Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Trzeci zabieg fungicydowy w rzepaku – czy to się opłaca rolnikowi?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Uprawa
Trzeci zabieg fungicydowy w rzepaku – czy to się opłaca rolnikowi?
Uprawa rzepak
Data publikacji 31.05.2021r.

Marcin Zawadzki, rolnik z Czermna na Zamojszczyźnie oblicza, że trzeci wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku ozimym oznacza dodatkowy koszt w wysokości ok. 150 zł/ha. – Ale wystarczy plon wyższy o 100 kg/ha, żeby ta inwestycja się zwróciła. Każde kolejne 100 kg to zysk – stwierdza.

Marcin Zawadzki od 2017 r. współprowadzi wraz z żoną, rodzeństwem i swoją mamą gospodarstwo rolne w Czermnie (pow. tomaszowski). Pod pługiem znajduje się ponad 80 ha gruntów. W gospodarstwie jest też utrzymywane bydło mleczne rasy hf, mleko odbierane jest przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie.

Ja koncentruję się na prowadzeniu produkcji roślinnej – wyjaśnia Marcin Zawadzki.

r e k l a m a

Wśród uprawianych ziem przeważają gleby gliniaste klas II, III i IV. Najwięcej jest tych klasy III. W bieżącym sezonie buraki cukrowe zajmują ok. 12 ha, podobnie fasola – również 12 ha. Kukurydza została wysiana na 7 ha, rzepak na 15. Pozostały areał zajmują zboża.

Rzepaki na plantacji w Czermnie wyglądają obiecująco

r e k l a m a

  • Rzepaki na plantacji w Czermnie wyglądają obiecująco

Rolnik stawia na odmiany hybrydowe

Rzepaki są wysiewane w gospodarstwie od ok. 10 lat. W bieżącym sezonie uprawiane są w tradycyjnej technologii płużnej.

Dwa lata temu zastosowałem uproszczenia (dwa razy głęboka uprawa agregatem ścierniskowym, następnie brona wirowa z siewnikiem) i byłem zadowolony ze wschodów. Jednak nie zdecydowałem się na powtórzenie tego doświadczenia – mówi Marcin Zawadzki. – Obawiałem się negatywnych konsekwencji pozostawienia na powierzchni gleby zbyt dużej ilości resztek pożniwnych w przypadku niekorzystnego przebiegu pogody.

Jesienią ub. roku rzepaki zostały wysiane po pszenicy ozimej w ilości 50 roślin na mkw. w rozstawie co 12,5 cm.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

189,00 zł

Cena regularna 219,00 zł

SPRAWDŹ
Nie brakowało wilgoci, byłem zadowolony ze wchodów. Oceniam, że rzepak dobrze przezimował, obecnie obsada wynosi co najmniej 40 roślin na mkw. i plantacja wygląda obiecująco. No ale plon rzepaku można liczyć dopiero po zbiorze, na przyczepie, rok pracy może zaprzepaścić jedno gradobicie – zaznacza rolnik. Ta uwaga jest nieprzypadkowa, bo pan Marcin, niestety, przekonał się o tym na własnym przykładzie, o czym za chwilę.

W gospodarstwie są preferowane odmiany hybrydowe rzepaku z uwagi na lepsze wyniki ich plonowania. W bieżącym sezonie pan Marcin postawił na dwie odmiany: DK Exstract i InVigor 1165 (najlepiej zimująca odmiana w COBORU w 2018 r.). Obie odmiany zostały wysiane w gospodarstwie po raz pierwszy.

Z rzepakiem z hodowli Dekalbu miałem już doświadczenia i są one dobre. W ubiegłym roku, dosłownie kilka godzin przed planowanym zbiorem rzepaku, nad plantacjami przeszedł grad. I tam gdzie wysiana była odmiana DK Explicit z podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion, straty w plonie były wyraźnie niższe niż na pozostałej części plantacji, gdzie rósł rzepak odmiany Mercedes – mówi plantator.

Obsada wynosi przynajmniej 40 roślin na metr kwadratowy

  • Obsada wynosi przynajmniej 40 roślin na metr kwadratowy

Mimo oprysku zaobserwowano chowacza podobnika

Podczas lustracji plantacji, którą pan Marcin przeprowadził 20 maja nie stwierdził zwiększonej presji chorób grzybowych. W kwitnącym rzepaku zaobserwował natomiast żerowanie chowacza podobnika, mimo przeprowadzonego kilka dni wcześniej zabiegu insektycydowego.

Mamy do czynienia z ciągłym wycofywaniem z użycia substancji czynnych, jednocześnie występują zjawiska uodparniania się szkodników na niektóre insektycydy – komentuje rolnik. – W tym przypadku konieczny będzie powtórny oprysk insektycydem ze zmienioną substancją czynną.

