r e k l a m a

Partner serwisu

Uprawa życicy wielokwiatowej - jakie korzyści się z tym wiążą?

Uprawa pozostałe rośliny
Data publikacji 03.09.2020r.

Marek Czapliński podkreśla, że życice wielokwiatowe, czyli typowe dwuletnie formy bardzo dobrze sprawdzają się w płodozmianie. Uprawia je od lat i ma z nich podwójną korzyść.

Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Czytaj bez ograniczeń

Kup dostęp

r e k l a m a

– Pierwszy pokos z życicy zbieram na kiszonkę, a drugi pokos zostawiam na nasiona. Zbierając nasiona w ub.r. z drugiego pokosu miałem 2 tony czystych nasion, ale trzeba liczyć się z tym, że bywa różnie. W tym roku jeszcze nie zbierałem, więc zobaczymy jak to wyjdzie – mówi właściciel gospodarstwa.

Rolnik życice do końca sierpnia

Rolnik wspominał, że ma wielopokoleniowe tradycje w uprawie traw. Jak był dzieckiem w gospodarstwie trawy były zawsze.

– Kiedyś były to małe ilości, cała rodzina pracowała przy trawach, wiązała snopki. Chyba stąd moja odwaga, żeby zająć się na większą skalę uprawą traw nasiennych – mówi Marek Czapliński. Rolnik podkreśla, że już wiele lat temu zauważył, że prowadząc hodowlę bydła w strukturę zasiewów idealnie wkomponowują się trawy nasienne, a szczególnie życice.

– Plantacje życic zakładam zawsze po zbiorach zbóż, motylkowych, czy też rzepaku. To wynikało ze zmianowania. Staram się posiać życice do końca sierpnia, na hektar wysiewam ok. 20 kg nasion. Oczywiście bywa różnie, czasem sieję na początku września, bo nie uda się wcześniej, ale 10 września to dla mnie już ostateczny termin, w którym mogę to zrobić – wyjaśnia rozmówca.

Rolnik wysiewa wczesne odmiany życic tetraploidalnych: życicę wielokwiatową Bakus z Hodowli Roślin Grunwald i odmianę Turtetra z Danko Hodowli Roślin. Bakus jest to odmiana o długim kwiatostanie, szybko odrastająca po skoszeniu. Pozwala uzyskać wysoki plon suchej masy dochodzący nawet do 250 dt/ha oraz duży plon nasion wahający się od 20 do 25 dt/ha. Rolnik obie odmiany kontraktuje lokalnie w firmie Sowul&Sowul Sp. z o.o. z Biskupca.

Marek Czapliński uprawia  życice wielokwiatowe  od lat, bo ma z nich podwójną korzyść. Pierwszy pokos zbiera na kiszonkę dla bydła mlecznego, wzbogacaną w białko dodatkiem lucerny lub koniczyny, a drugi zostawia na nasiona
  • Marek Czapliński uprawia  życice wielokwiatowe  od lat, bo ma z nich podwójną korzyść. Pierwszy pokos zbiera na kiszonkę dla bydła mlecznego, wzbogacaną w białko dodatkiem lucerny lub koniczyny, a drugi zostawia na nasiona

Nawożenie traw

r e k l a m a

Pan Marek pod trawy, podobnie jak zboża ozime, stosuje nawóz wieloskładnikowy NPK 8:20:30 w dawce 250–300 kg/ha. Poza tym, w gospodarstwie jest dużo gnojowicy, która regularnie wylewana jest na poszczególne pola. Jak mówi hodowca, gnojowica ma kluczowe znaczenie w nawożeniu.

– Jeżeli zastosuję na hektar do 30 tys. litrów gnojowicy, to wówczas nawozy wieloskładnikowe ograniczam i wysiewam ok. 150 kg/ha – wyjaśnia rozmówca.

