StoryEditorPszenica

Późny siew pszenicy – kiedy mija ostateczny termin?

06.10.2020., 10:10h
Z licznych doświadczeń wynika, że opóźnienie siewu wpływa niekorzystnie na wszystkie elementy struktury plonu – liczbę kłosów, liczbę ziaren w kłosie i masę tysiąca ziaren zbóż. Regułą jest, że łany zbóż wysianych w terminie opóźnionym są słabiej rozkrzewione, mają słabiej rozwinięty system korzeniowy i są bardziej podatne na czynniki stresowe związane z niedoborem wody, składników pokarmowych i patogenów.
To reguła, od której co kilka sezonów są wyjątki i dlatego plantatorzy buraka cukrowego i kukurydzy na ziarno idą na agrotechniczny kompromis siejąc pszenicę ozimą nawet w listopadzie. Nawet bardzo późny siew pszenicy ozimej średnio w wieloleciu jest lepszy od siewu wiosennego pszenicy jarej. Jeżeli w okresie zimowym i na przedwiośniu nie wydarzą się ekstremalne zjawiska pogodowe, to późno siana pszenica przy odpowiednio wysokiej korekcie wiosennej dawki startowej azotu jest w stanie nadrobić opóźnienia w rozwoju.

Każdy dzień zwłoki zmniejsza potencjał plonowania

To wszystko prawda, a zdarza się nawet, że pszenica siana późno plonuje lepiej niż siana terminowo. Ryzyko jednak istnieje. Większość badań pokazuje, że każdy dzień zwłoki zmniejsza potencjał plonowania. Opóźniony siew czyni rośliny bardziej podatnymi na wymarzanie. Wielu rolników, zwłaszcza z długą praktyką rolniczą, nie raz podejmowało ryzyko późnego siewu i doświadczyło skutków takiego postępowania. Rolnik wie też, że każdy sezon jest inny, a ponadto nieprzewidywalny. Jak wyważyć ryzyko? Czy są granice opóźniania siewu? Jednoznacznych odpowiedzi nie ma, a...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 12:15