W Polsce występuje około 10 gatunków kanianki
Rodzaj kanianka na świecie liczy około 150 gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego i gorącego obu półkul. W Polsce, w zależności od ujęć systematycznych, występuje ok. 10 taksonów (gatunków lub podgatunków). Są to: kanianka polna, lnowa, macierzankowa, pospolita (ma 3 odmiany botaniczne), amerykańska, wielka, koniczynowa i odgięta. Wszystkie gatunki z rodzaju kanianka do czasu akcesu Polski do Unii Europejskiej były na liście gatunków kwarantannowych. Import materiału siewnego głównie drobnonasiennych roślin motylkowatych był ściśle kontrolowany i gatunki te były uznawane za rzadkie, a nawet zanikające we florze Polski. Zdjęcie kwarantanny spowodowało, że niektóre gatunki kanianki stały się w Polsce coraz częstymi i uciążliwymi chwastami plantacji roślin bobowatych.

- Kanianka na koniczynie łąkowej
Adaptacja pędu kanianek do pasożytniczego trybu życia
Zobacz także
Adaptacja pędu kanianek do pasożytniczego trybu życia polega m.in. na wykształceniu w skórce łodygi komórek o klinowatym kształcie, które pełnią funkcje ruchowe umożliwiające koliste ruchy powodujące skręcanie się łodygi pasożyta na pędzie rośliny żywicielskiej. Najważniejszym organem kanianek są ssawki i ich komórki frontalne wydzielające substancje pektynowe, śluzowe i lipidowe, a następnie enzymy hydrolizujące ściany komórkowe roślin otwierając kaniance drogę dotarcia do wiązek przewodzących roślin.
Pędy kanianek wykształcają się przede wszystkim do zrealizowania cyklu płciowego poprzez szybki rozwój kwiatów i wytworzenie dojrzałych nasion. Długość kwitnienia i egzystencji kanianek zależy całkowicie od czasu życia rośliny żywicielskiej. Komórki miękiszowe łodygi wszystkich gatunków kanianek zawierają skrobię jako materiał zapasowy oraz glikozyd kuskutynę pełniący funkcję ochronną przed szkodnikami. Sok wakuolarny zawiera barwniki flawonoidowe nadające charakterystyczną barwę łodydze od żółtej do fioletowej.
Kwitnienie kanianki przypada na czerwiec i lipiec
Kwitnienie kanianki macierzankowej i pospolitej (w większości także pozostałych gatunków) przypada na czerwiec – lipiec i może trwać na szczytowych pędach do końca wegetacji lub do czasu zbioru rośliny żywicielskiej. Jest to roślina obcopylna, zapylana przez pszczoły i inne błonkówki, chrząszcze oraz pajęczaki. Owocem jest pękająca torebka zawierająca 4–5 drobnych, owalnych, szorstkich nasion (szer. 1–1,3 mm) wielkością i kształtem zbliżonych do wielu drobnonasiennych roślin motylkowatych. Z powodu twardej łupiny nasiona mogą zalegać w banku glebowym do 20 lat, przy czym ok. 5–10% nasion kiełkuje w następnym roku.
Skutki porażenia plantacji przez kanianki
Advertisement
Sposoby na ograniczanie pasożyta
Masowe występowanie pasożytniczych kanianek na polu uprawnym będzie wymagało długoterminowych zabiegów odchwaszczających aż do zużycia glebowego banku nasion. Zalecane skuteczne metody zwalczania, to przede wszystkim uprawa roślin niebędących żywicielami (zboża, rzepak, buraki) oraz skuteczne odchwaszczanie z roślin dziko rosnących będących żywicielami pasożyta. Zalecane jest odłogowanie pól z ewentualną funkcją zazielenienia przy jednoczesnym utrzymaniu "na czarno" w okresie maj – czerwiec. Skuteczne jest bardzo wczesne i częste koszenie plantacji porażonych niepozwalające na zakwitanie kanianki a tym samym wytworzenie nasion. Nie powinno się stosować obornika z masy organicznej pochodzącej z trawy/słomy/resztek paszy zanieczyszczonych pędami i nasionami kanianki. W grę wchodzi także stosowanie wczesną wiosną herbicydów, ale jest to zabieg trudny ze względu na współwystępujące rośliny żywicielskie i konieczność przestrzegania okresu karencji.
Prof. dr hab. Czesław Hołdyński, UWM w Olsztynie
mgr inż. Anna Tracz
Zdjęcie: Katalog Sowul&Sowul

Ten produkt może Ciebie zainteresować
Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy
