Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ruszyła kampania cukrownicza 2022/23. To może być rekordowy rok dla KGS

Karol Pomeranek
Kategoria: Uprawa
Ruszyła kampania cukrownicza 2022/23. To może być rekordowy rok dla KGS
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 14.09.2022r.

Tegoroczny plon buraków cukrowych oraz produkcja samego cukru mogą okazać się rekordowe - przewiduje na starcie kampanii cukrowniczej KGS S.A. Spółka prognozuje, że cukrownie KGS przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca.

Ciągłość produkcji cukru w KGS zachowana

Ten rok w związku z rosyjską agresją nie jest łatwy dla wszystkich. Jednakże, Jan Wernicki, prezes zarządu Krajowej Grupy Spożywczej, przewiduje, że w tym roku spółka wyprodukuje rekordowe ilości cukru. Plan zakłada wyprodukowanie 945 tys. ton cukru w porównaniu do ponad 930 tys. ton wyprodukowanych w kampanii 2021/2022.  Prognozy opierają się na obecnym, wyższym, siedemnastoprocentowym poziomie polaryzacji.

Co więcej, prezes zarządu KGS zapewnia, że zarówno w tym jak i w kolejnym roku nie zabraknie cukru w Polsce. Tym bardziej, że została zachowana ciągłość produkcji, nie było żadnych przerw ani przestojów.

Cukier był zawsze na naszych stanach magazynowych i był dostarczany zgodnie z planem. W tym roku, z uwagi na jeszcze wyższe plony, bezpieczeństwo i pewność dostawy będą gwarantowane – podkreślił.

r e k l a m a

KGS to jeden z największych producentów cukru w Europie

Krajowa Grupa Spożywcza jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. 

Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. Spółka prowadzi kompleksowe zarządzanie archiwami firm zewnętrznych w zakresie przechowywania, archiwizowania oraz brakowania dokumentów oraz inne działalności usługowe – podaje biuro prasowe firmy.

Kampanii cukrowniczej 2022 w poszczególnych cukrowniach Krajowej Grupy Spożywczej rozpocznie się w:

  • Dobrzelinie – 7 września
  • Kluczewie – 21 września
  • Krasnystawie – 5 października
  • Kruszwicy – 8 września
  • Malborku – 10 września
  • Nakle – 22 września
  • Werbkowicach – 8 października

Polska w czołówce UE w produkcji cukru

Jak podaje forsal.pl, największym producentem i eksporterem cukru na świecie jest Brazylia, która odpowiada aż za 24% światowej produkcji cukru (39,4 mln ton). Jak czytamy, do grona największych producentów cukru na świecie zaliczają się również Indie, Unia Europejska, Chiny, USA, Tajlandia, Meksyk, Australia i Pakistan. 

W ciągu ostatnich 10 lat znacznie spadła produkcja cukru w UE (łącznie o ok. 6 mln ton) na skutek limitów produkcji surowca. W wyniku tego wzrosła rola Indii, które odpowiadają obecnie za 13% światowej produkcji cukru (25 mln ton) – podaje portal.

Se.pl zwraca natomiast uwagę, że jako kraj jesteśmy trzecim producentem cukru w UE.

Średniorocznie produkcja krajowa wynosi ponad 2 mln ton, a zużycie to 1,6 mln ton. Zostaje nam więc średnio około 400 tys. ton, które eksportujemy m.in. do Izraela, Niemiec czy do Czech. Import jest marginalny – sprowadzamy z zagranicy głównie cukier trzcinowy oraz ekologiczny – czytamy.

Karol Pomeranek

źródło: KGS

fot. KGS

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a