Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy nie będą mogli liczyć na tańszy gaz

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Rolnicy nie będą mogli liczyć na tańszy gaz
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 21.11.2022r.

Jak pisaliśmy w nr. 27 TPR na str. 25 mamy kryzys energetyczny i rolnicy chcieliby skorzystać z taryfy ochronnej cen gazu, podobnie jak każde gospodarstwo domowe i instytucje pożytku publicznego. Trwają właśnie zbiory ziarna kukurydzy, którego koszty dosuszania mogą przekreślić opłacalność produkcji.

Już w czerwcu br. zabiegał o to Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wysyłając oficjalne pismo do Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. PZPRZ poza uwzględnieniem taryfy ochronnej na ceny nośników energii, które gwarantowałyby opłacalność produkcji rolniczej zabiegał też o interwencję w sprawie zabezpieczenia odpowiednich ilości nośników energii dla rolnictwa, w tym szczególnie gazu oraz oleju opałowego.

r e k l a m a

Rolników nie ma w katalogu odbiorców chronionych 

Obszerną odpowiedź na pismo PZPRZ, która jest w kompetencji ministra klimatu i środowiska, z datą 25 października br. odesłała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podsekretarz stanu w MKiŚ. Można ją podsumować jednym zdaniem: wprowadzenie taryfy ochronnej na gaz i olej opałowy używane przez rolników nie jest możliwe. Czytamy dokładnie, że: "niemożliwe jest dalsze poszerzanie katalogu odbiorców podlegających ochronie taryfowej gazu ziemnego oraz obniżenie cen gazu płynnego (LPG) oraz oleju opałowego za pomocą narzędzi prawnych, jakie przysługują ustawodawcy".

Są w odpowiedzi przedstawiane różne argumenty, dlaczego nie da się. Najważniejszy, to że np. zastosowanie preferencyjnych stawek podatku VAT groziłoby wszczęciem postępowania o naruszenie przez Komisję Europejską, a w konsekwencji ewentualnym sporem przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i karami finansowymi dla Polski.

Rolników nie będzie stać na gaz do suszarni

Szkoda, że odpowiedzialne resorty nie podejmują tematu zasłaniając się groźbą konsekwencji sporu z Trybunałem Sprawiedliwości UE. Przecież argument, że ta pomoc jest potrzebna dla zapewnienia bezpieczeństwo żywnościowego Polski jest dziś najważniejszy. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy rolników nie będzie stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno zmarnuje się w procesie przechowywania.

W postulacie PZPRZ były liczne argumenty, jak np. że "Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej, że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy. Należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii".

PZPRZ prosił o ustanowienie taryfy ochronnej jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa albo przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego, bo przecież to rolnicy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 16. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a