Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zaprawianie materiału siewnego - dobry start w nowym sezonie

Zaprawianie materiału siewnego  - dobry start w nowym sezonie
Uprawa Publikacja specjalna
Data publikacji 02.08.2021r.

Publikacja specjalna

Wśród dobrych praktyk, które na stałe powinny wpisywać się do programu ochrony roślin uprawnych z całą pewnością musi pojawić się zaprawianie materiału siewnego. Ochrona wschodzących roślin przed niebezpiecznymi chorobami grzybowymi stanowi jeden z priorytetów odpowiedzialnego i rentownego zarządzania uprawą. Skutecznym sposobem na minimalizowanie strat spowodowanych przez fitomykozy, jest odpowiedni dobór preparatu i prawidłowe pokrycie ziarniaków cieczą użytkową.

Choć często pomijane i jeszcze nie tak popularne, jak na to zasługują, zaprawy nasienne stanowią istotny element strategii ochrony upraw przed chorobami grzybowymi. Nadchodzące siewy zbóż ozimych to odpowiedni moment na zapoznanie się z działaniem dedykowanych do tych zabiegów preparatów. Dobór odpowiedniego środka jest niezwykle ważny, ponieważ bez wykonania tego zabiegu niemożliwe jest zabezpieczenie upraw przed niektórymi chorobami – m.in. śniecią cuchnącą i śniecią gładką pszenicy, głownią zwartą jęczmienia oraz głownią pylącą. Zaprawianie materiału siewnego skutecznie zapobiega także pleśni śniegowej oraz zgorzeli siewek, wywołanymi przez grzyby z rodzaju Fusarium.

W ostatnich latach odnotowano spadek efektywności plonów spowodowany przez wskazane patogeny. Na zakażenia nowych wchodów ma wpływ kilka czynników, najczęściej związanych z wcześniejszym okresem wegetacyjnym. Są to m.in.: porażone ziarna, porażone resztki pożniwne, zarażone samosiewy zbóż, a także gleba, w której z uwagi na nieprzestrzeganie wskazań fitosanitarnych znajdują się grzyby, gotowe do dalszego rozwoju. Niepokojącym zjawiskiem, z którym można spotkać się coraz częściej jest występowanie w uprawie kłosów zainfekowanych grzybami z rodzaju Fusarium. Wyróżnia się infekcje systemiczne oraz porażenia wtórne, a systematyka ta uzależniona jest od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Występowaniu obu rodzajów porażeń sprzyja wydłużony okres wegetacji roślin, związany przede wszystkim ze zmianami klimatycznymi i wydłużającymi się okresami suszy i intensywnymi, krótkotrwałymi opadami. Jednym z niepokojących i widocznych dla rolnika objawów zarażenia jest tzw. białokłosowość. Wykorzystanie jako materiału siewnego ziarna, które w widoczny sposób jest dotknięte fitomykozą wpływa na dalsze rozprzestrzenianie się patogenów. Sposobem na uniknięcie wskazanego zagrożenia jest zastosowanie odpowiedniej zaprawy, skutecznie zwalczającej omówione choroby.

Wybór skutecznego preparatu, dedykowanego do zaprawiania materiału siewnego jest pierwszym krokiem do efektywnej ochrony uprawy. Drugim, równie ważnym elementem, jest sam proces zaprawiania ziaren przeznaczonych do siewu. Satysfakcjonujący efekt jest związany z szeregiem odpowiednio przeprowadzonych czynności, przede wszystkim z dokładnym oczyszczeniem ziaren, które zostaną pozbawione pośladów i pyłów. Wskazane zanieczyszczenia wykazują się wysokim poziomem higroskopijności, co wpływa na zwiększoną absorbcję cieczy użytkowej, również substancji czynnej. Ziarniaki, które nie zostaną dokładnie pokryte zaprawą nasienną, nie będą w pełni chronione przed chorobami grzybowymi.

W ofercie INNVIGO rolnicy znajdą 4 zaprawy nasienne: jednoskładnikowe, czyli Madron 50 FS i Triter 050 FS, oraz dwuskładnikowe – Farys 050 FS i Flutrix 050 FS. Znane już dobrze na rynku preparaty jednoskładnikowe, stosowane są na polach w całym kraju i skutecznie chronią wschodzące rośliny przed chorobami grzybowymi. Dwuskładnikowy Farys 050 FS dedykowany jest do zaprawiania ziarna jęczmienia i zwalcza praktycznie wszystkie choroby, które zagrażają tej uprawie w początkowej fazie rozwoju. Natomiast Flutrix 050 FS, nasza najnowsza zaprawa, zawierająca fludioksonil o działaniu powierzchniowym oraz  tritikonazol o działaniu układowym – mają bardzo szerokie spektrum zwalczanych chorób i mogą być stosowane we wszystkich podstawowych gatunkach zbóż ozimych i jarych – podkreśla Jacek Dorna, Menedżer produktów – zaprawy nasienne w INNVIGO.

W ofercie INNVIGO znajduje się także innowacyjna metoda wspomagająca prawidłowy rozwój roślin, wpływająca pozytywnie na kondycję zbóż tuż po siewie. Jest to , barwiący nawóz donasienny StartaVit w formie płynu, rekomendowany do stosowania łącznie z zaprawą. Zawarte w środku ochronnym specjalne substancje wiążą mieszaninę zaprawy i nawozu z okrywą nasienną, dając efekt skutecznego, całościowego pokrycia powierzchni ziaren i zmniejszeniem pylenia po zaprawieniu. StartaVit to produkt, który dostarcza wschodzącym roślinom najważniejsze mikroskładniki pokarmowe: miedź, żelazo, mangan, cynk – w formie schelatowanej. Takie rozwiązanie sprawia, że rośliny lepiej przyswajają składniki odżywcze. Dodatkowo preparat zawiera w składzie rozpuszczalny w wodzie bor i molibden. Taki skład wpływa na lepszy oraz bardziej zrównoważony wzrost i rozwój siewek oraz systemu korzeniowego, przyspiesza wschody, obniża również wrażliwość zbóż ozimych na możliwe przymrozki minimalizując tym samym straty w przyszłym plonie.
Ścisłe doświadczenia, przeprowadzone w Zakładzie Mykologii w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu, wykazały, że łączne stosowanie zaprawy Flutrix 050 FS z nawozem donasiennym StartaVit przynosi bardzo korzystny efekt w postaci przyrostu masy nadziemnej i masy podziemnej młodych roślin. Sucha masa korzeni wzrosła aż trzykrotnie w porównaniu z parametrami kontroli – przekonuje Jacek Dorna.Innvigo

Publikacja specjalna

r e k l a m a

r e k l a m a