StoryEditorWiadomości rolnicze

Skuteczne sposoby na stonkę. Także w uprawach ekologicznych

10.05.2022., 08:05h
Od lat stonka ziemniaczana jest najgroźniejszym szkodnikiem upraw ziemniaka, ale także pomidorów gruntowych. Jest to szkodnik wyjątkowo ciepłolubny. Jak skutecznie można zwalczać stonkę ziemniaczaną? Jakich metod użyc w ekologicznej uprawie ziemniaków?

Najbardziej korzystnym dla rozwoju szkodnika jest zakres temperatur od 18 do 26°C, a ponieważ klimat się zmienia i ociepla, od kilku lat pojawia się w Polsce drugie, letnie pokolenie szkodnika.

Biologia rozwoju stonki

Według opisu biologii stonki ziemniaczanej przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, chrząszcze stonki po przezimowaniu w glebie (zwykle na głębokości 10–20 cm) wychodzą wiosną na powierzchnię, kiedy gleba ogrzeje się do temperatury powyżej 15°C. Wtedy stonka odnajduje ziemniaki, żeruje i kopuluje. Intensywnie żółte jaja, długości 1,2 mm samice składają w złożach do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liści ziemniaka.

Składanie jaj jest rozciągnięte w czasie, a w temperaturze poniżej 12°C może być wstrzymane. Ich rozwój w zależności od temperatury waha się od 10 do 19 dni. Z jaj wylęgają się larwy, a w trakcie ich rozwoju trwającego 11–30 dni, mają miejsce trzy linienia.

Wyląg larw zbiega się z pełnią kwitnienia bzu czarnego, a masowy wyląg larw, kiedy obserwowane jest kwitnienie i przekwitanie lipy drobnolistnej. W wyznaczaniu ataku stonki pomocna jest też metoda sum temperatur ef...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 17:51