Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rekordowe plony rzepaku na północy Polski. Jak sypał rzepak?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Rekordowe plony rzepaku na północy Polski. Jak sypał rzepak?
Uprawa
Data publikacji 14.08.2022r.

Przy dużej suszy i kosmicznie wysokich cenach nawozów rolnicy muszą uzyskiwać coraz wyższe plony, aby produkcja rolna dalej się opłacała. Niektórym się to udaje. W ramach programu „Idę po Rekord” firmy Chemirol rolnicy z zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego uzyskali znacznie powyżej 5 t/ha rzepaku. Jakie odmiany rzepaku wybrali?

Dążenie do rekordowych plonów jest celem każdego z rolników. W dobie dużej dynamiki zmian klimatycznych, gospodarczych i prawnych, rosną potrzeby w zakresie produkcji rolnej. Rolnicy szukają zatem rozwiązań, które pozwolą osiągać im coraz wyższe, a tym samym satysfakcjonujące zbiory.

r e k l a m a

W woj. zachodniopomorskim rzepak dał plon na poziomie 5,44 t/ha

Takie aspiracje ma też zespół PUH Chemirol sp. z o.o., który stworzył program wspomagający rolników w uzyskiwaniu rekordowych plonów. Idea programu „Idę po Rekord” w swoich założeniach ma umożliwiać klientom spółki dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. I są pierwsze efekty programu. W piątek, 22 lipca 2022 roku, ustanowiono indywidualny rekord gospodarstwa na największy plon rzepaku ozimego zebranego z jednego hektara. Wydarzenie miało miejsce w Tetyniu w województwie zachodniopomorskim w gospodarstwie Łukasza Leśniewskiego. Zebrany plon wyniósł 5,44 t/ha, a rekordowy wynik został osiągnięty przy zastosowaniu odmiany LG Aviron.

– Bardzo się cieszę z osiągniętego wyniku. Moja historia związana z rolnictwem rozpoczęła się 2011 roku, kiedy otrzymałem od dziadków ziemię – 30 hektarów. Obecnie posiadam 800 hektarów. W strukturze gospodarstwa znajdują się uprawy pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, jęczmienia oraz rzepaku. W tym roku rzepakiem zasianych zostało 170 hektarów i są to trzy odmiany Kuga, LG Aviron oraz Dominator. Na zaproszenie firmy PUH Chemirol sp. z o.o. podjąłem wyzwanie ustanowienia nowego Rekordu Polski, bo moim celem było osiągniecie jak najlepszego wyniku zbioru. Przedstawione technologie w ramach programu „Idę po Rekord” były idealnym rozwiązaniem w przypadku moich upraw i założony cel stawał się realny. Dodam, że w gospodarstwie stosuję głównie produkty firmy Chemirol. Obecnie bardzo dużo uwagi poświęcam wprowadzaniu do technologii produktów z grupy BIO. I już widzę pierwsze rezultaty poprawy w plonowaniu oraz jakości uzyskiwanych zbiorów – powiedział Łukasz Leśniewski.

Aby uzyskać rekordowe plony należy łączyć siły i informacje

Rolnik miał wsparcie doradców Chemirolu na każdym etapie drogi do osiągnięcia celu – rekordu plonowania. Firma Chemirol od lat rozwija obszary badań i doświadczeń. Efektywnie szkoli swoich doradców, którzy na co dzień spotykają się z rolnikami w polu. Umacnia również współpracę z najważniejszymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Tym samym potwierdza fakt, że aby osiągnąć rekordy w plonach, należy łączyć siły i odpowiednio wykorzystać dostępne informacje naukowe. Dzięki wieloletnim doświadczeniom i współpracy z najlepszymi gospodarstwami w kraju, doradcy posiadają wiedzę, jak poprowadzić polskiego rolnika do indywidualnych i krajowych rekordów w plonach.

r e k l a m a

Ską wzięła się idea programu "Idę po Rekord"?

– Dziś widzimy rzeczywiste efekty zastosowania rekomendacji programu „Idę po Rekord” w uprawie rzepaku. Gdy zmienia się klimat, regulacje prawne, warunki społeczno-gospodarcze to trzeba liczyć się z tym, że skala i tempo zmian w rolnictwie będą przyspieszać. Stąd idea stworzenia programu, który będzie odpowiedzią na zachodzące zmiany. Konsekwentne inwestycje w badania i rozwój to odpowiedź Chemirolu na zmieniające się potrzeby rynku. Aby zbierać rekordowe, stabilne plony, należy podchodzić do uprawy w sposób systemowy. Ograniczyć ryzyko, zaufać sprawdzonym rozwiązaniom. Nie chodzi o pogoń za plonem, ale o dobrze zaplanowaną drogę – począwszy od przygotowania stanowiska a kończąc na zbiorze. Program „Idę po Rekord”, jest odpowiedzią Chemirolu na pytanie, jak poprowadzić polskiego rolnika ku doskonałym wynikom – zapewnia wiceprezes zarządu Patryk Podołowski.

W woj. kujawsko-pomorskim rekordowy plon rzepaku wyniósł 5,48 t/ha 

Ale to nie koniec dobrych informacji, bo rekord pobił kolejny plantator współpracujący z PUH Chemirol. W poniedziałek 25 lipca kolejny indywidualny rekord gospodarstwa na największy plon rzepaku ozimego zebranego z jednego hektara uzyskał Bartosz Wiśniewski w Papowie Biskupim, w województwie kujawsko-pomorskim. Wyniki, które osiągnął rolnik to: 5,48 t/ha przy zastosowaniu odmiany LG Aviron i 5,47 t/ha z odmiany Dominator. Proces zbioru i pomiar, tak jak przy poprzednim rekordzie, był nadzorowany przez certyfikowanego sędziego z Biura Rekordów.

– Prowadzę gospodarstwo rolne od wielu lat. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Cały czas wspierają mnie rodzice oraz żona. Na tę chwilę posiadamy 150 hektarów ziemi uprawnej. Z firmą Chemirol współpracuję około dwóch lat. Zawsze mogę liczyć na pomoc i wsparcie doradcy. Ponieważ moim celem jest osiąganie wysokich i stabilnych plonów, zdecydowałem się zastosować odmiany LG Aviron i Dominator, produkty firmy Innvigo oraz BlueN. Dzisiejsze dobre wyniki to przede wszystkim zasługa zastosowania technologii oferowanych w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się bardzo z naszego wspólnego sukcesu – powiedział właściciel gospodarstwa Bartosz Wiśniewski.

Polscy rolnicy intensywnie poszukują rozwiązań, które pomogą im uzyskać satysfakcjonujące i stabilne plony. Technologie przygotowane w ramach programu „Idę po Rekord” zostały stworzone z myślą o wyzwaniach zmieniającego się rolnictwa i potrzebach farmerów. Bartosz Wiśniewski, gospodarz z Pomorza, przystępując do autorskiego programu Chemirolu również oczekiwał rekordowych rezultatów w prowadzonych uprawach. W ramach zaleceń doradcy zastosował środki ochrony roślin z firmy Innvigo oraz tegoroczną nowość – produkt BlueN.

– Żeby osiągnąć tak dobre wyniki jak Bartosz Wiśniewski, najlepiej skontaktować się z doradcą Chemirolu, który pomoże podjąć decyzję i odpowie na trudne pytania pojawiające się podczas przygotowania stanowiska i okresu wegetacji – mówi Krzysztof Bzdęga, dyrektor Działu Wiedzy i Rozwoju.

Marek Kalinowski,
za informacją PUH Chemirol

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a