Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Rolnicy czekają na bardziej elastyczne terminy stosowania azotu
Uprawa nawożenie
Data publikacji 23.01.2023r.

Jest nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", ale decyzji brak.

Rolnicy wciąż oczekują decyzji na zmianę terminu w stosowaniu startowego azotu

Zgodnie z informacjami ten projekt o nr. RC12 po konsultacjach wprowadzający bardziej elastyczne niż dotychczas podejście do terminu stosowania startowego nawożenia wiosną, miał być przyjęty pod koniec ub.r. Niestety luty tuż-tuż, a decyzji brak. Ponieważ rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję, 12 stycznia br. Stanisław Kacperczyk w imieniu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wysłał w tej sprawie pytanie do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury. W liście czytamy m.in., że:

"Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie. Jak wiadomo w ub. roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Jak wynika z informacji upublicznionych na stronie www.legislacja.rcl.gov.pl, projekt ww. rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.

r e k l a m a

Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia?

Panie Ministrze, PZPRZ zwraca się z pytaniem – jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?

PZPRZ obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo, i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy. Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nieprzystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot.

Związek zwraca się o pilną odpowiedź – kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r."

Aktualizacja programu nawożenia ma wejść w życie jak najszybciej

Odpowiedź trafiła do Stanisława Kacperczyka błyskawicznie, z datą 13 stycznia br. W dokumencie podpisanym elektronicznie przez Małgorzatę Bogucką-Szymalską, zastępcę dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowe czytamy:

"Szanowny Panie Prezesie, mając na uwadze zbliżający się okres wiosennych prac polowych, Ministerstwo Infrastruktury dokłada wszelkich starań, aby zaktualizowany "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" wszedł w życie jak najszybciej. Aktualizacja Programu działań zakłada, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin). Informacja o datach przejścia temperatury przez próg 3°C i 5°C w każdym powiecie w Polsce będzie opracowywana i publikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. "Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" jest przyjmowany w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Niezależnie od tempa aktualizacji strony www.legislacja.rcl.gov.pl zapewniam, że prace legislacyjne w tym zakresie traktowane są z najwyższym priorytetem i są już na ukończeniu".

fot. archiwum TPR

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 31. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a