StoryEditorWiadomości rolnicze

Przedwschodowe odchwaszczanie rzepaku - jak zapewnić sobie wysoką skuteczność zabiegów?

22.08.2022., 13:08h
Naukowcy sugerują, aby z uwagi na zasady integrowanej ochrony roślin i możliwość zmniejszenia zużycia substancji czynnych, odchodzić w miarę możliwości od odchwaszczania rzepaku ozimego herbicydami doglebowymi. Zalecają jednocześnie wczesne odchwaszczanie powschodowe zmniejszonymi dawkami herbicydów nalistnych.

Są jednak rolnicy, którzy z odchwaszczania przedwschodowego są najbardziej zadowoleni i tej strategii nie chcą zmieniać. Dopracowali odchwaszczanie do perfekcji i wysoką skuteczność zabiegów potrafią uzyskać nawet w warunkach suchej jesieni. W tej strategii trzeba oczywiście pamiętać, że przy spóźnionych siewach oraz prognozowanych intensywnych opadach po siewie, substancje doglebowe mogą być silnie fitotoksyczne dla rzepaku.

Lepiej postawić na sprawdzone substancje doglebowe

Jesienne zwalczanie chwastów jest w rzepaku konieczne. Zależnie od technologii uprawy (płużna lub bezorkowa), odchwaszczanie można wykonać przedsiewnie herbicydami na bazie glifosatu albo przedwschodowo po siewie (do 3-4 dni po siewie rzepaku, ale przed jego wschodami), albo po wschodach rzepaku (gdy rośliny wytworzą od 3 do 6 liści). Każdy wariant jest dobry, ale w konkretnych warunkach pogodowych i glebowych.

Herbicydy doglebowe do standardowego stosowania do 3-4 dni po siewie, ale przed wschodami rzepaku, są w klasycznej uprawie płużnej ekonomicznym rozwiązaniem. Może być ono bardzo skuteczne i bezpieczne, ale np. na glebach mocno przesuszonych działanie herbicydów dogle...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 17:48