Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Z warsztatów PROCAM

Uprawa
Data publikacji 05.05.2014r.

Na początku kwietnia br. odbyły się na Ziemi Chełmskiej pierwsze Warsztaty Polowe Procam, na których omawiano z grupą zaproszonych rolników, dotychczasową agrotechnikę uprawy rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Na początku kwietnia br. odbyły się na Ziemi Chełmskiej pierwsze Warsztaty Polowe Procam, na których omawiano z grupą zaproszonych rolników, dotychczasową agrotechnikę uprawy rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Przemysław Konaszczuk, dyrektor regionalny PROCAM, przedstawił ochronę jesienną i wiosenną ozimin oraz znaczenie zaplanowanych zabiegów dokarmiania dolistnego. Zabieg ten jest bardzo ważny w intensywnych technologiach uprawy i powinien być dostosowany do wymagań  każdej odmiany.

Każda odmiana inna

Stosowanie nawozów dolistnych jest bardzo ważne, ale też trzeba je aplikować bardzo precyzyjnie uwzględniając m.in. różnice w wigorze pomiędzy odmianami jednego gatunku. Uczestnicy spotkania mogli się o tym przekonać analizując różnice we wzroście i w wiosennym wigorze odmian. Ta obserwacja miała na celu uświadomić rolnikom, że każda odmiana w innym czasie potrzebuje nawożenia dolistnego. 

Na plantacji, na której odbyły się warsztaty można było zaobserwować efekty zastosowanych już nawozów dolistnych. Na potrzeby spotkania były one zastosowane we wszystkich odmianach w jednym terminie i okazało się, że dla niektórych odmian aplikacja była spóźniona. Był to namacalny przykład i jednocześnie rada, aby każdą odmianę traktować indywidualnie. 

Szybka, trudna wiosna

Szybka wiosna, z ciągłymi niskimi temperaturami, utrudnia wykonywanie zabiegów. Chłody w dniach poprzedzających spotkanie (warsztaty odbyły się 10 kwietnia br.) przyczyniły się do ograniczenia występowania szkodników – żółte naczynia były w zasadzie puste. Zasiewy rzepaku, na których były prowadzone warsztaty, były bezpośrednio po zabiegu regulowania łanu jak również kilka dni po stosowaniu preparatów insektycydowych: (Isotak 0,2L + Proleaf New 3L+ Pyrinex 250 CS 1L + Minuet 0,1 L). Zastosowano również nawożenie dolistne: Proleaf MakroP 2 kg+ ProCam Bor 2L. 

Wykonane i planowane

Rzepak przed warsztatami otrzymał całe nawożenie azotowe poczynając od PROSANU zaopatrującego rośliny w niezbędną ilość siarki, poprzez saletrę amonowa, a kończąc na moczniku. Pszenice były 10 kwietnia w fazie intensywnego krzewienia, przyczym na źdźbłach głównych na wysokości ok. 0,5 cm od węzła krzewienia wyczuwalne było pierwsze kolanko. 

Pierwsza dawka azotu została już spożytkowana przez rośliny pszenicy. Organizatorzy warsztatów omówili cel zbliżającej się aplikacji drugiej dawki azotu, która miała być poprzedzona dokarmianiem nawozami dolistnymi w dawkach na hektar: ProCam Mag 2 kg + Proleaf MakroP 2 kg + ProCam Zn 1 L + ProCam Mn 2 L .

Skalibrowanym opryskiwaczem

Marek Potapczuk, doradca PROCAM podkreślał na spotkaniu to, jak duże znaczenie ma właściwe ustawienie opryskiwacza, odpowiednia jego kalibracja oraz dobór dysz. Szczegółowo omówił różnice pomiędzy rożnego rodzaju dyszami. 

M.K. 

 

Widziałeś już nasze video "Ceny niektórych warzyw i owoców są drastycznie niskie. Załamani rolnicy chcą likwidować plantacje"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a