StoryEditorZdrowie

Ciemna strona wegetarianizmu. Kiedy dieta bezmięsna może nam zaszkodzić?

12.12.2022., 19:12h
W ostatnich dniach na łamach jednego z dzienników pojawił się artykuł prof. Jarosława Całki – kierownika Katedry Fizjologii Klinicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tekst nosi tytuł „Wegetarianizm może być szkodliwy dla rozwoju mózgu, inteligencji i zdrowia psychicznego”. Autor przytacza najnowsze dane na temat negatywnych skutków diet eliminujących mięso. Czy to znaczy, że takie diety są jednoznacznie złe?

Niekoniecznie. Jednak trzeba mieć świadomość, że ich skutki, zwłaszcza jeśli stosujący diety nie podlegają ścisłej kontroli lekarskiej, mogą przynieść więcej strat niż korzyści.

Przez większość z 24 mln lat ewolucji człekokształtni przodkowie ludzi byli prawie wyłącznie wegetarianami. Okazjonalnie spożywali owady i larwy. Człowiek współczesny, podobnie jak jego przodkowie, posiada istotne cechy, które różnią go od zwierząt mięsożernych. To chociażby szerokie i płaskie zęby oraz bardziej ruchome żuchwy, co sprzyja żuciu ziaren i nasion, w przeciwieństwie do ostrych zębów i ruchów żuchwy w osi pionowej u mięsożerców. Zwierzęta mięso­żerne mają też krótsze jelita, które umożliwiają szybką eliminację toksyn, w przeciwieństwie do ludzi i innych zwierząt głównie roślinożernych, które mają długie jelita, umożliwiające dłuższe procesy trawienia, fermentacji i wchłaniania. Być może z powodów związanych z przetrwaniem, samoobroną i ochroną terytorium człekokształtne zaczęły polować na inne gatunki, co doprowadziło do wprowadzenia mięsa do diety przedstawicieli Homo erectus – człowieka wyprostowanego, uw...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:24