Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Energetyki sprzyjają udarom i zawałom. Czy będą tylko dla osób pełnoletnich?

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Energetyki sprzyjają udarom i zawałom. Czy będą tylko dla osób pełnoletnich?
Wieś i Rodzina zdrowie
Data publikacji 26.02.2023r.

Zastawione są nimi półki na stacjach benzynowych. Puszki z nimi rzucą się w oczy w małych sklepikach. Napoje energetyczne, popularne „energetyki”. Ostatnio weszły na wokandę, ponieważ posłowie zastanawiają się nad nowelizacją ustawy pozwalającą zakazać sprzedaży tych napojów osobom poniżej 18. roku życia. Propozycja ma wielu zwolenników. Dlaczego?

Ponieważ sięgają po nie coraz młodsi, podczas gdy naukowcy ostrzegają o ich ogromnej szkodliwości. Z danych publikowanych już 10 lat temu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa (EFSA), wynikało, że już niemal co piąte dziecko w wieku 3–10 lat sięga po nie przynajmniej raz w roku. Dość regularnymi konsumentami tych napojów jest aż 68% nasto­latków, czyli młodzieży w wieku 10–18 lat.

r e k l a m a

Młodzież podatna na reklamę energetyków

Szacunki wskazują na ponad 240-procentowy wzrost sprzedaży napojów energetycznych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. To przemysł z kampaniami marketingowymi skierowanymi do młodzieży i sprzedażą w miejscach łatwo dostępnych dla niej. Młodzież jest narażona na reklamy napojów energetycznych na stronach internetowych, w grach komputerowych, telewizji, supermarketach i na imprezach sportowych. Jak czytamy na stronie edukacyjnej Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych (hsph.harvard.edu), badania wykazały, że nastolatkom brakuje dojrzałości w kluczowych obszarach mózgu i są oni bardziej skłonni podejmować ryzykowne zachowania, a właśnie takie przedstawiane są w marketingu napojów energetycznych.

Substancje zawarte w energetykach nie są dobrze zbadane

Co mówią naukowcy? Ci z instytutu Mayo Clinic alarmują, że spożycie nawet 250 ml takiego napoju niesie ze sobą ryzyko zagrażających zdrowiu działań niepożądanych. Typowy napój energetyczny może zawierać: wodę gazowaną, około 40 g cukru (z sacharozy i/lub glukozy), 160 mg lub więcej kofeiny, sztuczny słodzik oraz zioła/substancje wpływające na koncentrację umysłową i wydajność, które jednak nie zostały dobrze zbadane w kontrolowanych badaniach naukowych. Te substancje to choćby tauryna, ekstrakt z korzenia żeń-szenia panax, L-karnityna, L-winian czy ekstrakt z nasion guarany.

r e k l a m a

Napoje energetyczne sprzyjają udarom i wysokiemu ciśnieniu!

Naukowcy z Mayo Clinic zrekrutowali 25 zdrowych ochotników w wieku 29 lat do udziału w podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym z placebo (substancją obojętną). Każdy uczestnik spożył naraz 470 ml napoju energetycznego i napoju placebo w przypadkowej kolejności w dwa oddzielne dni, z maksymalnie dwutygodniową przerwą. Napój placebo był podobny pod względem smaku, konsystencji i koloru, ale brakowało mu kofeiny i innych stymulantów, takich jak tauryna, guarana i żeń-szeń. Wyniki badania zostały opublikowane w „Journal of the American Medical Association”. Wykazały związek spożywania napojów energetycznych z podwyższonym ciśnieniem krwi i wyższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Oprócz podwyższonego ciśnienia naukowcy odkryli również, że napoje te wydają się wywoływać wzrost noradrenaliny, hormonu stresu, co może predysponować do zwiększonego ryzyka incydentów sercowych. U badanych, którzy spożywali prawdziwe napoje energetyczne, odnotowano zwiększenie stężenia noradrenaliny o około 74%, podczas gdy u spożywających placebo – o 31%.

Wyższe ryzyko chorób serca powinno być wystarczającym powodem, aby zrezygnować z energetyków, ale eksperci twierdzą, że istnieje jeszcze jeden powód, by to zrobić.

Napoje te zawierają potężne dawki kofeiny, a czasami także inne stymulanty. Odkryliśmy, że niektórzy ich konsumenci trafiają do szpitala z udarami lub ciężkimi krwotokami mózgowymi – ostrzega reumatolog Rula Hajj-Ali z Cleveland Clinic.

Specjaliści uważają, że pytanie pacjentów o spożycie napojów energetycznych powinno stać się rutyną dla wszystkich lekarzy.

Naukowcy ostrzegają, że nawet jedna porcja napoju energetycznego może nieść ze sobą ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego

  • Naukowcy ostrzegają, że nawet jedna porcja napoju energetycznego może nieść ze sobą ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego
fot. freepik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. .60 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a