Warto podkreślić, że pan Czapliński ma do dyspozycji dobre gleby, w większości klasy IV a i III b o uregulowanym odczynie. Rolnik zauważył, że bardzo dobry efekt daje kreda nawozowa, zastosowana teraz w czasie jesiennego zasiewu życic. Wiadomo, że kreda działa szybko, lecz krótko, ale na start jest bardzo wskazana.

W pielęgnacji wiosennej stosowane jest nawożenie azotowe ok. 200 kg saletry na hektar i kolejna dawka gnojowicy. Lata praktyki udowodniły rolnikowi, że bardzo dobrze jest zastosować na życicę wiosną, w pełni wzrostu, ale przed kłoszeniem różnego rodzaju dodatki w postaci nawozów dolistnych, biostylulatorów wzrostu.

– Dolistnie wspomagam roślinę Plonvitami, Tytanitem, żelazem, cynkiem i to się sprawdza, bo zauważyłem, że bardzo ładnie podnosi plon nasion. Poza tym, nasiona są bardziej żywotne i mają lepszą siłę kiełkowania. Nawozy dolistne idą przeważnie raz, ewentualnie robię tak, że biostymulator idzie oddzielnie, a nawóz dolistny oddzielnie. I to wszystko dzieje się w pierwszym roku – podsumowuje rozmówca.

Warto postawić na zbiór dwuetapowy 

W gospodarstwie rodzinnym państwa Czaplińskich preferowany jest dwuetapowy zbiór życic. W uprawie traw na słabszych glebach jest to nawet konieczne, bo źdźbła do samego koszenia stoją na baczność. Z doświadczenia rolnika wynika, że na stojącym źdźble trawy z jednej strony zwlekają z dojrzewaniem, a z drugiej, niebezpieczeństwem są wiatry, które mogą nasiona wymłócić. A trawa, która leży już się nie wysypie. Dlatego rolnik preferuje zbiór dwuetapowy i kosi życice wcześniej przed dojrzałością. Nasiona w skoszonej trawie dojdą i wypełnią się ciągnąc składniki i asymilaty ze skoszonych źdźbeł. I co najważniejsze, nasiona nie stracą siły kiełkowania.

Połowa sukcesu w uprawie życic to wybrać odpowiedni moment skoszenia i położenia na pokos oczywiście przy sprzyjającej pogodzie, ale niestety, to jest warunek od nas niezależny. Trzeba robić wszystko, żeby wstrzelić się w pogodę mając również na uwadze stadium, w którym jest roślina. Hodowca powinien umieć ocenić, czy trawa nadaje się już do położenia, czy jeszcze trzeba zaczekać. Czy nie straci siły kiełkowania, czy kładąc za późno na pokos za dużo się nie wysypie? Nie wszyscy rolnicy decydują się na uprawę traw nasiennych, bo wiedzą, że jeżeli nie trafią w odpowiedni moment, straty są duże i potrafią skutecznie zniechęcić.

– Jest taka zasada, że zrywa się wiecheć życicy i trzeba trzepnąć o dłoń. Jeśli na dłoni z takiego wiechcia jest już kilkanaście sztuk nasion, które się osypią, wtedy zaczynam kosić. To są moje stare, sprawdzone, a co najważniejsze skuteczne sposoby oceny plantacji, których nauczyłem się pomagając w gospodarstwie ojcu – uśmiecha się Marek Czapliński.

Wielką sztuką wymagającą praktyki przy preferowanym zbiorze dwuetapowym jest ocena dojrzałości życic i określenie optymalnego terminu koszenia
  • Wielką sztuką wymagającą praktyki przy preferowanym zbiorze dwuetapowym jest ocena dojrzałości życic i określenie optymalnego terminu koszenia

Najbardziej niebezpieczny jest stojący łan

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Poradnik Uprawy Winorośli - dla amatorów

Poradnik Uprawy Winorośli - dla amatorów

Płacisz tylko

25,60 zł

Cena regularna 32,00 zł

SPRAWDŹ
Rozmówca przypomina, że życicę na pokos kosi się trochę wyżej, tak na 7 cm. Nie jest ona wówczas przyprasowana do gleby i jak leży na pokosie jest bezpieczna, nie rusza się i pięknie dosycha. Bardzo ważna jest później technika podbierania pokosu – musi być odpowiedni podbieracz. Doskonale sprawdzają się podbieracze taśmowe, bo bardzo mało nasion się osypuje. Właściciel gospodarstwa podpowiada, że jeżeli nie ma podbieracza, możemy na normalnym hederze zbożowym co drugi bagnet założyć podnośnik i sprawny operator kombajnu, opuszczając nisko heder podniesie pokos i wciągnie go motowidłami.

