Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

23 mln euro dotacji na projekty dla aktywnych mieszkańców wsi

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
23 mln euro dotacji na projekty dla aktywnych mieszkańców wsi
Wieś i Rodzina życie wsi
Data publikacji 06.07.2021r.

Jeśli masz pomysł na to, jak aktywizować mieszkańców do dbania o klimat, rozwijania postaw obywatelskich, jeśli stawiasz na dialog, współpracę i dbasz o grupy zagrożone wykluczeniem, możesz przez kilka najbliższych lat liczyć na wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Organizacje społeczne w całej Polsce od września 2020 roku mogą korzystać ze wsparcia w ramach Funduszy EOG, czyli pieniędzy pochodzących z budżetów Norwegii, Lichtensteinu i Islandii. W Polsce środki te dystrybuuje program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

r e k l a m a

Miliony na działania dla wiejskich organizacji

Program będzie realizowany w latach 2020–2024 przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundację Edukacja dla Demokracji i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Na działalność organizacji pozarządowych przewidziano w nim aż 23 mln euro! Organizacje pozarządowe, w tym oczywiście działające na wsiach stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń czy ochotnicze straże pożarne, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w obszarze ochrony praw człowieka, działania na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu, budowania zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym i ochrony środowiska.

r e k l a m a

Oficjalnie program rozpoczął się w lutym tego roku. Właśnie zakończył się pierwszy nabór, a jego wyniki zostaną ogłoszone 30 września. Już wiadomo, że z całej Polski wpłynęło 716 wniosków, najwięcej z województwa dolnośląskiego. Aż 250 organizacji złożyło wnioski w partnertswie z innymi podmiotami z Polski, co jest jedną z idei programu.

Realne szanse na dotacje w jesiennym naborze

Ale uwaga! Nic nie straciliście, ponieważ już jesienią ruszy kolejny nabór – Fundusz Regionalny zamierza bowiem w ciągu czterech lat sfinansować około 400 projektów i przeszkolić setki aktywistów i aktywistek sektora społecznego, a także wesprzeć ich w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej. Następny konkurs rozpocznie się na początku 2022 roku.

Jak powiedziała nam Katarzyna Walczak, jedna z koordynatorek programu, już teraz warto zasiąść z członkami i członkiniami waszych organizacji i pomyśleć nad projektem, który złożycie jesienią.
  • Jeżeli organizujecie przedsięwzięcia z mieszkańcami państw, z którymi sąsiaduje Polska,
  • jeżeli piszecie projekty zakładające wymianę młodzieżową,
  • jeżeli prowadzicie warsztaty z twórczości różnych kultur czy jakiekolwiek działania międzykulturowe,
  • jeżeli w waszych działaniach stawiacie na współpracę, partnerstwo, szukanie porozumienia – ten program jest dla was!
Śledźcie go na stronie aktywniobywatele-regionalny.org.pl i na profilu na Facebooku pod hasłem aktywniobywateleregionalny. Na stronie internetowej Funduszu Regionalnego znajdziecie też wiele przydatnych przy pisaniu projektów materiałów i webinarów. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Płacisz tylko

9,98 zł SPRAWDŹ

Karolina Kasperek
Zdjęcia: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a