StoryEditorŻycie wsi

Biblioteka wiejska dzięki gospodarstwu rolnemu

21.12.2018., 18:12h
Jest praktycznie w każdym mieście. Na wsi to widok niestety nadal zbyt rzadki. Biblioteka, wydawałaby się ostatnio skutecznie wypierana przez Internet i smartfony, we wsi Przytocko (woj. pomorskie) przeżywa swój renesans. Wszystko dzięki zaangażowaniu gospodarstwa rolnego.
Działalność rolnicza, tak jak każda inna działalność gospodarcza, oddziałuje na otoczenie, w którym funkcjonuje. Nie tylko korzysta ze wspólnych zasobów naturalnych, ale też z infrastruktury, która służy okolicznym mieszkańcom.

Gospodarstwo rolne

stanowiąc integralną część społeczności wiejskiej, jest więc za nią współodpowiedzialne i powinno angażować się w sprawy lokalne. Wiedzą o tym państwo Raptowie, właściciele Gospodarstwa Rolnego Krystyna i Jerzy Rapta w Przytocku, którzy pracując przez wiele lat na jego rozwój, zawsze chętnie uczestniczyli w życiu społecznym mieszkańców swojej wsi. Chociaż dzisiaj gospodarstwo to prowadzą dzieci państwa Raptów, filozofia i wartości w nim pozostały takie same. To właśnie pani Krystyna, która już od 33 lat sprawuje we wsi funkcję sołtysa, jest autorką pomysłu stworzenia biblioteki wiejskiej i inicjatorką zbiórki książek.

Chcieliśmy zapewnić naszym mieszkańcom łatwiejszy dostęp do literatury. Najbliższa biblioteka jest oddalona od Przytocka o 18 km, co dla ludzi starszych, czy rodzin z dziećmi, bywa nie lada wyzwaniem. Wykorzystaliśmy w tym celu pomieszczenie nowej świetlicy wiejskiej, która, dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu osób prywatnych, szybko wypełniła się pokaźnym księgozbiorem – mówi Krystyna Rapta.

Biblioteka okazała się

strzałem w dziesiątkę, ponieważ dzisiaj chętnie korzystają z niej zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie brakuje w niej lubianych kryminałów, romansów, bajek czy literatury pięknej. Chociaż technologia wypiera dzisiaj papier i coraz częściej sięgamy po audiobooki, ebooki lub po prostu rezygnujemy z czytania książek, na szczęście amatorów pachnących drukiem stronic nadal nie brakuje. Widać to właśnie tutaj, w Przytocku, gdzie wprost znikają one z półek.

Ta udana akcja, do której przez zbiórkę książek włączyło się również Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, sprzyja edukacji i wspólnym spotkaniom w świetlicy. Pokazuje też, jak zaangażowanie działalności rolniczej może mieć istotny wpływ na rozwój społeczności lokalnej i budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich.

Księgozbiór biblioteki wiejskiej w Przytocku wciąż rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na regały dla książek. To kolejna potrzeba, czekająca na kolejnych ludzi dobrej woli. Oby takich nie zabrakło. Życzymy tego mieszkańcom Przytocka, jak również niezłomnej pani Krystynie.

Opracowanie:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP
(Fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 16:07