Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Silver Axe: Mundurowi zarekwirowali aż 1150 ton podrabianych środków ochrony roślin

Michał Czubak
Kategoria: Uprawa
Silver Axe: Mundurowi zarekwirowali aż 1150 ton podrabianych środków ochrony roślin
Uprawa Policja
Data publikacji 28.07.2022r.

Zarekwirowano 1150 ton nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin i 10 aresztowań – to wynik 7. edycji operacji Silver Axe. Działania realizowane były przez służby 31 krajów, w tym również Polski.

Europol zwalcza nielegalne pestycydy. Podsumowanie Silver Axe

Działania Silver Axe odbywały się po raz 7 i objęła 31 państw.

W tegorocznej edycji, która trwała od 25 stycznia do 25 kwietnia służby kontrolowały porty, lotniska i granice lądowe oraz wewnętrzne EU. W tym roku kontrole prowadzono również w sklepach online. W ramach działań z rynku wyeliminowano 1150 ton nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin. 10 osób zaangażowanych w handel, produkcję lub dystrybucję tych środków zostało aresztowanych.

r e k l a m a

Jak działają fałszerze pestycydów?

Jedna z metod fałszerzy, to import prawie gotowych produktów w pojemnikach przypominających znane marki. W kraju docelowym pojemniki są etykietowane i trafiają na rynek, jako oryginalne. Inna z metod polega na imporcie składników do produkcji środków ochrony roślin. Te zaś w nielegalnych fabrykach są łączone i trafiają do podrabianych opakowań. Jedną z takich fabryk w ramach 7. edycji Silver Axe zlikwidowano w Bułgarii.

Nielegalne pestycydy zatrzymane przez Europol

r e k l a m a

Dlaczego to jest złe?

Poza oczywistymi powodami, jak naruszenie dóbr i znaków towarowych prawowitych ich właścicieli, korzystanie ze środków ochrony roślin z nielegalnego źródła niesie za sobą inne niepożądane szkody.

Stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin może przynieść negatywne skutki dla środowiska. Pozorna oszczędność okazuje się mieć wysoką cenę. Aktywna działalność grup przestępczych, brak czujności rolników oraz kurcząca się paleta środków dostępnych w Europie otwierają pole do nadużyć. Podrobione produkty są też skutecznym hamulcem w realizacji założeń zrównoważonego rolnictwa. Dlatego tak ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości rolników w tym temacie. – mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Michał Czubak
Fot. Europol

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a