Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Trzy Złote Medale dla strzeleckich odmian pszenicy i rzepaku

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Trzy Złote Medale dla strzeleckich odmian pszenicy i rzepaku
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 23.02.2020r.

W ostatnich latach oferta odmianowa Hodowli Roślin Strzelce została uzupełniona o dużą ilość nowoczesnych odmian o bardzo wysokim potencjale plonowania, które dzięki umiejscowieniu hodowli na terenie Polski charakteryzują się dostosowaniem do zmieniającego się klimatu w naszym kraju i coraz trudniejszych warunków uprawy.

Dzięki temu polskie odmiany są wśród liderów plonowania we wszystkich gatunkach i zgarniają prestiżowe nagrody. Podczas tegorocznych targów Polagra-Premiery trzy odmiany zdobyły złote medale. To pszenica ozima Euforia, pszenica ozima Venecja i rzepak ozimy Gemini.

Euforia zimotrwała, a Venecja odporna na susze

Pszenica ozima Euforia to odmiana, która przebojem weszła na polski rynek nasienny w 2019 roku. Odmiana ta zwraca uwagę swoim bardzo wysokim plonowaniem, wysoką zimotrwałością oraz bardzo dobrymi i stabilnymi parametrami jakościowymi. Zalety tej odmiany znalazły uznanie wśród rolników, czego dowodem był fakt, że odmiana ta była najlepiej sprzedającą się odmianą wśród wszystkich odmian pszenicy ozimej w Polsce w 2019 roku. Materiał siewny odmiany Euforia będzie dostępny w całym kraju w dobrych firmach nasiennych.

Pszenica ozima Venecja jest  odmianą  zarejestrowaną w 2019 roku w Polsce. Jej potencjał plonowania w doświadczeniach COBORU pokazuje, że doskonale radzi sobie również w warunkach ekstremalnej suszy, która była obserwowana w ostatnich dwóch sezonach wegetacyjnych. W 2019 roku Venecja była liderką plonowania wśród wszystkich odmian w klasie A na poziomie intensywnym agrotechniki. Potencjał odmiany jest na tyle wysoki, że COBORU wyznaczyło tę odmianę jako nowy wzorzec plenności w swoich doświadczeniach. Materiał siewny odmiany dostępny będzie w sieci sprzedaży firmy AGROSIMEX.

Wyjątkowa odmiana rzepaku

Rzepak ozimy Gemini to odmiana populacyjna o potencjale plonowania przewyższającym ponad połowę wszystkich odmian mieszańcowych zarejestrowanych w Polsce. Rzadko trafia się tak wyjątkowa odmiana na rynku. Gemini jako odmiana wyhodowana w Polsce spełnia wszelkie kryteria wymagane do uzyskiwania wysokich plonów w naszym kraju. Dobry poziom zimotrwałości, tolerancja na suszę oraz stabilne plonowanie na glebach o zróżnicowanej jakości (mozaiki). Materiał siewny odmiany Gemini będzie szeroko dostępny wśród dystrybutorów rzepaku na terenie całej Polski.

r e k l a m a

Od lewej: dr Przemysław Matysik – dyrektor pionu hodowli roślin w HR Strzelce (współautor odmiany EUFORIA i VENECJA), Przemysław Trawa – prezes MTP,  prof. dr hab. Henryk Bujak – dyrektor IHAR, Ryszard Kamiński – podsekretarz Stanu w MRiRW, Piotr Barański – członek zarządu firmy Agrosimex (wyłącznego dystrybutora nasion odmiany Venecja), Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu HR Strzelce, dr Zygmunt Nita – wieloletni główny hodowca i dyrektor działu hodowli roślin w HR Strzelce, autor ponad 100 odmian, współautor odmiany Euforia i Venecja oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – UP Poznań

  • Od lewej: dr Przemysław Matysik – dyrektor pionu hodowli roślin w HR Strzelce (współautor odmiany EUFORIA i VENECJA), Przemysław Trawa – prezes MTP,  prof. dr hab. Henryk Bujak – dyrektor IHAR, Ryszard Kamiński – podsekretarz Stanu w MRiRW, Piotr Barański – członek zarządu firmy Agrosimex (wyłącznego dystrybutora nasion odmiany Venecja), Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu HR Strzelce, dr Zygmunt Nita – wieloletni główny hodowca i dyrektor działu hodowli roślin w HR Strzelce, autor ponad 100 odmian, współautor odmiany Euforia i Venecja oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – UP Poznań
Marek Kalinowski (Za informacją HR Strzelce)
Zdjęcie: HR Strzelce 
 

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a