StoryEditorGleba

Uprawa pionowa gleby – jakie daje korzyści rolnikowi?

21.10.2019., 16:10h
Zmiany klimatyczne skutkujące coraz większymi deficytami wody są faktem. Czy przyszłością polskiego rolnictwa stanie się tzw. uprawa pionowa (lub uprawa pasowa) nastawiona na nieprzesuszanie i nieprzegrzewanie gleby oraz lepsze wykorzystywanie umieszczonych głębiej rezerwuarów wilgoci i składników pokarmowych? 

Do uprawy pionowej przekonywał Paweł Pietrzak z firmy No Tiller, projektującej i budującej maszyny rolnicze, podczas konferencji w Zamościu pt. „Regeneracja gleby podstawowym warunkiem jakości i ilości plonu” zorganizowały Thorus Agrogroup, Zamojskie Zakłady Zbożowe oraz Małopolska Hodowla Roślin. Zdominowała ją tematyka związana z suszą. Naukowcy i rolnicy mówili m.in. o różnych metodach zatrzymania wody w glebie i lepszym wykorzystaniu tej, która jest w jej głębszych warstwach zmagazynowana. Skupiliśmy się na omówionych zaletach i wadach uprawy bezorkowej, w tym pionowej.

Uprawa gleby bez pługa sprzyja zatrzymaniu wody w glebie

Firmę No Tiller reprezentowali w Zamościu Paweł Pietrzak i Michał Sawicki. Choć w tej formule działają od niedawna, to mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w swojej dziedzinie. Paweł Pietrzak pierwszą maszynę na własne potrzeby, a był to własnej konstrukcji agregat do uprawy pasowej, zaprojektował i wykonał jeszcze w III klasie szkoły średniej. Michał Sawicki swoje 100-hektarowe gospodarstwo przestawił na strip-till już kilka lat temu. Jako że obaj są zwolennikami korzyści uprawy pionowej, nic wi...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 11:57