Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rekordowy plon pszenicy 117 ton z ha! Jak to w ogóle możliwe?

Justyna Czupryniak
Kategoria: Uprawa
Rekordowy plon pszenicy 117 ton z ha! Jak to w ogóle możliwe?
Uprawa
Data publikacji 21.11.2022r.

W ramach eksperymentu udało się osiągnąć plon pszenicy na poziomie aż 117 t/ha! To ponad 20-krotnie więcej niż wynosi średni plon. Na dodatek przy znacznej redukcji zużycia wody czy pestycydów. Gdzie zatem jest haczyk? Czy taka uprawa może się opłacać?

O międzynarodowym koncernie Infarm było głośno po wybudowaniu wielopoziomowych farm warzywnych. Kolejnym eksperymentem, na który zdecydowała się firma, jest uprawa pszenicy w pomieszczeniu zamkniętym. Wysokość osiągniętego plonu jest zaskakująca, bo wynosi 117 t/ha!

r e k l a m a

Czy osiągnięcie 117 ton pszenicy z ha jest w ogóle możliwe?

Uprawa pszenicy przez międzynarodowy koncern Infarm odbyła się w wielopoziomowym budynku będącym centrum badawczo-rozwojowym, zlokalizowanym na terenie Berlina, gdzie możliwe jest sterowanie mikroklimatem występującym w poszczególnych pomieszczeniach.

Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystano odmianę pszenicy karłowatej. Wysokość pozyskanego plonu wyniosła 117 t/ha, podczas gdy średni plon pszenicy w Europie wynosi 5,6 t/ha.

– Możliwość uprawy pszenicy w pomieszczeniach jest kamieniem milowym dla firmy Infarm i ma ogromne znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ponieważ pszenica jest wysokokaloryczną, ale zasobochłonną uprawą, która jest podstawowym składnikiem diety na całym świecie – mówi Erez Galonska, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Infarm.

Czy uprawa zbóż pod dachem się opłaca?

Zdaniem ekspertów, do uprawy pszenicy zużyto znacznie mniej  wody. Podczas trwania eksperymentu nie wykorzystano również środków ochrony roślin. Analiza przeprowadzona przez pracowników Infarmu wskazuje na to, że jeśli do uprawy wykorzystano by lepszą odmianę pszenicy i z optymalizowano sprzęt, a także środowisko wzrostu, plon mógłby być o 50% wyższy.

Minusem prowadzenia uprawy w pomieszczeniu zamkniętym są wysokie nakłady energetyczne, które przy dzisiejszych cenach prądu mogłyby narazić rolnika na straty. Władze Infarmu mają nadzieję na komercjalizację ich projektu. Zdaniem przedstawicieli, taka uprawa może odbywać się bez przerw ze względu na znaczące uniezależnienie od warunków atmosferycznych.

r e k l a m a

Jak działa Infarm?

Międzynarodowy koncern Infarm jest najlepszą firmą zajmującą się rolnictwem wertykalnym, czyli uprawami pionowymi, w których rośliny są umieszczone jedna nad drugą. Ten typ rolnictwa jest prawdziwym przełomem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zdaniem współzałożycielki Infarmu Guy Galonskiej, osiągnięcie wyższych plonów z upraw jest konieczne, by wzrosła szansa na zapewnienie żywności wszystkim państwom.

– Chcąc wyżywić rosnącą populację świata, musimy osiągać wyższe plony, co okazało się możliwe w przypadku pszenicy dzięki krytemu, kontrolowanemu rolnictwu środowiskowemu. Nasze wyniki są znaczące w porównaniu ze średnią wydajnością produkcji pszenicy uprawianej na zewnątrz, która wynosi około 4,5 tony z hektara rocznie i jest silnie uzależniona od pogody i pór roku. Jesteśmy przekonani, że pszenica może być uprawiana z powodzeniem na dużą skalę w pomieszczeniach jako alternatywa odporna na zmiany klimatu – wyjaśniła Guy Galonska.

oprac. Justyna Czupryniak
Fot. Infarm

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a