Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dziewczyny z KGW w Srebrnej są tak zdolne i pracowite, że to idealne kandydatki nawet na synową

Małgorzata Janus
Kategoria: Wieś i Rodzina
Dziewczyny z KGW w Srebrnej są tak zdolne i pracowite, że to idealne kandydatki nawet na synową
Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 13.02.2022r.

Za pośrednictwem popularnej aplikacji wieści o aktywności gospodyń ze Srebrnej dotarły pod strzechy najodleglejszych polskich wsi. Mieszkanka jednej z nich poprosiła nawet o znalezienie żony dla swojego syna pośród Sreberek. Jak argumentowała, równie zdolnych i pracowitych kobiet nie znajdzie w całym kraju. – Nie możemy zaprzeczyć – żartują członkinie koła ze Srebrnej w gminie Szumowo.

„My remizę tutaj mamy, raz w miesiącu się spot­kamy, naleweczkę popijamy i piosenki se śpiewamy” – tak brzmi fragment humorystycznego hymnu koła gospodyń wiejskich w Srebrnej. Mieszkanki wsi od ponad czterech lat spotykają się, by integrować lokalną społeczność, podtrzymywać lokalne tradycje, angażować się w pomoc charytatywną. Od przeszło dwóch lat ich oczkiem w głowie jest wyjątkowy ogród, który wspólnie pielęgnują.

r e k l a m a

O!piernicz raka, daj przykład

Koło Gospodyń Wiejskich „Sreberka” powstało w październiku 2017 roku w Srebrnej. Na pierwszy plan wysunęła się integracja. Zwłaszcza przy pichceniu regionalnych srebrzeńskich smakołyków. Aby mieć gdzie realizować pasję, pozyskały od urzędu gminy i sponsorów pieniądze na projekt wymarzonej kuchni.

Przygotowujemy Srebrzeńskie Dutki, czyli płucka doprawione cebulką w cieście kopytkowym – wyjaśnia Aneta Wszołkowska, przewodnicząca. – Przepis ma bardzo starą tradycję. Otrzymałyśmy za nie drugie miejsce na zeszłorocznym Festiwalu KGW w Supraślu.

Od lat prowadzą książkę kucharską „Kuchnia Sreberek”, w którym gromadzą najciekawsze przepisy. Można w niej znaleźć receptury m.in. na ser podpuszczkowy „Srebrzak”, babkę ziemniaczaną czy regionalne wypieki. Organizują warsztaty kulinarne. Przysmakami uświetniają akcje charytatywne. Ich pierniki wsparły organizowaną w grudniu zeszłego roku akcję pozyskiwania środków dla dzieci z Oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zaangażowały się w akcję „O!piernicz raka”. Zorganizowały szkolenie poświęcone profilaktyce raka piersi. Odbył się pokaz na fantomie, zaś uczestniczki szkolenia zostały zaproszone na badania do Centrum Onkologii w Białymstoku.

Ćwiczymy aerobik, na który zapraszamy wszystkie mieszkanki Srebrnej. Bierzemy udział w rajdach rowerowych, zwiedzamy okolice szlakiem lokalnych miejsc historycznych – mówią członkinie.

Ich pasją są 15-kilometrowe spływy kajakowe po rzece Pisa. Zimą kajakowe szaleństwa rekompensują kuligi z pochodniami. Siarczysty mróz nie odstrasza Sreberek od wieczornych eskapad zwieńczonych wspólnym śpiewem przy ognisku.

Organizujemy aerobik i rajdy rowerowe, ale i andrzejki, zapusty z ludowymi akcentami, pieczemy pączki na tłusty czwartek, kolędujemy. Utworzyłyśmy kółko kobiet, które uczą koleżanki, jak się robi na drutach albo przędzie. Darcia pierza nie organizowałyśmy, ale mamy w planach kiszenie kapusty – mówi Aneta Wszołkowska.


W zdrowym ciele zdrowy duch" – zgodnie z przysłowiem, gospodynie jeżdżą na rowerach, pływają kajakami oraz uprawiają aerobicprzędzie. Darcia pierza nie organizowałyśmy, ale mamy w planach kiszenie kapusty – mówi Aneta Wszołkowska.

  • W zdrowym ciele zdrowy duch" – zgodnie z przysłowiem, gospodynie jeżdżą na rowerach, pływają kajakami oraz uprawiają aerobicprzędzie. Darcia pierza nie organizowałyśmy, ale mamy w planach kiszenie kapusty – mówi Aneta Wszołkowska.

r e k l a m a

Integracyjny ogródek przy świetlicy i remizie

Chociaż w hymnie koła jest mowa o comiesięcznych zebraniach, w praktyce panie widują się przy każdej możliwej okazji. Przed dwoma laty Aneta Wszołkowska wpadła na pomysł utworzenia integracyjnego ogródka przy remizie OSP i świetlicy, gdzie gospodynie mają swoją siedzibę. Ziemia była nieużytkiem, leżało tam pełno szkła.

Mimo naszych wątpliwości pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Panowie włączyli się do przedsięwzięcia i przekopali ziemię. Ktoś przywiózł nam ziemię, inny podarował nawozy. Zaprzyjaźniony stolarz wykonał ławeczki. Cała wieś włączyła się w inicjatywę, co dodało nam skrzydeł – mówi przewodnicząca.

Podczas warsztatów „Zioła i kwiaty dla zdrowia i urody” członkinie zgłębiły wiedzę o uprawie kwiatów i ziół. Wiedzą już, że liście truskawek pomagają usuwać toksyny, rozmaryn zmniejsza stężenie cukru we krwi, tymianek działa przeciwbakteryjnie, a rukola przeciwdziała zaćmie. Sreberka potrafią wykonać nawilżający krem do rąk z nagietka. Oczywiście rosnącego we wspólnym ogródku.

Mamy surfinię, jukę, szałwię, oregano, rabarbar, dalie, mieczyki, marcinki. Wiele ziół ma działanie uodparniające, co ma teraz duże znaczenie. Oryginalną ozdobą ogródka jest donica zrobiona w stuletniej lipie – mówi Aneta Wszołkowska.

Gospodynie suszą jadalne kwiaty i zioła, które później wykorzystują w kuchni. Ozdobnych roślin używają do wieńca dożynkowego i innych świątecznych dekoracji.

Przygotowują przetwory i kosmetyki. Mają ule, więc z wosku wykonują świece. Dla mieszkańców organizują zabawy, festyny, spotkania świąteczne, warsztaty. Występują ze skeczami własnego autorstwa. Ich pasją są wyjazdy. Uczestniczą w ogólnopolskich turniejach dla kół, zwłaszcza tych kulinarnych. Ale zwiedzają też historyczne miejsca.

W planach mamy zakup jednakowych strojów. Latem chciałybyśmy zrobić prawdziwą bramę weselną. Na razie żadna z naszych dziewczyn nie wybiera się za mąż, choć bardzo je motywujemy – żartuje przewodnicząca. – W tym roku będziemy świętować piątą rocznicę działalności. Zorganizujemy zabawę z tortem i potańcówką.
Członkinie koła w Srebrnej przyjaźnią się i wspierają. Ich pasją jest kuchnia i krajoznawcze wycieczki

  • Członkinie koła w Srebrnej przyjaźnią się i wspierają. Ich pasją jest kuchnia i krajoznawcze wycieczki
Sreberka same produkują ziołowe kosmetyki
  • Sreberka same produkują ziołowe kosmetyki

Małgorzata Janus

Fot.  archiwum
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 6/2022 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a