Jest to niezbędne, bo obecność chowacza podobnika może prowadzić do uszkadzania łodyg rzepaku, a w konsekwencji do ich osłabienia i w przypadku silnego wiatru do łamania. Z kolei wydrążone w dolnej części łodygi otwory to doskonała droga dla infekcji powodowanych przez sprawców chorób grzybowych roślin kapustowatych.

Marcin Zawadzki prowadzi gospodarstwo od 2017 roku

  •  Marcin Zawadzki prowadzi gospodarstwo od 2017 roku

Ile zabiegów fungicydowych?

A skoro już jesteśmy przy chorobach grzybowych rzepaku. W ubiegłym sezonie Marcin Zawadzki po raz pierwszy zdecydował o przeprowadzeniu wiosną trzech a nie dwóch zabiegów fungicydowych w rzepaku.

Szukałem informacji na ten temat. Ustaliłem, że zastosowanie tego zabiegu nie musi się ograniczać do gospodarstw prowadzących intensywną produkcję rzepaku, gdzie często uprawia się tę roślinę po sobie. W przypadku gospodarstw z prawidłowym płodozmianem zabieg T3 w rzepaku wpływa na zwyżkę plonu oraz zwiększenie masy 1000 nasion – mówi pan Marcin.

Nasz rozmówca był bardzo zadowolony z tej decyzji. W tym rejonie Polski w ubiegłym roku wielu plantatorów narzekało na niskie plony rzepaku. Na tym tle plantacja pana Marcina prezentowała się bardzo dobrze, a rolnik spodziewał się plonu, który przekroczy 4 t/ha.

W trzecim terminie, czyli w początkowej fazie zielonej łuszczyny zastosowałem Topsin M 500 SC. Także insektycyd, mikroelementy i mocznik z siarczanem magnezu. Oceniam, że w moim przypadku trzeci zabieg opóźnił termin zbioru o jakiś tydzień. Gdy u innych zaczynały żółknąć łuszczyny, to moje rzepaki jeszcze były zielone. Wszystko wskazywało, że oczekiwania wysokiego plonu są uzasadnione, niestety, wszystko zniweczył grad – mówi pan Marcin.

Cena najlepsza od lat 

Rolnik zamierza w bieżącym sezonie powtórzyć rozwiązanie z trzema zabiegami fungicydowymi wiosną w rzepaku. W ramach T1 zastosował fungicyd Porter 250 EC (difenokonazal z grupy triazoli) razem z regulatorem wzrostu Mepik 300 SL w dawkach po 0,5 l/ha. Zaaplikował też wówczas bor i pozostałe mikroelementy.

W zabiegu T2 został wykorzystany Kier 450 SC, trójskładnikowy fungicyd, na który składają się: azoksystrobina (związek z grupy strobiluryn), difenokonazol (substancja z grupy triazoli) oraz tebukonazol (substancja z grupy triazoli) w dawce 1 l/ha. Rolnik informuje, że jeszcze nie zdecydował, jakiego środka użyje w zabiegu T3 między fazą opadania płatków kwiatowych a powstawaniem pierwszych łuszczyn.

Środek musi być skuteczny, ale i przystępny cenowo – zaznacza.

Pan Marcin oblicza, że trzeci zabieg fungicydowy oznacza dodatkowy koszt w wysokości ok. 150 zł/ha.

Ale wystarczy plon wyższy o 100 kg/ha, żeby ta inwestycja się zwróciła. Każde kolejne 100 kg to zysk – stwierdza. – Rzepak jest najdroższy od lat, w tym roku jest o co grać.

W gospodarstwie w Czermnie uprawianych jest ponad 80 ha gruntów własnych i dzierżaw. Większość to gleby gliniaste klas II, III i IV. W sezonie 2020/2021 buraki cukrowe zajmują ok. 12 ha, podobnie fasola – również 12 ha. Kukurydza została wysiana na 7 ha, rzepak na 15. Pozostały areał zajmują zboża. Pan Marcin jest żonaty, mają z Agatą córeczkę. Alicja jesienią skończy dwa lata. – Przyszła na świat w czasie siewu rzepaków – śmieje się pan Marcin. – Prosto z pola, tyle że się przebrałem, pojechałem do żony do szpitala – wspomina rolnik.

  • W gospodarstwie w Czermnie uprawianych jest ponad 80 ha gruntów własnych i dzierżaw. Większość to gleby gliniaste klas II, III i IV. W sezonie 2020/2021 buraki cukrowe zajmują ok. 12 ha, podobnie fasola – również 12 ha. Kukurydza została wysiana na 7 ha, rzepak na 15. Pozostały areał zajmują zboża. Pan Marcin jest żonaty, mają z Agatą córeczkę. Alicja jesienią skończy dwa lata. – Przyszła na świat w czasie siewu rzepaków – śmieje się pan Marcin. – Prosto z pola, tyle że się przebrałem, pojechałem do żony do szpitala – wspomina rolnik.

Krzysztof Janisławski

Zdjęcia: Krzysztof Janisławski

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a