StoryEditorSzkodniki

Szkodniki upraw sadowniczych – wydłubka oczateczka i zwójka różoweczka

21.07.2020., 14:07h
W ogrodzie możemy spotkać ok. 20 gatunków zwójek, lecz nie wszystkie są tak dokuczliwe i niszczycielskie. Niedawno opisaliśmy dwa najgroźniejsze i najliczniej występujące w uprawach sadowniczych. W tym tygodniu poświęcimy trochę miejsca dwóm innym, nie mniej groźnym gatunkom.

Wydłubka oczateczka to bardzo groźny niewielki motyl

Wydłubka oczateczka uchodzi za najgroźniejszego szkodnika upraw sadowniczych. Jest to niewielki motyl o rozpiętości charakterystycznych skrzydeł do 16 milimetrów. Skrzydła przednie oczateczki mają trzy pasy: ciemnoszary, biały i szary. Tylne są brązowoszare. Gąsienice są również niewielkie, dorastają do 1,2 cm długości. Podobnie jak osobniki dorosłe, charakteryzują się ciekawym ubarwieniem. Młode są żółte bądź żółtopomarańczowe, starsze natomiast brunatne. Na ich ciele występują ciemnobrunatne, błyszczące brodawki. Głowa, tarczka tułowia i część analna są czarne.

Szkodnik jest jednopokoleniowy, zimujący w stadium gąsienicy i żerujący zarówno na jabłoniach, gruszach, śliwach, wiśniach, czereśniach, jak i porzeczkach i maliach. Wiosną, w czasie pękania pąków jabłoni, gąsienice rozpoczynają intensywne żerowanie zaczynając od pąków, później tworzą oprzęd na rozetach liściowych i liściowo-kwiatowych całkowicie je niszcząc. W połowie maja rozpoczyna się etap przepoczwarczania, który bywa bardzo rozciągnięty w czasie. Z tego też powodu loty motyli i składanie jaj...
Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:38