Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przegląd nawozów potasowych i fosforowych

Przegląd nawozów potasowych i fosforowych
Uprawa Nawożenie
Data publikacji 19.11.2017r.

Oferta nawozowa ciągle zmienia się w kierunku obniżenia kosztu czystych składników, a także w kierunku dopasowania ich składu pod konkretne uprawy i konkretne terminy aplikacji. Obecnie zdecydowana większość oferty nawozów zawierających fosfor i potas to nawozy wieloskładnikowe.

Cena czystego składnika powinna być ważna przy decyzjach zakupowych. Warto jednak poświęcić na obliczenia tej ceny więcej czasu i sprawdzić ile kosztuje 1 kg fosforu lub potasu, który będzie dostępny i pobrany przez roślinę. Na przykładzie nawozów fosforowych znaczenie ma tutaj deklarowana na opakowaniu ilość składnika rozpuszczalnego, co może się znacznie różnić od deklarowanego składu chemicznego.

r e k l a m a

Rynek fosforowych

Porównując obecną ofertę nawozów fosforowych z tą sprzed np. 10 lat dokonała się w tym segmencie rewolucja. Kiedyś surowce do ich produkcji (fosforyty) były stosunkowo tanie. Dlatego obok tanich form nawozów (mączki fosforytowe, supertomasyna) przez nieco droższe (superfosfaty pojedyncze) rolnicy chętnie kupowali skoncentrowane superfosfaty (potrójne, potrójne borowane). Dziś najbardziej skoncentrowanym nawozem fosforowym na rynku jest Fosdar – 40% superfosfat wzbogacony (wapniem i siarką). Na rynku są też mniej skoncentrowane superfosfaty. W strukturze produkcji nawozów fosforowych superfosfaty proste stanowią ok. 3,5%, superfosfat wzbogacony 11,5% a resztę, czyli 85% globalnej produkcji P2O5 w Polsce stanowią różne nawozy kompleksowe i mieszane NP i NPK. Które nawozy z tej palety są najlepsze?

r e k l a m a

Mówi o tym rozpuszczalność pierwiastka w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie. To najważniejsza informacja, którą powinniśmy znaleźć na opakowaniu nawozów fosforowych. Tylko z fosforu rozpuszczalnego mogą skorzystać rośliny. Biorąc to pod uwagę, nawozami o najlepszej rozpuszczalności fosforu są amofoski (fosfor w formie fosforanu amonu), a w drugiej kolejności nitrofoski (fosfor w formie fosforanu wapnia i fosforanu amonu).

Fosfor z superfosfatów produkowanych na bazie częściowo rozłożonych fosforytów mogą w miarę dobrze pobierać rośliny z silnym systemem korzeniowym (np. wieloletnie użytki zielone) na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych. Przypominam jednak, że na glebach bardzo kwaśnych (pH poniżej 4,5–5,0) radykalnie zmniejsza się przyswajalność fosforu, który uwstecznia się.

Dla rzepaku, zbóż, zwłaszcza zbóż jarych, taka forma fosforu nie będzie odpowiednia. Najlepsze będą nawozy z chemicznie przetworzonych fosforytów, a najlepiej nawozy wieloskładnikowe z fosforem. Najodpowiedniejszymi do stosowania z punktu widzenia efektywności nawożenia są granulowane nawozy w formie łatwo rozpuszczalnego fosforanu amonu. Uzyskuje się wówczas co najmniej o 10% wyższą efektywność nawożenia w porównaniu z tradycyjnymi superfosfatami.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak obniżyć koszty nawożenie azotem – porady ekspertów"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a