Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy dobry sen pomoże chorym na płuca?

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Czy dobry sen pomoże chorym na płuca?
Wieś i Rodzina Zdrowie
Data publikacji 03.07.2022r.

Jeśli chorujesz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, naukowcy mają dla ciebie nowe informacje. Najprawdopodobniej będziesz musiał zadbać o dobry sen.

Kiepski sen gorszy niż palenie papierosów

Z najnowszych badań wynika, że kiepski sen wyraźnie zwiększa ryzyko zagrażających życiu epizodów związanych z oddychaniem u ludzi z nieuleczalnym i postępującym schorzeniem płuc.

r e k l a m a

Wśród osób, które już chorują na POChP, wiedza o tym, jak śpią w nocy, powie mi znacznie więcej o ryzyku zaostrzenia niż wiedza, czy palili przez 40 czy 60 lat – mówi dr Aaron Baugh, główny autor badania i pracownik kliniczny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco Medical School, a także praktykujący pulmonolog.

Jak twierdzi, wyniki badania były zaskakujące i nie takich się spodziewał. Palenie papierosów było przecież najważniejszym procesem czy nawykiem, który decydował o przebiegu choroby, a także o jej zaostrzeniach.

r e k l a m a

Ponad 10% światowej populacji cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w 2019 roku dotyczyła ponad 10% światowej populacji w przedziale wieku 30–79 lat. Oznacza to, że chorowały na nią wtedy niemal 392 mln ludzi. Na świecie POChP jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. Zaostrzenia choroby mogą zostać wywołane przez powszechne infekcje wirusowe oraz wirusa grypy, a także zanieczyszczenie powietrza. Takie stany mogą trwać dni, ale też całe tygodnie. Słaby sen natomiast często osłabia układ odpornościowy i czyni osoby z POChP bardziej podatnymi na wspomniane infekcje.

Jakość snu wpływa na okresowe zaostrzenie POChP

Badając wpływ złego snu na przebieg i zaostrzenia choroby, naukowcy poddawali monitorowaniu jakość snu i zaostrzenia u 1600 pacjentów przez trzy lata. Wszyscy oni byli byłymi lub obecnymi palaczami.

Kiepski sen wyraźnie korelował z częstszymi zaostrzeniami choroby. W porównaniu z tymi, którzy spali dobrze, u osób, u których sen nie był regenerujący, ryzyko pojawienia się zaburzeń oddychania wzrastało o 25%. A u tych, którzy w ogóle się nie wysypiali – aż o 95%.

Wyniki sugerują więc, że jakość snu łatwiej pozwoli prognozować przebieg choroby niż to, czy ktoś palił lub pali. Nie zmienia to, oczywiście, faktu, że palenie papierosów bezwzględnie pogarsza stan chorych. Zatem zamiast papierosa – długi spacer na dobry sen.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 63. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a