– Praktykowaliśmy tę technikę podbierania pokosu przez wiele lat we własnym gospodarstwie i uzyskiwaliśmy bardzo dobre efekty, więc na początku przygody z trawami nie trzeba stosować żadnych dodatkowych podbieraczy – podpowiada rozmówca.

Jeżeli jest taka potrzeba, nasiona życicy dosuszane są do wilgotności ok. 14 proc. w suszarni zbożowej.

– Nauczyliśmy się już dosuszać nasiona traw. Odpowiednio przysłaniamy suszarnię, żeby nie było za dużego ciągu. Suszymy temperaturą nie wyższą niż 45oC. Oczywiście jest to dłuższe suszenie, ale jest bezpieczniejsze, bo nie uszkodzi nasion i nie zmniejszy siły kiełkowania – dodaje Marek Czapliński.

Bardzo ważna jest  technika podbierania pokosu traw nasiennych. Doskonale sprawdzają się podbieracze taśmowe ograniczające osypywanie się nasion
  • Bardzo ważna jest  technika podbierania pokosu traw nasiennych. Doskonale sprawdzają się podbieracze taśmowe ograniczające osypywanie się nasion

Kiszonka z życic ma wyższą niż inne trawy zawartość energii

– Myślę, że warto przyjrzeć się bliżej życicom, niby taka niepozorna trawa, a zbierając na kiszonkę jeden wysoki pokos – plon już mam. I już jestem zadowolony z tego co otrzymałem, a to dopiero początek – wyznaje rolnik.

Z życicy wychodzi doskonała kiszonka o bardzo dobrej strawności, białka co prawda w życicach jest mniej, bo około 14–15 proc., ale hodowca nie widzi problemu. Białko można łatwo uzupełnić.

– Zawsze mam około 20 ha koniczyny bądź lucerny i wtedy komponuję i uzupełniam kiszonkę mieszając koniczynę lub lucernę z życicą. Życice mają bardzo szybki wzrost i jeżeli chodzi o terminy zbiorów, to mogę dopasować życicę do lucerny, bo mniej więcej pasują terminowością. Jeśli robię silos i mam w udziale 1/4 lub 1/5 lucerny w składzie, to białko wychodzi mi później w analizie na poziomie 18–20 proc. – wylicza hodowca.

Warto dodać, że kiszonka z życicy charakteryzuje się wyższą niż inne trawy zawartością energii. Przy dużym udziale życicy żywieniowiec współpracujący z gospodarstwem pana Czaplińskiego komponuje dawkę z mniejszą zawartością kukurydzy, bo część energii pochodzi z życicy.Jest coś jeszcze z życic co hodowca regularnie wykorzystuje.

– Słomy, które zbieram z życic są dosuszone na pokosach i taka słoma idealnie nadaje się do wykorzystania do robienia struktury TMR. Po 1 kg słomy grubej i twardej dodaję do wozu paszowego i robi to fajną strukturę do stymulowania żwacza. A już najlepsza słoma, to słoma pochodząca z tymotki łąkowej – mówi rolnik.

Tymotka została trochę zapomniana przez rolników, w okolicy pan Marek jako jedyny sieje tymotkę. Tymotka jest bardzo twarda, więc rewelacyjnie podrażnia żwacz. Rolnik wsiewa tymotkę wiosną z rośliną osłonową, przeważnie jest to w mieszance zbożowej bądź w jęczmieniu.


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz 
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody