StoryEditorkukurydza

Trawy i rośliny bobowate do współrzędowej uprawy z kukurydzą

06.04.2022., 15:04h
Perspektywa Europejskiego Zielonego Ładu, ale przede wszystkim bardzo wysokie ceny nawozów azotowych sprawiają, że dziś każdy rolnik szuka oszczędności na nawożeniu. Na rynku pojawiają się też ciekawe rozwiązania, często nieprzetestowane jeszcze w Polsce, ale praktykowane np. w Niemczech.

Tam z wymienionych powodów doceniana jest uprawa międzyplonów, przy czym rośnie zainteresowanie wsiewkami międzyplonowymi, np. do współrzędowej uprawy z kukurydzą.

Z fasolą, soją lub bobikiem

W ostatnich latach podawałem przykłady tego typu rozwiązań, np. współrzędowej uprawy kukurydzy z sorgo (to sposób ustabilizowania plonu kiszonki w lata suche), kukurydzy z soją (rozwiązanie zaczerpnięte z rolnictwa ukraińskiego), kukurydzy z fasolą tyczną (przetestowane w Niemczech i wdrażane Polsce), kukurydzy ze słonecznikiem, z amarantusem.

Rozwiązań jest więcej i pojawiają się na naszym rynku, chociażby w ofercie nasiennej firmy DSV. Zanim pokażę te przykłady, warto powiedzieć, jakie są cele takiej uprawy. Są one różne, zależnie od tego, jakie rośliny uprawiamy współrzędowo z kukurydzą. Przy wspomnianym sorgo, to sposób na plon na wypadek suszy. Uprawiane współrzędowo bobowate (soja, fasola, bobik) pozwalają uzyskać lepszej jakości kiszonkę z wyższą zawartością białka. Pozwalają też oszczędzić na nawożeniu azotem i znacznie podnieść wartość przedplonową kukurydzy.

W przypadku uprawy kukurydzy z soją, fasolą lub bobiki...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 18:06