Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

90 lat pełnej gotowości druhów z Kórnicy

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
90 lat pełnej gotowości druhów z Kórnicy
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 30.10.2022r.

Kórnica to niewielka miejscowość w pow. krapkowickim licząca 600 mieszkańców a jej kilkudziesięcioosobowa grupa strażaków zapisała się na kartach historii nie tylko miejscowości, lecz także kraju, grubą czcionką. W tym roku kórnicka jednostka obchodziła 90-lecie istnienia.

Na początku wyposażenie jednostki było bardzo skromne, strażacy posiadali pompę ręczną, węże, bosaki, drabiny a sprzęt był dowożony do pożaru przez wyznaczonych miejscowych gospodarzy.

W latach 70. ub.w. druhowie stali się posiadaczami pierwszego samochodu, którym był Robur a następnie Żuk, służący im do 1999 r. Na przełomie lat 2000/2001 podjęta została decyzja o remoncie i modernizacji strażnicy, w którą wielki wkład finansowy wniósł Urząd Miasta i Gminy Krapkowice a druhowie nie szczędzili sił ani czasu. Strażnica z odpowiednim garażem dla sprzętu i salą dla mieszkańców została oddana do użytku w 2002 r. Pięć lat później druhowie zakupili od zaprzyjaźnionej jednostki z Niemiec, specjalny samochód do ratownictwa technicznego i drogowego z pełnym wyposażeniem, który pozostaje do dzisiaj, wzbudzając nie lada zainteresowanie. W 2008 r. podjęto decyzję o budowie nowych boksów garażowych. Prace wykonano w czynie społecznym przez strażaków oraz mieszkańców Kórnicy i Nowego Dworu. W 2009 r. kórnicka jednostka została włączona do KSRG. Warto również wspomnieć, że kórniccy druhowie mają dwie remizy, co stanowi dobre rozwiązanie strategiczne, gdyż usytuowane są po dwóch przeciwległych stronach Kórnicy.

r e k l a m a

Baner trzymają: Kamil Piela, Denis Polak, Adam Tomala, Tomasz Tomala

  • Baner trzymają: Kamil Piela, Denis Polak, Adam Tomala, Tomasz Tomala

Od Gaszyn Challenge po Konwój Charytatywny

W 2020 roku, gdy w szkole w Kórnicy odbył się Gaszyn Challenge, który miał na celu wsparcie Rafała – chłopca, który na skutek choroby nowotworowej stracił nogę, stawiło się wiele osób i zebrano kilka tysięcy złotych, w głowach strażaków narodził się pomysł nie tylko kontynuowania tej akcji, lecz także jej rozszerzenia. We współpracy z OSP Ściborowice oraz OSP Łukowice, które dzielnie wspierały kórnickich strażaków, po wielogodzinnych pracach nad organizacją przedsięwzięcia stworzono Konwój Charytatywny dla Rafała, o którym usłyszała cała Polska. Rafał, gdy dowiedział się o sile i rozgłosie Konwoju, zaczął żyć jego życiem, a kuracja lekami stawała się zbędna. Gdy do strażaków dotarła ta radosna informacja, drużyna dostała dodatkową siłę i motywację do dalszych działań. Konwój pokazał jak wspólnymi siłami strażacy mogą zrzeszać ludzi i ratować czyjeś zdrowie i życie a ich działalność nie musi ograniczać się wyłącznie do niesienia pomocy przy pożarach, wypadkach czy innych zdarzeniach.

Postanowiliśmy angażować się w kolejne działania charytatywne – opowiada Kamil Piela, jeden z czuwających nad Konwojem.

Oprócz pana Kamila z całym oddaniem włączyli się również i działają ramię w ramię Tomasz Tomala, Tomasz Białek oraz Ewald Tomala – od 11 lat prezes jednostki, na którego cześć nowy wóz MAN, nosi imię "Ejwald", bo to dzięki pracy prezesa, jednostka w ostatnich latach tak prężnie się rozwija.

