StoryEditorZdrowie

Co zamieszkuje jelita i dlaczego są takie drażliwe?

13.10.2022., 11:10h
Skoro jelita tak długie, to i niekrótka o nich opowieść. W poprzednim tygodniu przybliżyliśmy wam nieco ich budowę i sposób, w jaki pracują. Wiecie już też, że ich praca zależy od licznych, mikroskopijnej wielkości lokatorów w postaci bakterii i innych mikroorganizmów. Wspomnieliśmy też o tym, że to organ, który potrafi dotkliwie chorować.

Wielu z nas żyje latami z nieprawidłowo funkcjonującymi jelitami, nie podejrzewając, że to bardzo konkretna, znana i opisana choroba. Dlatego przypatrzmy się kilku popularnym objawom. Może warto sprawdzić, czy nie czas, by je z powodzeniem leczyć?

Objawy zespołu jelita drażliwego

Często boli cię brzuch? Przelewa się w nim i burczy? Często w najmniej odpowiednim momencie, kiedy dookoła cisza? Dopadają nudności, gazy i wzdęcia? A może do tego nieregularnie się wypróżniasz? Ponadto stolec jest luźny, pienisty albo ze śluzem? Aż 70% osób z zespołem jelita drażliwego (ZJD) doświadcza takich objawów. Objawy łagodnieją często po wypróżnieniu. Kobiety cierpią bardziej w czasie miesiączki. Wiele osób z tym zespołem obserwuje u siebie nietolerancję na niektóre pokarmy. Dokładna przyczyna zespołu jelita drażliwego nie jest znana. Podejrzewa się tu wiele czynników, w tym zmiany w motoryce przewodu pokarmowego, nieprawidłowe sygnały z układu nerwowego, zwiększoną wrażliwość na ból i nietolerancje pokarmowe. U osób z ZJD obserwuje się też nieprawidłowe stężenia hormonów płciowych i niektórych neuroprzekaźników. Problemy pogłębiają też zakażenia wir...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:21