Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Różne technologie uprawy sześciu odmian rzepaku w ramach Projektu Agrii Demo

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Różne technologie uprawy sześciu odmian rzepaku w ramach Projektu Agrii Demo
Uprawa rzepak
Data publikacji 31.08.2020r.

To ciekawe doświadczenie na polach w Strzelcach Małych realizowane wspólnie przez firmę Agrii Polska i Agro-Masz śledzimy od zeszłorocznej jesieni. To doświadczenie technologiczne jest jednym z 10 realizowanych w br. w Projekcie Agrii Demo. Tematyka każdego jest inna i pokazuje w różnych gatunkach roślin różne rozwiązania technologiczne, zaczynając od nawożenia po technologie uprawy z jednoczesnym naciskiem na produkty, które stosujemy w trakcie prowadzenia upraw.

W Strzelcach Małych byliśmy na polu w czasie siewu sześciu odmian rzepaku ozimego maszynami z Agro-Masz w uprawie tradycyjnej (orka), uproszczonej i w srip-till (pasowa). O dokładnych parametrach wykorzystanych do tego maszyn pisaliśmy jesienią ub.r. w nr. 36 TPR na stronach 28–30. W dniu 6 sierpnia br. przyszedł czas na ocenę tego doświadczenia, którego miarą jest plonowanie sześciu odmian w trzech technologiach uprawy.

Odmiana Fuego w technologii strip-till

Plony zebrane w dniu 6 sierpnia z 18 dużych poletek (6 odmian x 3 technologie = 18 poletek) pokazujemy w tabeli. Ktoś może powiedzieć, że rewelacji nie ma. Zgoda, ale też warto powiedzieć na wstępie, że jakość gleby przeznaczonej pod doświadczenie, w dodatku o niskim pH, była kiepska. Zanim kombajn ruszył, Krystian Nowak z Agro-Maszu liczył, że najlepsze poletko da plon w okolicach 3 t/ha. Ten sceptycyzm wynikał z tego, że 7 ha przeznaczonych pod doświadczenie to gleba lekka, przeważnie V klasy, z niskim pH. Ponadto wczesną wiosną rośliny odczuły suszę i zredukowały część potencjału plonowania ukształtowanego wiosną. Krystian Nowak pomylił się i rzecz jasna pomyłki nie żałuje.

r e k l a m a

Odmiana Fuego w technologii strip-till dała plon 4,39 t/ha. To byłby doskonały plon na najlepszym stanowisku, a na tak słabej glebie to rewelacja. Nie pomylił się jednak stawiając na to, że wyniki plonowania będą najwyższe w technologii strip-till. Wiedział to już w momencie siewu agregatem Salvis.

Z danych w tabeli wynika, że na polach w Strzelcach Małych wygrała technologia strip-till. Najwyższe uzyskane w niej plony w porównaniu do technologii uproszczonej i tradycyjnej, to nie jedyny bonus. Jak mówił na polowej konferencji Krystian Nowak – to technologia najmniej czasochłonna i biorąc pod uwagę zużycie oleju napędowego – najbardziej oszczędna. Z szacunków Krystiana Nowaka wynika, że w technologii strip-till zużyto jesienią ok. 20 l oleju napędowego na hektar, w technologii uproszczonej – 25 l/ha, a w tradycyjnej ok. 35 l/ha.

r e k l a m a

Przypomnijmy, jakie zabiegi agrotechniczne wykonano jesienią ub.r. przed siewem rzepaku i jakie maszyny pracowały w poszczególnych technologiach uprawy. W uprawie strip-till (pasowej) po przedplonie wykonano spulchnianie ścierniska 7,5-metrową broną mulczową BM, potem glifosatem zwalczano chwasty i samosiewy. Siew rzepaku z jednoczesnym doglebowym podawaniem nawozu wykonano agregatem Salvis. W uprawie uproszczonej głębokie spulchnianie gleby (do 27 cm) realizował agregat Runner. Potem wysiano nawozy i zwalczano glifosatem chwasty i samosiewy, a siew rzepaku odbył się siewnikiem SR-300 z jednoczesnym doprawianiem roli agregatem talerzowym ATO30. W uprawie tradycyjnej najpierw wykonano płytkie spulchnianie (do 5 cm) ścierniska agregatem Runner, następnie wykonano orkę na głębokości 25–27 cm pługiem pięcioskibowym, wysiew nawozów, wyrównanie pola agregatem APS, wałowanie gleby i siew rzepaku siewnikiem SN300 z jednoczesnym doprawianiem roli agregatem uprawowym AU30.

Krystian Nowak z firmy Agro-Masz już jesienią, w czasie sierpniowych siewów rzepaku był przekonany, że najwyższe plony będą w technologii strip-till. Zbiór rzepaku w dniu 6 sierpnia br. tylko to potwierdził
  • Krystian Nowak z firmy Agro-Masz już jesienią, w czasie sierpniowych siewów rzepaku był przekonany, że najwyższe plony będą w technologii strip-till. Zbiór rzepaku w dniu 6 sierpnia br. tylko to potwierdził

Marek Reich, menedżer ds. rozwoju w Agrii Polska podkreślał, że firma realizuje 10 różnych Projektów Demo Agrii. Ten w Strzelcach Małych pozwoli lepiej zrozumieć reakcje odmian rzepaku na stosowane w Polsce różne technologie uprawy
  • Marek Reich, menedżer ds. rozwoju w Agrii Polska podkreślał, że firma realizuje 10 różnych Projektów Demo Agrii. Ten w Strzelcach Małych pozwoli lepiej zrozumieć reakcje odmian rzepaku na stosowane w Polsce różne technologie uprawy

Testowano sześć odmian nasion rzepaku

Doświadczenie daje ciekawe odpowiedzi i pozwala uzyskać dodatkowe informacje o odmianach. Pozwala przede wszystkim zbadać reakcję odmian na stosowane w Polsce różne technologie uprawy, bo właściwie w tym doświadczeniu był to jedyny czynnik zmienny. Termin siewu, zagęszczenie roślin (norma wysiewu dla odmian mieszańcowych to 50 nasion na m2 i odmiany populacyjnej 60 nasion/m2), poziom nawożenia i ochrony były na każdym poletku jednakowe.