W 2021 r., po ponad dwóch miesiącach przygotowań, zorganizowaliśmy w sierpniu II Konwój Charytatywny dla 2-letniej Zosi. Tym razem chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które przyciągnęłoby jeszcze większą rzeszę osób. Imprezie towarzyszyła gastronomia, oprawa muzyczna, atrakcje i zabawy dla dzieci. Zaprojektowano koszulki z logiem II Konwoju, które rozeszły się w mgnieniu oka, a liczne firmy przekazały wiele sprzętu na nagrody w loterii. Natomiast lokalni przedsiębiorcy zadeklarowali pomoc finansową w pokryciu części kosztów organizacyjnych.

r e k l a m a

Wydarzenia charytatywne OSP Kórnica poruszają niejedne serca

Konwój Charytatywny, najpierw dla Rafała, w kolejnym roku dla Zosi, poruszył serca niejednego. Jednak działania na froncie w Ukrainie stały się kolejnym przyczynkiem pomocy charytatywnej druhów z Kórnicy. Już drugiego dnia po wybuchu wojny schronienie w siedzibie OSP znalazło kilkoro Ukraińców, dodatkowo w domach mieszkańców zabezpieczono miejsca dla kilkudziesięciu uchodźców a pomoc Ukrainie trwała nieprzerwanie od wczesnych godzin rannych do późnej nocy. – Uśmiechy na twarzach i słowa uznania były dla nas najcenniejszą nagrodą i motywacją, jaką mogliśmy kiedykolwiek otrzymać – dodaje pan Kamil. – Kolejną okazją do zadziałania charytatywnie była impreza w czasie Wielkiej Nocy, połączona ze zlotem samochodów klasyków. Tym razem dochód został przekazany na leczenie Michała, cierpiącego na porażenie mózgowe. W czerwcu 2022 r. zorganizowane zostały gminne zawody sportowo-pożarnicze, podczas których zebrano środki na leczenie trzynastoletniej Nikoli chorującej na porażenie mięśni i nerwów nóg, czyli encefalopatię.

W sierpniu tego roku odbył się III Konwój Charytatywny dla 2-letniej Wiktorii. Dziewczynka urodziła się z wadą nóżki a jej operacja może być przeprowadzona jedynie w specjalistycznej klinice na Florydzie.

Zgłosiło się wiele firm i jednostek chcących wesprzeć przedsięwzięcie – mówi z radością pan Kamil. – Firmy działające w branży ppoż zaoferowały wiele sprzętu o wartości kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Ludzi dobrej woli w Polsce jest bardzo wiele a to dobro spływa do Kórnicy lawinowo.

OSP Kórnica działają także na wielu innych polach

Rzecz jasna, że nie tylko działalność charytatywna jest ich celem. Ratują życie mieszkańców i ich dobytek przed ogniem, pomagają podczas nawałnic i innych anomalii pogodowych, wspierają, gdy trzeba, bo zdają sobie sprawę, że to ich powołanie. Ale żeby dobrze wykonać swoje zadanie trzeba się wciąż szkolić i podnosić kwalifikacje, toteż uczestniczą w szkoleniach organizowanych nie tylko przez PSP, lecz także sami wykorzystują wiele okazji, by pogłębić wiedzę i umiejętności.

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko być strażakiem, gdy na szalę kładziesz życie, ale staramy się zainteresować młodzież, by ktoś po nas mógł przejąć pałeczkę – mówi z nadzieją w głosie pan Kamil. – Mamy kilkunastoosobową MDP, co uznajemy za sukces. Szczególnie cieszymy się z rosnącego z roku na rok zaangażowania naszych kobiet w życie jednostki. Podczas akcji pomocy Ukrainie nasze panie wykazały się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. Pracowały przy sortowaniu towaru od godzin porannych do późnych nocnych, czyli po kilkanaście godzin dziennie przez kilka tygodni. Postanowiliśmy wynagrodzić działania naszej płci pięknej na obchodach 90-lecia, gdzie cała kobieca drużyna otrzymała wyróżnienie za szlachetne poświęcenie.

Napis Zosia utworzony przez 32 samochody bojowe zaprzyjaźnionych jednostek II Konwoju Charytatywnego

  • Napis Zosia utworzony przez 32 samochody bojowe zaprzyjaźnionych jednostek II Konwoju Charytatywnego

fot. OSP Kórnica

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a