

Wojciech Musiał jest współwłaścicielem wielowłasnościowego gospodarstwa zlokalizowanego w Uśmierzu, tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Należące do gospodarstwa pola od upraw po stronie ukraińskiej oddziela tylko wąski pas. Warunki do prowadzenia upraw są tu doskonałe. Pod pługiem znajduje się ok. 500 ha żyznych gleb na podłożu lessowym (zawartość próchnicy do 3%) klas I, II i III. Najwięcej jest klasy II. To gleby sypkie, niesprawiające kłopotów w uprawie.

r e k l a m a

Kilkanaście odmian pszenicy na 200 ha ogranicza ryzyko strat

Jesienią 2020 roku pszenice ozime odmian elitarnych i jakościowych zostały wysiane w gospodarstwie na ok. 200 ha. Uprawa jest prowadzona w klasycznej technologii płużnej.

– To w sumie kilkanaście odmian – mówi Wojciech Musiał. Tak jest co roku. Wysiewanie dużej liczby odmian ma dwa cele. Z jednej strony pozwala testować w specyficznych warunkach gospodarstwa kolejne odmiany i na tej podstawie decydować o wyborach odmianowych w kolejnych sezonach. Z drugiej strony pozwala na dywersyfikację ryzyka.

– Można wysiać jedną czy dwie odmiany i mieć nadzieję, że to będzie trafiony wybór. Ale co w przeciwnym razie? Dlatego nie stawiamy wszystkiego na jedną kartę. Taką samą strategię stosujemy w przypadku pozostałych roślin uprawianych w gospodarstwie.

Również z tego samego powodu w gospodarstwie nie zrezygnowano całkowicie z pszenic jarych. W tym sezonie zajmują one ok. jednej czwartej areału przeznaczonego w sumie pod pszenice.

Polskie odmiany pszenicy ozimej dają średnio 7-8 ton/ha 

Jakie odmiany najlepiej plonowały w gospodarstwie w ostatnich latach? – Wracamy do odmian z polskich hodowli – mówi pan Wojciech. – Siejemy m.in. Opokę, Euforię, Astorię, Arkadię, Comandor i Sailora. W przypadku tych odmian można liczyć na stabilny plon, wynoszący średnio 7–8 t/ha. Z zachodnimi pszenicami bywa różnie. Nasze doświadczenia z ostatnich lat wskazują, że nie są tak dobrze przystosowane do naszych warunków klimatycznych i glebowych. Owszem, jeśli przebieg pogody i gleby są dla nich odpowiednie, sypią znakomicie. Ale z tym bywa rożnie.

Wojciech Musiał podaje przykład poprzedniego sezonu, kiedy to anormalne wręcz warunki pogodowe pozwoliły przekonać się, jak radzą sobie pszenice różnych odmian w warunkach skrajnie niekorzystnych.

– Po krótkiej zimie mieliśmy do czynienia z bardzo długim okresem wegetacji ...

r e k l a m a

Pobierz cały artykuł w formie PDF-a


Pozostałą część artykułu możesz przeczytać pobierając PDF-a. Dowiesz się z niego m.in.:

  • Jakie odmiany pszenicy najlepiej poradziły sobie w trudnym sezonie?
  • Jak nawozić glebę przed siewem pszenicy ozimej?
  • Jakie są skuteczne metody odchwaszczania ozimin?

Żeby otrzymać artykuł wystarczy wypełnić poniższy formularz, a na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy pełną treść artykułu. Otrzymasz go bezpłatnie.

Jeśli nie chcesz zostawić swoich danych, możesz poznać te porady kupując nr 33/2021 "Tygodnika Poradnika Rolniczego" na stronie: www.agrarsklep.pl.

Administratorem Twoich danych jest Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o (PWR/my), ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Twoje dane będziemy przetwarzać do realizacji następujących celów: realizacja Konkursu, marketingu bezpośredniego (wysyłka pocztowa), przekazu marketingowego i handlowych zgodnie z udzielonymi zgodami; poznania twojej opinii na temat dostarczanych usług i treści w ramach badania rynku, a także do zabezpieczenia roszczeń. Podstawą przetwarzania Twoich danych jest nasz uzasadniony interes (art. 6 ust.1 lit f RODO), którym są wymienione cele. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych masz prawo: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, przenoszenia, prawo wycofania w każdym czasie każdej ze zgód bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej wycofaniem, prawo żądania usunięcia danych. Stwierdzając niezgodne z prawem przetwarzanie danych możesz złożyć skargę do Prezesa UODO (Warszawa, ul. Stawki 2). 

Zawsze możesz skontaktować się z nami na adres email: daneosobowe@pwr.agro.pl, lub z wyznaczonym przez PWR inspektorem ochrony danych na adres: iod@pwr.agro.pl 
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu Twoich danych dostępne są pod adresem: Brałem udział w konkursie lub podobnym wydarzeniu.

Krzysztof Janisławski
fot. Krzysztof Janisławski

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA

Typowa struktura zasiewów w gospodarstwie przedstawia się następująco: na ok. 500 ha są wysiewane kukurydze, buraki cukrowe, rzepaki oraz pszenice, z czego 75% zasiewów to pszenice ozime, reszta jare. Można spodziewać się, że z uwagi na bardzo korzystną cenę, jesienią zostanie wysianych maksymalnie dużo rzepaków.

Wojciech Musiał jest od pół roku żonaty. Jego wybranka, Joanna, podobnie jak on pochodzi z rolniczej rodziny. – Z zamiłowania i wykształcenia rolniczka, pracuje w naszej rodzinnej firmie prowadzącej gospodarstwo – mówi pan Wojciech.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a