StoryEditorZdrowie

Aromaterapia: jak zapachy mogą poprawić stan naszego zdrowia?

31.01.2021., 15:01h
Moc olejków eterycznych znana była już starożytnym. Z ich właściwości korzystały też nasze babcie. Któż nie pamięta ordynowanych przez seniorkę rodu parówek z rumianku, kiedy męczył nas kaszel czy zapchany nos? Teraz nie trzeba już pochylać się nad garnkiem z welonem z ręcznika. Są lepsze sposoby, by leczyć się mocą zawartych w roślinach substancji. Jak robić to najlepiej i jakich olejków używać?

Czym jest aromaterapia?

Olejki eteryczne bazują na wyciągach z roślin. Produkuje się je poprzez poddawanie różnych części roślin działaniu pary albo przez ich sprasowywanie. Bywa, że potrzeba kilku kilogramów roślinnego surowca, by wyprodukować jedną buteleczkę olejku. Leczenie wonnymi substancjami to aromaterapia. Podczas inhalacji cząsteczki substancji zapachowych z olejku przemieszczają się nerwem węchowym bezpośrednio do mózgu i wpływają tam szczególnie na strukturę zwaną ciałem migdałowatym, które jest emocjonalnym centrum mózgu. Olejki eteryczne mogą być przyswajane także przez skórę.

Bransoletka, a nawet dyfuzor

Podejrzewa się, że olejki mogą pomagać w takich schorzeniach i dolegliwościach, jak stany lękowe, depresja, nudności, bezsenność, słaby apetyt czy suchość w ustach. Okazuje się nawet, że niektóre z nich, m.in. z czosnku, radzą sobie lepiej z Borrelia niż antybiotyki.

Jak bezpiecznie używać olejków? Najbezpieczniejszą metodą są nasączane olejkami bransoletki albo inne akcesoria, które nosimy przy sobie. Olejki można wcierać też w ciało, najlepiej zmieszane z tzw. olejem nośnym – kokosowym, z jojoby albo z oliwą z...
Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:44