Testowano sześć odmian Nasion Dalgety z portfolio Agrii, a było to pięć odmian mieszańcowych: Tigris, DK Exor, ES Barocco, LG Aniston, ES Cramberio i jedna populacyjna ES Fuego, która plonowała najwyżej ze wszystkich i to w technologii strip-till. Należy podkreślić, że całe doświadczenie w Strzelcach Małych, jak również inne realizowane w Projekcie Demo Agrii są objęte wsparciem platformy Rhiza, która służy do zarządzania uprawą. Platforma umożliwia prowadzenie wielu analiz, m.in. ilość i rozkładu opadów przez okres wegetacyjny.

Wyniki plonowania odmian pokazujemy w tabeli a wskazują one na istotne różnice reakcji odmian w zależności od systemu uprawy. To stanowi bardzo istotną informację dla praktyków rolniczych, którzy planują zmiany w parku maszynowym.

  Doświadczenie było założone na glebie lekkiej po przedplonie zbożowym. pH gleby to 5,1, a do badań kondycji gleby wykorzystaliśmy TEST SOLVITA, który pozwolił nam określić zdolność mikrobiologiczną gleby wyrażoną w punktach. Ilość punktów kształtowała się w zależności od systemu uprawy od 31 do 26 punktów. To bardzo niski wynik i tym bardziej jesteśmy zaskoczeni poziomem plonowania, oczywiście na korzyść – mówi dr inż. Marek Reich, menedżer ds. rozwoju w Agrii Polska.

Jak wspomniałem – wszystkie odmiany były nawożone, chronione i dokarmiane tymi samymi produktami wg technologii i z portfolio Agrii Polska. Zastosowano nawożenie (podane ilości na hektar): 20 sierpnia ub.r. wapno AGRAN 500 kg, 21 sierpnia NPK ABS Canola 300 kg, 26 października z Super N 46 150 kg, 20 lutego br. saletra amonowa 100 kg, 25 lutego siarkowo-magnezowe – Dalmag S 200 kg, 10 marca potasowo-siarkowo-magnezowe Super Potas 200 kg i ostatnią dawkę azotu Super N 46 220 kg.

Jesienią ub.r. w fazie 2 liści wykonano zabieg mieszaniną Butisan Duo 1,75l + Oko-Ni 1kg +Navigator + 0,25l + Pilot Max 0,4l + Li 500 0,5l. W fazie 2–4 liści aplikowano mieszaninę: FoliQ BorMnS 2kg + Route Absolute 1l + FoliQ Mikromix 0,5l + Helikur 250EW 0,5 l, w fazie 8–10 liści zastosowano mieszaninę: Li-700 0,5 l + MagSK-op 3 kg + Nepal 130WG 0,2 kg + Conatra 60 EC 0,1 l + Helicur 250 EW 0,5 l + FoliQ X Bor 1 l, a w fazie rozwoju pędów bocznych: FoliQ Marko PK 2l + FoliQ Mikromix 0,5l FoliQ X Bor 1 l. Wiosną prowadzono ochronę fungicydową (cztery zabiegi: Toben 500 SC 1 l + Power S 2 l + Li-700 0,5 l/ha; Conatra 60 EC 0,6-0,8 l/ha + Helicur 250 EC 0,6-0,8 l/ha + Li-700 0,5 l/ha; Symetra 1 l/ha + Designer 0,125 l/ha; Zaftra 250 SC 0,6 l/ha + Impact 1 l/ha + Designer 0,125 l/ha) I insektycydową (trzy zabiegi: Nepal 0,2 kg/ha + Li-700 0,5 l/ha; Avaunt 150 EC 0,17 l/ka; Mospilan 0,2 kg/ha).

Plonowanie sześciu odmian rzepaku w trzech technologiach uprawy w doświadczeniu Agrii Polska i Agro-Masz na polu w Strzelcach Małych

Odmiana

Plon nasion rzepaku w t/ha
w zależności od technologii uprawy

Strip-till

Uproszczona

Tradycyjna

Tigris

3,76091

3,72623

2,90290

ES Fuego

4,39355

3,55518

2,88270

DK Exor

4,29777

3,53448

2,66809

ES Barocco

4,33839

3,90022

2,84810

LG Aniston

3,84391

3,60738

2,96866

ES Cramberio

4,07313

2,95937

2,42915Biorąc pod uwagą bardzo słabe stanowisko i wiosenne trudności z suszą, rzepak w doświadczeniach realizowanych w Strzelcach Małych przez Agrii Polska i Agro-Masz plonował powyżej oczekiwań
  • Biorąc pod uwagą bardzo słabe stanowisko i wiosenne trudności z suszą, rzepak w doświadczeniach realizowanych w Strzelcach Małych przez Agrii Polska i Agro-Masz plonował powyżej oczekiwań

Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a