Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Światowy Dzień Pszczół – zadbajmy o zapylaczy

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Światowy Dzień Pszczół – zadbajmy o zapylaczy
Uprawa ciekawostki
Data publikacji 20.05.2021r.

20 maja na całym świecie szczególną uwagę poświęca się pszczołom i ich ochronie. Są to owady niezwykle cenne dla ludzkości, a jednak słyszy się o wielu przypadkach otruć całych rodzin pszczelich, co wiąże się z ogromnymi stratami.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin słoweńskiego pszczelarza i jednocześnie autora współczesnego pszczelarstwa – Antona Janša, który urodził się 20 maja 1734.

r e k l a m a

Jaka jest idea Światowego Dnia Pszczół?

Światowy Dnia Pszczół to dobra okazja, aby przypomnieć ludziom jak ważną rolę na wielu polach odgrywają pszczoły. Dotyczy to gospodarki, rolnictwa, środowiska naturalnego i człowieka. Według szacunków owady zapylające, a takimi są m.in. pszczoły miodne, odpowiadają za zapylenie ponad 90% gatunków roślin z ponad 300 tys. wszystkich znanych.

W Polsce występuje prawie 500 gatunków pszczół, które należą do owadów błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Do tej grupy należą m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Jednakże w zapylaniu roślin swoja rolę pełnią także niektóre muchówki (Diptera), chrząszcze (Coleoptera), osowate (Vespidae), motyle (Lepidoptera) i inne owady.

Pszczoła która odwiedza kielich kwiatu, zbiera z niego nektar i pyłek, które są składnikami ich pożywienia i jednocześnie przenosi pyłek na znamię słupka, dzięki czemu może dojść do zapłodnienia i ostatecznie wykształcenia owocu. Także rośliny często wykształcają przystosowania, aby ułatwić zapylenie dzięki owadom albo żeby pyłek przyczepił się do ich ciała i został przeniesiony na inna roślinę.

Co zawdzięczamy pszczołom?

  • zapylenie roślin, które jest najważniejszym czynnikiem plonotwórczym, zwiększają się także plony rolników,
  • produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Jak chronić pszczoły przed źle stosowanymi pestycydami?

W Polsce instytucją, która szczególnie opiekuje się pszczołami i innymi zapylaczami jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Instytucja ta czuwa nad prawidłowym stosowaniem pestycydów w rolnictwie. Chociaż ostrożność w stosowaniu środków ochrony roślin ważna jest i na wsi i w mieście, na ogródkach działkowych, jak i tych przydomowych.

r e k l a m a

Niestety nie wszyscy dbają o naszych skrzydlatych przyjaciół. W ostatnim czasie, z nieznanych bliżej przyczyn 30-letni rolnik z woj. dolnośląskiego użył do oprysku upraw rzepaku zakazanego na rynku pestycydu i doprowadził do śmierci wielu milionów pszczół, o czym pisaliśmy a poniższym artykule: Rolnik użył zakazanego pestycydu przez co wybił 7,5 mln pszczół. Jaka kara mu grozi?

Współpraca między rolnikami a pszczelarzami jest bardzo ważna, a korzyści z niej wynikające są nie tylko obustronne. Im mniej błędów w praktyce i lepsza komunikacja między obiema grupami, tym bardziej korzystają na tym przede wszystkim pszczoły.

Osobom którym zależy na bezpieczeństwie pszczół polecamy zapoznać się z komunikatem PIORIN pt. „Pamiętajmy o pszczołach” dostępny na ichniej stronie.
Zainteresowani obserwacją życia pszczół „na żywo”, PIORiN zaprasza na transmisję, która prowadzona jest w eksperymentalnej pasiece znajdującej się w Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu pod linkiem Pszczoły w inspekcji.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie: PIORiN

Zdjęcie: PIORIN

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a