Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Przebarwienia w kukurydzy: co je powoduje i jak im zapobiec?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Przebarwienia w kukurydzy: co je powoduje i jak im zapobiec?
Uprawa
Data publikacji 10.06.2022r.

Kiedy na liściach kukurydzy pojawiają się przebarwienia, chcemy znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Jedną z nich mogą być warunki pogodowe, które odbijają się na kondycji roślin. Jak rozpoznać przyczyny zmian ubarwienia liści w uprawie kukurydzy?

Co oznaczają przebarwienia u roślin?

Liście roślin uprawnych to ważne wskaźniki stanu zdrowia i dożywienia całej rośliny. O wszelkich niezaspokojonych potrzebach pokarmowych względem konkretnych składników odżywczych informują nas poprzez wszelkie anomalie koloru, jak i kształtu liści.

Słaba podaż składników odżywczych sprzyja toksyczności herbicydów

r e k l a m a

Przebarwienia na roślinach pojawiają się zarówno, kiedy warunki środowiska sprzyjają uprawom albo kiedy występują niedobory pokarmowe w glebie.

Powodem tych pierwszych mogą być substancje zawarte w stosowanych środkach ochrony roślin, np. w środkach nalistnych, które posiadają substancje aktywne z grupy sulfonylomoczników np. (nikosulfuron, rimsulfuron czy foramsulfuron). Z drugiej strony, powodem może być słaba dostępność lub podaż składników pokarmowych, np. fosforu, cynku, miedzi, manganu czy boru, a także niedobory wody spowodowane suszą i brakiem opadów. Niekiedy pierwiastki oddziałują na siebie antagonistyczne, czyli wzajemnie blokują swoje działanie, jeśli jest ich w glebie za dużo. Obecnie Polska boryka się z suszą rolniczeą, która skutecznie dobija polskie uprawy, a opady z ostatnich dni, to zdecydowanie za mało, aby sytuacja znacznie się poprawiła. Gospodarstwa, które stosują nawożenie organiczne są mniej narażone na niedobory mikroelementów niż gospodarstwa, które nie prowadzą hodowli zwierząt gospodarskich. 

Generalnie środki ochrony roślin i składniki pokarmowe zawarte w glebie oddziałują na siebie wzajemnie. Pierwiastki takie jak mangan, miedź, magnez lub cynk zwłaszcza biorą udział w rozkładaniu substancji czynnych zawartych w herbicydach. Oznacza to, że jeśli podaż składników odżywczych jest zachwiana, słaba czy utrudniona, sprzyja to toksyczności herbicydów.

Jak rozpoznać niedobór fosforanów w kukurydzy?

Niedobory fosforanów w kukurydzy rozpoznajemy po czerwono-fioletowych przebarwieniach liści. Fosforany są kluczowe, ponieważ kukurydza słabo wchłania i rozkłada czysty fosfor. Można to zaobserwować w stadiach młodych roślin. Podaż fosforu z gleby jest utrudniona, kiedy roślina jest narażona na zimne i suche źródła jego transportu. 

Jaka jest rola cynku i boru w kukurydzy?

r e k l a m a

Cynk ma szereg ważnych zadań:

  • to auksyna jest niezbędna do wzrostu długości,
  • zapewnia wysoką stabilność komórek,
  • wspomaga kwitnienie i nawożenie,
  • jest przeciwutleniaczem, który zmniejsza stres popromienny
  • pomaga roślinie redukować stres abiotyczny.

Bor zapewnia:

  • zaopatrzenie w składniki odżywcze w fazie suchej, ponieważ utlenia się podczas suszy, przez co nie jest dostępny dla roślin.
  • wysoki poziom azotu w kukurydzy również zmniejsza dostępność boru.

Kiedy nawożenie dolistne kukurydzy ma sens? Czy i kiedyś stosować mieszanki nawozów dolistnych i herbicydów?

Nawożenie, zwłaszcza fosforem, cynkiem i borem, sprzyja wzrostom młodych osobników i  zmniejsza stres herbicydowy, dlatego najlepszym momentem jest stadium 3 do 5 liści lub 1 do 2 dni przed lub po zastosowaniu herbicydu.  Nie zaszkodzi tu azot ani potas, a w zależności od pH można dodać miedź, magnez i mangan.

Drugi zabieg jest zalecany w stadium 8-10 liści, co zabezpieczy plony w kukurydzy przeznaczonej na ziarno, do czego niezbędne są bor i cynk, ponieważ promują kwitnienie, tj. tworzenie kwiatów, płodność pyłków i metabolizm białek.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mieszkanki nawozów dolistnych i herbicydowych, ale tutaj warto polegać na zaleceniach producenta, zwłaszcza jeśli samemu nie posiada się dużego doświadczenia albo należy

Na co zwracać szczególną uwagę w nawożeniu dolistnym kukurydzy 

Rolę w ochronie przed poparzeniami chemicznymi pełni warstwa woskowa na liściach.  Jednak nie zaleca się stosować do dokarmiania -  soli, ponieważ chlorek sodu przy słonecznej pogodzie zwiększa ryzyko poparzenia liści. Stosowanie chelatów lub ich zawiesin najlepiej wykonać pk. doby po opadach.

W trakcie aplikacji miedzi, nie wolno wyłączać mieszadła. W przeciwnym razie mogą tworzyć się osady. Po zakończonym zabiegu strzykawkę należy dobrze wyczyścić, a filtry wyczyścić

W przypadku produktów, które nie są w pełni sformułowane, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie mieszalności.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie Agrarheute

for. archiwum red. (M. Kalinowski)

 

Widziałeś już nasze video "Jak uprawiać kukurydzę, by dała wysoki plon i zysk?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a