Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Produkcja benzyny E10 może zwiększyć zapotrzebowanie na 0,5 MLN ton zboża

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Produkcja benzyny E10 może zwiększyć zapotrzebowanie na 0,5 MLN ton zboża
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 09.03.2023r.

Branża wytwórcza bioetanolu skupiona w Krajowej Izbie Biopaliw z zadowoleniem przyjmuje ostatnią deklarację wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego, który jako pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich przedstawił stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności wdrożenia benzyny E10 na rynku krajowym.

Polska będzie bardziej niezależna od importu benzyn

Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko ograniczymy swoją zależność od importu benzyn, który pokrywa już ok. 1/3 zapotrzebowania polskiego rynku, ale istotnie wzmocnimy także nasze rolnictwo. Polskie gorzelnie będą miały szansę na zwiększenie swojego zapotrzebowania na krajowe surowce o co najmniej 0,5 mln ton ziarna. Wprowadzenie benzyny E10 to szansa na stabilizację sytuacji na rynku zbóż, w szczególności wobec faktu, że kluczowymi dostawcami surowców stosowanych w rodzimej produkcji bioetanolu są polscy rolnicy.

r e k l a m a

Celem jest zwiększenie udziału bioetanolu

Aby jednak zapewnić efekt ekonomiczny zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach silnikowych E95 z obecnych 5% do maksymalnie 10%, zmianie musi towarzyszyć utrzymanie dotychczasowych mechanizmów chroniących polskich wytwórców bioetanolu przed nadmiernym importem biopaliw. Polscy wytwórcy bioetanolu dostarczają swoją produkcję przede wszystkim na potrzeby podmiotów paliwowych realizujących tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy. Kluczowym źródłem surowców, wśród których dominuje ziarno kukurydzy, do produkcji krajowego bioetanolu było i pozostaje polskie rolnictwo.

W ostatnich latach, kiedy to nastąpił dynamiczny rozwój w Polsce produkcji bioetanolu (ponad 330 tys. m3 w 2021 roku) udział krajowych surowców wynosił niemal 100%. Pomimo istotnych zmian, jakie nastąpiły w strukturze dostaw surowców, w krajowej produkcji bioetanolu paliwowego także w 2022 roku zdecydowanie dominowały wciąż, bo w ponad 90%, polskie surowce, a wolumen ich zakupów znacznie wzrósł do ponad 1 mln ton.

Marek Kalinowski za informacją KIB
fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a