StoryEditornawożenie

Test N-min pomoże ustalić odpowiednią dawkę azotu na oziminy na wiosnę

10.02.2023., 10:02h
Azot jest kluczowym składnikiem dla wzrostu roślin. Rośliny pobierają przede wszystkim azot nieorganiczny i tylko w ekstremalnych warunkach mogą wchłonąć niewielką część niskocząsteczkowego azotu organicznego.

Dopiero gdy azot organiczny zostanie zmineralizowany do azotu nieorganicznego, może być łatwo pobrany przez rośliny. Według Keuper i in. (2017) tempo mineralizacji azotu organicznego (N-min) jest krytycznym parametrem kontrolującym produktywność ekosystemów rolniczych.

Kiedy najlepiej zbadać poziom azotu w glebie?

Ze światowych badań nad azotem mineralnym wynika, że oprócz właściwości klimatycznych i glebowych, czynniki biotyczne, a więc mikroorganizmy glebowe mogą bezpośrednio wpływać na kształtowanie się zawartości N-min w glebie. Stwierdzono, że zmiany w biomasie mikroorganizmów glebowych mają duży wpływ na zmiany zawartości N-min w glebach, a zmiany w N-min są przede wszystkim przypisywane zmianom biomasy mikroorganizmów glebowych w następstwie zmiany sposobu użytkowania gruntów (orne, bezorkowe, płodozmian, monokultura). Mineralizacja azotu w glebie (N-min), czyli przekształcanie N organicznego w mineralny, jest zatem ważna dla produktywności ekosystemów rolniczych i obiegu składników pokarmowych. Równowaga między mineralizacją a immobilizacją (N-min netto) zmienia się w zależności od właściwości gleby i klimatu. Stąd też jedny...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:39