Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Poznajemy szkodniki – śmietka kapuściana

Poznajemy szkodniki – śmietka kapuściana
Uprawa Szkodniki
Data publikacji 03.07.2018r.

Bezsprzecznie najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku w całej Polsce jest śmietka kapuściana. Niestety, można ją ograniczyć chemicznie tylko przy okazji zwalczania gnatarza rzepakowca lub pchełek.

Po wprowadzeniu zakazu używania zapraw z neonikotynoidami przez pewien okres nie było zarejestrowanych żadnych środków do zwalczania śmietki kapuścianej w rzepaku. Ta sytuacja zmienia się, ale walka ze śmietką jest znacznie trudniejsza.

r e k l a m a

Cechy rozpoznawcze

Śmietka kapuściana oprócz rzepaku żeruje przede wszystkim na roślinach kapustowatych uprawnych (kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa) i na chwastach (gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne). Owad dorosły śmietki kapuścianej to muchówka – wygląda jak połowa muchy domowej. Jest długości od 5 do 6 mm i ma czerwoną plamkę na srebrzysto-białym czole. Samiec jest czarnoszary, samica brązowoszara. Larwa śmietki jest długości od 7 do 8 mm, żółtawobiała, bez wyraźnie wyodrębnionej głowy i bez odnóży. Poczwarka śmietki ma długość od 4 do 7 mm i jest brązowa w kształcie beczułki.

r e k l a m a



  • Śmietka przypomina muchę, ale jest od niej znacznie mniejsza

Biologia rozwoju

Formą zimującą śmietki w glebie jest poczwarka. Osobniki dorosłe opuszczają glebę w kwietniu lub maju i po tygodniu samice składają jaja długości 1 mm, po ok. 100 sztuk w małych złożach przy szyjce korzeniowej roślin żywicielskich. Po 4–8 dniach wylęgają się larwy, które początkowo żerują na korzeniach bocznych, później na korzeniach głównych i szyjce korzeniowej. Po 3–4 tygodniach larwy przepoczwarczają się (najczęściej w glebie, czasami w uszkodzonych roślinach). Drugie pokolenie śmietki pojawia się w lipcu i sierpniu, a trzecie we wrześniu i październiku, opanowując młode rośliny rzepaku lub jego samosiewy.

Uszkodzenia

Na szyjce korzeniowej i korzeniach uszkodzonego przez śmietkę rzepaku występują brązowe przebarwienia oraz miejsca nadgniłe. W zewnętrznej warstwie korzenia, jak i we wnętrzu szyjki korzeniowej znajdują się chodniki z obumarłą tkanką, w której żerują larwy śmietki kapuścianej. Silnie uszkodzone rośliny mogą całkowicie obumierać. Rośliny uszkodzone przez śmietkę są łatwiej porażane przez suchą zgniliznę kapustnych.



  • Ewentualne chodniki z obumarłą tkanką, w której żerują larwy śmietki kapuścianej możemy zauważyć rozcinając szyjkę korzeniową. O żerowaniu i skali wyrządzonych szkód możemy też przekonać się wiosną obserwując korzenie rzepaku. Rzepak jest rośliną doskonale regenerującą uszkodzenia powodowane przez śmietkę, ale przy srogich zimach, takie rośliny wypadają z obsady w pierwszej kolejności. Śmietka niezwalczana znacznie osłabia zimotrwałość rzepaku

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a